1. árverés. 1999. március 27.
35. BARTÓK-mappa
Bartók emlékére készült díszalbum, mely 32 művésztől
32 eredeti grafikát tartalmaz.
Bp.-Párizs 1978-1979. Magyar Népköztársaság Művészeti
Alapja - M. N. Párizsi Nagykövetsége.
Készült 100 példányban, ebből 25 (41-65-ig) került
kereskedelmi forgalomba, a többi intézményekbe.
Példányunk az 57. számú, minden grafika
szignált, számozott.
Többek között: Bálint Endre, Barcsay Jenô, Csohány
Kálmán, Kass János, Korniss Dezsô,
Martyn Ferenc, Nicolas Schöffer, Szemethy Imre,
Vasarely Victor metszeteivel.
Kiadói mappában, kifogástalan állapotban.
500 000,-
► Nem kelt el.
45. BENYOVSZKY Móricz gróf
- - életrajza, saját emlékiratai és útleírása. 1-4.
köt. (teljes).
Bp. 1888. Ráth Mór
Festett, kiadói egészvászon kötésben, nagyon szép
példány.
20 000,-
► 60.000,-
111. EREKY Alfonz
Mérték- súly- és pénzisme.
Székesfehérvár 1881. „Vörösmarty” ny. VIII, 453 l. 24
t. (arany és ezüst színezésű érmeábrák).
Dedikált példány.
Festett, kiadói egészvászon kötésben, aranyozott
élmetszéssel, ritka és becses kiadvány.
8 000,- ► 43.000,-
117. Az Ezeréves Magyarország
Képes félhavi folyóirat. Családi lap. Szerk. Kácser
Lipót, Boross Vilmos. Rajzoló Heyer Arthur. 2-3. évf. 1897-1898.
Bp. 1897-98. Légrády 355 l. Gazdagon illusztrált, sok
fényképmelléklettel.
(A mű 1. évfolyama 1896-ban jelent meg Az ezeréves
Magyarország és a milleniumi kiállítás 1-2 köt. címmel)
Festett, kiadói egészvászon mappában, haránt alakú. Könyvritkaság!!!
20 000,-
► 41.000,-►
163. Honderű Szépirodalmi és divatlap.
Szerk. Petrichevich Horváth Lázár 1. év 2. fele.
Budán, 1843. Emich Gusztáv Egyetemi Nyomda. 5 sztl.
lev. 844 l. 23 tábla divatképek, ebből 1 színezetlen kőnyomat
kihajtható, 1 színezetlen fametszet, 21 színezett
acélmetszet, köztük gróf Széchenyi István portréja.)
A PIM füzet (843. tétel) szerint e félévbe 28 tábla
tartozik.
Kiadói egészvászon kötésben.
60 000,-
► 80.000,-
236. KOZÁKY István
A haláltáncok története. Geschichte der Tötentänze.
(Magyar és német nyelvű szöveggel) 1-3 kötet.
Bp. 1936-1944. Magyar Történeti Múzem. 4 sztl. lev.,
342 l. 2 sztl. lev., 9 t. (ebből 1 kihajtható); 203 l. XXI., 27 t.; 269 l. 87
t.
A mű 2. kötete 1944-ben, a 3. kötete 1941-ben jelent
meg.
/A Magyar Nemzeti Múzeum Művelődéstörténeti Kiadványai
I; V; VII. kötetek./
Rendkívül ritka és becses dokumentum. Mindhárom kötet
fűzve, kiadói borítóban, szép példány.
12 000,-
► 33.000,-
262. MAGYAR László
- - délafrikai utazásai 1849-57. években.
Sajtó alá rend. és jegyz. ell. Hunfalvy János 1. köt.
Unicus!
Pest, 1859. Eggenberger. XVI. 464 l. 8 t.
(kőnyomatok), 1 kihajtható kőnyomatos térkép. (A térképet Magyar László
készítette.)
Korabeli félbôr kötésben, szép példány.
9 000,-
► 31.000,-
293. MIKES Kelemen
Törökországi levelek ... Most pedig Az eredetképpen
való Magyar Kézírásokból kiadta Kultsár István. 1. kiad.
Szombathely, 1794. Siess A. 3 sztl. lev. 490 l.
Modern félbőr-kötésben.
15 000,-
► 39.000,-
342. PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Franciscus
Dictionarium latino-hungaricum ... 1. kiadás.
Lőcse 1708. Breurer. 1 t. 8 sztl. lev. 622 l. 1 sztl.
lev.
Hozzákötve:
PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Franciscus
Dictionarium latino-hungaricum ... Alberto Molnár
Szentziensi ...
Lőcse 1708. Breuer 1 sztl. lev. 278 l. 2 sztl. lev.
Hozzákötve:
[CSÉCSI] TSÉTSI (János) Johannis
Observationes othographico - grammaticae ... 1.
kiadás.
1 sztl. lev. 10 l. 1 sztl. lev. RMK. T. 1708.
Szépen javított korabeli egészbőr-kötésben, könyvtári
duplum.
25 000,-
► 33.000,-
389. (SCHMITTH Miklós, Nicolaus)
Palatini regni Hungariae bello paceque clarissimi e
diversis scriptoribus Patriis... A Primis temporibus Sancti Stephani... 3.
kiad.
[Nagyszombat] Tyrnaviae, 1760. Acad. S. J. 2 lev. 220
l. 2 lev.
Korabeli szép félbőr-kötésben.
15 000,-
► Nem kelt el.
X X X X X X
2. árverés. 1999. november 20.
72. COMENIUS Johannes Amos
Orbis sensulanium pictus quadrilinguis. A látható
világ négyféle nyelven.
Leutschoviae (Lőcse), 1685. Typis Samuelis Brewer. 4
sztl. lev. 313 l. 66 sztl. lev.
Borda 6896. sz. alatt (19. kat.) kimerítő alapossággal
így ír: „Szabó Ø (v. ö. Szabó T. 1338.), Sztripszky Ø, Pilz 44.
Az első magyarországi négynyelvű kiadás. Comenius fő művének 44.
latin, 33. német, 6. magyar és 1. szlovák
nyelvű kiadása. A kiadás Bubenka Jónás lőcsei metsző
fametszeteivel illusztrált, ezek túlnyomórészt a nürnbergi
kiadás metszeteinek tükörképei.
Az Orbis pictus quadrilinguis 1685-ben Lőcsén két
kiadásban jelent meg. Az egyik (árverésünk példánya) címlapján „…
Deák, Német, magyar és Tót…” a négy nyelv és
lapszámozása van, a másik „…Deák, Magyar, Német és Cseh…”
a négy nyelv és 157 sztl. lev. terjedelmű a főszöveg…
A magyar könyvészek csak egy kiadást ismernek.”
Árverésünk példánya az első, majdnem hiánytalan (a
címlap alsó egyharmada hiányzik) darab, ritkaságát jelzi, hogy
Borda Lajos példányán kívül (nála 22 levél hiányzott)
se magyar, se német árverési katalógusban nem szerepel teljes
példány! M. K. Ú. K. Ø; Makkai-Horváth 513. (2
hiányos darab árverezéséről számol be Szabó Károly tételszámára
hivatkozva, amely a „cseh” változat)
Taschenbuch… (1975-1996) Ø M.: 175x150 mm.
XVIII. századi sérült félbőr kötésben, kicsit
körbevágva „összességében rendes példány”.
80.000,-
► 225.000,-
125. DUGONICS András
A magyaroknak uradalmaik mind a régi mind a mostani
üdőkben. Írta -- kiráji oktató.
Pesten és Pozsonyban, 1801. Landerer. 180 l. 14 t.
(rézmetszetű címerképek) 194 mm.
Rendkívül ritka, egyetlen kiadás.
Kiadói, eredeti kartonkötésben, szép állapotban.
Szüry 1032. Makkai-Horváth 3.049. K és Sz 9/68.
Borda 262, 707, 3205. Márffy és Tsa. 3/76.
90.000,-
► 220.000,-
168. GALTERI (Gualterus de Castellione)
Alexandreidos libri decem.
Ingolstadt, 1541. A. Weissenhorn 8 sztl. lev.
(címképmetszettel és címerképpel) CXVI lev. 3 sztl. lev.
Gualteri (Walter) 1135-ben Lille-ben született,
Párizs, Reims, Chatillon életének állomásai. 1160 körül megírta antik
verseléssel, 10 könyvben Nagy Sándor életét és dicső
tetteit. (lásd: FJ. E. Raby: A history of secular latin poetry in
the middle ages 1-2 köt. Oxford 1957.)
A könyv kötése külön figyelmet érdemel. Vékony
fatáblás, préselt, görgetővel díszített borjúbőrkötés.
Az első tábla hármas (piros) vonalkeretéből a belsőben
barna, piros, kék és fekete színekben ábrázolt címer,
kétfejű sassal. A középső keretben felül rövid
címleírás alul 1591-es évszám: a mű kötésének időpontja.
A hátsó tábla tükrében vaknyomásos címerábrázolás. Hatbordás
(2 rejtett) fűzés, vonaldíszítésekkel,
gerincén aranyozott bélyegző GALT. AL. felirattal.
Metszése piros (későbbi). Két vascsattal.
(A mű leírását lásd még: Taschenbuch der
Auktionspreise 1986; 1989.)
60.000,-
► 135.000,-
271. TOMPA Mihály (1817-1868)
- -tintával írt, aláírt, autográf, kötetben meg nem
jelent ismeretlen verskézirata.
A vers keletkezése Tompa sárospataki jogászhallgató
korára tehető. (feltehetőleg 1842 nyara)
A 24 soros vers „Barátom!” megszólítással a nemes és
tiszta hazaszeretet szép dokumentuma.
Mérete 78x120 mm.
Hozzá tartozik:
Ugyanolyan (78 X 120 mm.) méretű aranyszegélyű
emléklapokon 69 db. verskézirat, nagyrészt idézetek
a kor legismertebb költőinek (Kisfaludy, Vörösmarty,
Kölcsey) helyenként szállóigévé is vált verseiből. 22 db.
kézzel írt, datált, aláírt verskézirat, 1841 nyarán
Lőcsén keltezett, lőcsei bölcsészhallgatók tollaiból.
Közülük kiemelem Czékus István evangélikus lelkészt és
Fabriczy Gyula ügyvédet aki Széchenyi, Bajza, Klauzál,
Vörösmarty köréhez tartozott.
47 db. kézzel írt, datált, aláírt verskézirat, 1842
nyarán Sárospatakon keltezett, a pataki jogászhallgatók tollaiból
(Ide sorolom Tompa versét is). Közülük kiemelem
Pongrácz József jogászt és Lengyel Endrét, a későbbi
orvosdoktort, akinek orvosi publikációi jelentősek.
A teljes gyűjtemény együtt
80.000,-
► 80.000,-
301. (LOSONTZI István)
Hármas kis-tükör melly Magyarország
I. Legújabb földleírását
II. Régibb és legújabb polgári állapotát
III. A magyar nemzetnek régibb és legújabb történetét
híven ábrázolja.
Magyarország és Erdély földabroszával. (kihajtható
rézmetszet, kis szakadással, de hiánytalan és szép,
mérete 225 X 315 mm.) XIII Toldalékkal.
Pest, 1849-50. évi kiad. Trattner és Károlyi. 16 l.
192 l. 144 l. 112 l. 194 mm.
Példányunkból hiányzik a Petrik által leírt XXX l.
(Birodalmi alkotmány az ausztriai császárság számára)
Későbbi félvászon kötésben, érdekessége, hogy az
előzéklapon Szekér Alajos (†1810) tulajdonosi névaláírása.
Rajta kívül Horváth Elemér tulajdonosi bélyegzője
olvasható.
Petrik II/2. 610 l.
Szüry (2839) példánya megegyezik az általam
leírtakkal.
25.000,-
► 37.000,-
345. Műlapok A MNM Történeti Osztályában
őrzött régi rézmetszetű dúcoktól.
I. sorozat. Tíz régi magyar arckép.
Bp., 1932. 200 számozott példányban közrebocsátja a
Főigazgatóság. 4 sztl. lev. 10 t. (rézmetszetek) 500 mm.
Az albumot Varga Nándor Lajos és Varjú Elemér
készítette. Dedikált! „Dr. Genthon István úr példánya Varjú Elemér.”
Kiadói mappában.
Hozzá tartozik:
Műlapok.
II. sorozat. Húsz régi magyar csatakép.
Bp., 1934. 200 számozott példányban közrebocsátja az
Elnökség.
Bp., 1934. 2 sztl. lev. 9 t. (20 t. helyett!!)
(rézmetszetek) 510 mm.
Kiadói mappában.
kettő együtt:
20.000,-
► 36.000,-
394. Ratio educationis totiusque rei literariarae per regnum
Hungariae et provincias
eidem
adnexas. 1. köt. (Unicus) 1. kiadás.
[Bécs] Vindobonae, 1777. Joan. Thom. Trattner.
(Trattner János, Tamás) 4 sztl. lev. 496 l. 4 kihajtható táblázat. 210 mm.
Az 5. lapon (670 X 100 mm. lemezméretű) szép
rézmetszetű látkép a pozsonyi várról.
(A magyar közoktatásügy első „kódexe” Kollár Ádám
Ferenc munkája.
Közreműködtek még: Ürményi József, Makó Pál és
Tersztyánszky Dániel.)
Korabeli kartonkötésben.
45.000,-
► 55.000,-
X X X X X X
3. árverés. 2000. április 1.
23. (BECKER Rudolf Zachariás)
Szükségben segítő könyv. Német nyelvből magyarra
fordítva is. Magyar Országhoz alkalmaztatva Kömlei János által.
Pesten, 1790. Stáhel és Kilian. XII, 518 l. A 69.
lapnál új címlappal, de a lapszámozás folyamatos.
A címlapon és a szövegben számtalan fametszettel
illusztrálva.
Gondosan restaurált példány, modern félbőr-kötésben,
ritka, becses.
50.000,-
► 85.000,-
249. ARANY János
Nagykőrösön,
1859. január 21-én kelt, kézzel írt, aláírt, 3 oldalas (M. 230 X 150 mm.)
levele Almási Balogh Tihamérnak
„Édes Tihamér” megszólítással. Ebben Arany csodálatos
nyelvezetével Tihamér még kiadatlan beszélyeit és színmű-
próbálkozásait elemzi.
Őszinte levelében feltárja a hibákat, bár „egy regény
vagy beszélyíró jobban illik e szerepre.” (tudniillik a kritikusi szerepre.)
Levele végén „Fogadja szíves köszönetemet végső, meleg
soraiért. Mélyen tisztelő Szüleinek tolmácsolja viszont üdvözlésemet
s ön fogadja mindenkori jóindulatom édes kifejezését!
Arany János.” A becses Arany kézirat ára:
60.000,-
► 80.000,-
423. ROSTI Pál
Uti emlékezetek Amerikából.
Pest, 1861. Heckenast. 2 sztl. lev. 198 l. 1 sztl.
lev. 2 színezett képpel, 13 kőmetszvénynyel, 2 aczélra metszett tájképpel és 25
fametszvénynyel.
A kőnyomatokat Rosti fényképei alapján Klette Gusztáv
rajzolta kőre. Reiffenstein és Rösch nyomtatta Bécsben.
Az egyik legszebb illusztrált magyar könyv.
Fűzve, kiadói, kék borítóban, felvágatlan példány,
szép állapotban, az első borító szélén kisebb hiány.
150.000,-
► 150.000,-
502. WEISZ Ker. János
Világtörténet. 1-22. köt. (Teljes sorozat.) A 3. jav.
kiad. után többek közreműködésével ford. és kiad. Szabó Ferencz.
Temesvár, 1897-1898. Csanád-egyházmegyei ny. (1-2
köt.) Nagybecskerek, 1900-1905. Pleitz. (3-22. köt.) 22 db. 250 mm.
Kötetenként kb 1000 oldalas, monumentális munka.
Egységes, aranyozott, kiadói félbőr-kötésben, szép
állapotban.
100.000,-
► 360.000,-
X X X X X X
4. árverés. 2000. november 18.

87. DECSY Sámuel
A
Magyar Szent Koronának és az ahoz tartozó tárgyaknak historiája.
Bétsben,
1792. Alberti Ignátz. [8], 589 l. 39 t. (színezett rézmetszetek).
A
szövegben 2 lev. (343-346. l.) hiányzik. A meglévő rézmetszetek:
II.
Lipót; Koronázási jelvények (sérült); Koronázási palást (nagyon hiányos);
Szt.
István kesztyűi; Országzászlók (kihajtható, színes, hiánytalan, kicsit sérült).
18
db. „Korona őrző Nemes Seregbeli vitéz” színes, lovas rézmetszete (közepes ill.
jó állapotban),
összesen
23 db.
Ez
a nagyszerű kiadvány megérdemel egy szakértő restaurálást.
Korabeli
egészbőr-kötésben, csak:
30.000,- ► 45.000
181. Hajnal.
Arczképekkel és életrajzokkal díszített album. Szerkesztő és kiadó-tulajdonos:
Sarkady István.
4.
Új kiadás.
Bp.
1873. Boldini Róbert. [290], 30 l. 135 t. (300 X 230 mm-es kőnyomatú portrék,
felsorolásukat lásd:
Petrik
1860-75. 325 l. Tizennégy személy portréját nem találtam. Gerszi: 166-182 l.;
Központi
Antikvárium 69. 264. tétel.
Kiadói,
sötétlila, aranyozott bársonykötésben, körül aranymetszéssel, szép állapotban,
könyvtári duplum.
60.000,- ► 80.000,-

217. JÓZSEF Attila
Külvárosi
éj. - - Újabb költeményeiből.
Bp.
1932. (Költő). 32 l. 200 mm.
Első
kiadás. Bíró Lajosnak dedikált példány.
(A
31. lapon az "í" betű József Attila javításával.)
Modern
papírkötésben, az eredeti borító ráragasztva.
80.000,- ► 80.000,-
241. [HABSBURG]
V. Ferdinánd [1835-1848] osztrák császár és magyar király főispáni kinevező
okirata
Szathmáry-Király
József Borsod vármegye alispánja részére. Ebben báró vajai Vay Miklós főispán
felmentése
után
Szathmáry-Király Józsefet főispáni helytartónak kinevezi.
Kelt:
Bécsben, 1845. augusztus 14-én V. Ferdinánd aláírásával. Aláírták még báró
Bedekovich Lajos,
Sztankovits
Mátyás stb.
4
sztl. lev. pergamenre írva, gyöngy-betűkkel, aranyozott keretdíszekkel, a nevek
és fontosabb részek piros ill.
aranyozott
betűkkel kiemelve.
Mérete:
355 X 280 mm.
Zsinórral
fűzött, kopott bársonykötésben, a függő viaszpecsét hiányzik.
45.000,- ► 50.000,-
244. „Házi
különös orvosságok, mellyek az Orvosok nélkül Szűkölködő betegeskedőknek
vígasztalásokra
következő
képpen a betűk rende szerént külön Nyomtatásokból és ĺrásokból szedettek
egybe."
„Ez
a könyv származik Juhász Máté-tól 1785-ből.” 143 kézzel számozott l. 230 mm.
Rendkívül
érdekes olvasmány, mely a gyógynövények, gyógyfüvek és más természetes anyagok
felhasználásával
gyógyít: a népi természetgyógyászat izgalmas dokumentuma.
Korabeli,
kopottas félvászon-kötésben.
30.000,- ► 36.000,-
246. (HUSZTI András)
Ó és Uj Dácia, az az Erdélynek régi és mostani állapottyáról
való rövid Historia.
Mellyben
elő adatik ennek az országnak régi és mostani lakósainak eredete, nevekedése és
némellyeknek
el-enyészése…
Huszti
András által 1716 (sic!) Esztendőben Kolosvárat mostan penig Kováts Gábor által
Midőn a N. Enyedi
Collegiumban
mulatna…
Mutató
Táblával egybe le-irattatott 1755 dik Esztendőben. [6], 290 l. kézzel számozott
l., [4], 24 l. [44]. 210 mm.
A
kéziratos könyv megegyezik Huszti András 1791-ben nyomtatásban megjelent
művével.
Többletet
jelent a 24 lapos „Toldalék”, amely 1718-ig egészíti ki Huszti 1699-ig tárgyaló
művét.
Rendkívüli
érdekessége, hogy Kováts Gábor (szintén nagyenyedi diák) a Huszti által
(Szinnyei szerint
1736-ban)
írt kéziratot másolta le 1755-ben, a bécsi 1791-es megjelenést 35 évvel
megelőzve.
(A
kézirat címlapján olvasható 1716-os évszám elírás, Huszti ezidő szerint
tizenéves diák lehetett.)
A
kézirat 1755-ös keltezéséhez az OSZK szakemberei, valamint szakértő gyűjtők
egybehangzó véleménye alapján nem fér kétség.
Korabeli
félbőr-kötésben, a gerincénél kisebb szakadással.
Hozzá
tartozik:
HUSZTI András
Ó
és Újj Dácia az az Erdélynek régi és mostani állapotjáról való historia… - -
által, mellyet… ki-adott
Diénes
Sámuel.
Béts,
1791. Ny. n. [8], 294 l. [34]. 200 mm.
Modern
félbőr-kötésben, a kötet enyhén vízfoltos. A kettő együtt:
60.000,- ►
135.000,-
315. MANUTIUS, Paulus
Scholia, quibus Ciceronis Philosophia partim corrigitur,
partim explanatur.
[Leyden]
Lugduni, 1552. Seb. Gryphium. [164] a8-k8+2 lev.
Hozzákötve:
FERRARIUS, Hyeronimus
Ad
Paulum Manutium emendationes in Philippicas Ciceronis.
[Leyden]
Lugduni, 1552. Seb. Gryphium. 180 l.
Hozzákötve:
(a 181. laptól)
GRIFOLUS, Jacobus
M.
Tul. Ciceronis Defensiones… 181-307 l.
Hozzákötve:
CAMERARIUS, Pabergensis Joachim
In
M. Tul. Ciceronem Annotationes.
[Leyden]
Lugduni, 1552. Seb. Gryphium. 114 l.
A
kolligátum feltárja Cicero filozófiáját, családtagjaihoz írt leveleit,
szónoklataihoz megjegyzéseket fűz.
Korabeli
egészpergamen-kötésben. 170 mm.
30.000,- ► 44.000,-
347. NEY Béla, pilisi
A
magyar Országház. Steindl Imre alkotása. Háromnyelvű (magyar, német, francia)
kiadvány.
Bp.
é. n. (Petrik 1901-10 közt veszi fel.) Divald Károly. [6] 46 l. 62 t. (ebből 5
színes). 590 X 460 mm.
Monumentális
díszmű. RITKA.
Festett, aranyozott, kiadói félbőr-kötésben.
120.000,- ► 120.000,-
X X X X X X
5. árverés. 2001. április 7.
49. Biblia Sacra. Vulgatae Editionis
Sixti Quinti Pont. Max. iussu recognita atque edita.
[Antverpen]
Antverpiae, 1599. Ex Officina Plantiniana, Apud Ioannem Moretum.
Rézmetszetes
díszcímlappal, kisebb szúrágással, 1032 l., 25 l., 26 sztl. lev. (285-290. l.
hiányzik, néhány üres
levél
korabeli belekötésével pótolva.) 185 mm.
Plantin
Bibliáját utoljára 1974-ben Hollandiában árverezték a Hauswedell tanúsága
szerint.
Korabeli
egészbőr-kötésben, masszív állapotban, de a bőrgerinc hiányos.
120.000,- ► 120.000,-
171. GEDDE
János
Ángliai
méhes kert mely a Méhekkel való bánásnak mesterségét és titkait szemünk elejébe
terjeszti...
Ki-adott
Ángliai nyelven Gedde János, most pedig Német nyelvből Tekéntetes Nemes
Szattmáry
Király György... Magyar nyelvre fordított...
Egerben,
1759. Bauer. 1 t. (rézmetszetes címképmetszet) 104 l. 106-197 (Új találmány és
igen jeles mod,
Mellyet
a méh-kasoknak... népesítéséről... írt... Gedde János) 3 t. (gondosan
restaurált
rézmetszetek)
172 mm.
Kétszínnyomású
díszcímlappal és fametszetű könyvdíszekkel.
Modern,
igényesen elkészített félbőr-kötésben, ritka.
60.000,- ► 75.000,-

![]()
231. KÁLDI György
Az
vasarnapokra valo predikatzioknak első resze. Advent első vasarnapiatol fogva
Sz. Haromsag
Vasárnapjáig…
Posonyban
[RMNY alapján valójában Bécsben], 1631. Rikesz. 1 sztl. lev. X, 743 l. 13 sztl.
lev.
Hozzákötve:
KÁLDI György
Az
innepekre-valo predikatzioknak első resze Sz: Andras napiatol-fogva Keresztelő
Szent János napjaig…
Pozsonyban
[Bécsben!], 1631. Rikesz Mihály. 1 sztl. lev. IV, 598 l. 6 sztl. lev. 330 mm.
RMK
I. 601, 602; RMNY II. 1509, 1510.
Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos
egészbőr-kötésben, szép állapotban, a csatok hiányoznak.
200.000,- ► 215.000,-
343. [Buda látképe a magyar királyok családfájának
hátterében.] Reg. Hungariae Sacratiss ac Potentiss
Romonor
Imperatori Semp. Aug. Rudolfo II... regi Consecrat.
Megjelent:
Christlicher Potentaten und Fürsten Stammbäume von Herrn Antonio Albizio.
Augspurg,
1612. Verlag Domenici Custodis. Rózsa 13. III. áll. Paszpartuban.
80.000,- ► 80.000,-
346. Ofen und
Pesth. (Buda és Pest a Gellérthegyről.)
Publiée
a Vienne chez Artaria et Comp.
Richter
Antal Fülöp (1804-29. között alkotott) színezett rézmetszete Petrich András
rajza nyomán 1818-ból.
Imponáló
méreteivel, az ábrázolás nagyszerűségével, a nagyon finom színeivel az egyik leggyönyörűbb
budapesti
városkép.
Schoen-Csillag
97; Pataky 210. l.; Rózsa: Bp. legszebb látképei 72. M.: 480 X 720 mm.
A
kép színvonalához méltó, aranyozott, faragott, fa ökörszemes keretben.
(620 X 850 mm.)
300.000,- ► 740.000,-
347. Pest és
Buda fővárasoknak képe, Rákos mezejéről véve, az ugyanott próbára felállított
Vas-utnak
rajzolatjával.
A nemes magyar nemzetnek legmélyebb
tisztelettel ajánlja Hofbauer János.
Eduard
Gurk (1801 Bécs - 1841 Jeruzsálem) színezett akvatintája Hofbauer
János rajza nyomán,
1829-ből.
A lap érdekessége az 1827-ben elvégzett, sikertelen függővasút kísérlet
jelenete.
M.:
550 X 800 mm.
Rózsa:
Bp. legszebb látképei 77. Pataky 141. l.
A
szép színezésű monumentális látkép aranyozott, faragott, fa ökörszemes
keretben
(680
X 930 mm,) dekoratív és becses.
400.000,- ► 400.000,-
348. Pesth am
13t - 18t, Maerz 1838. Torsch Leó színezetlen litográfiája, Karl
Schwindt rajza után,
11
részlettel: Der Rathaus-Platz, Die evangelische Kirche, Der Theater Platz, Die
reformirte Kirche,
Das
Derra'sche Haus am Marktplatze, Das Blindeninstitut, Ein Theil: Der
Theresienstadt,
Josepstadt,
Zum wilden Mann in der 3 Kronengasse, Das Armen-Versorgungshaus zum Jägerhof,
Franzstadt.
M.: 310 X 460 mm.
Nyomtatta
Trentsenszky József & Co.
„Honi
művészetünk egyik figyelemreméltó terméke amely szintannyi hűséggel, mint művészi
tökéllyel
van
kivitelezve”
-idézi Gerszi (36. o.) egy korabeli lap véleményét.
Gerszi
211. l. és hátul: 14. kép.
Paszpartuban.
120.000,- ► 195.000,-

377. Pancsatantra […] Az
életbölcsességek régi indiai tankönyve […]
Szanszkrit
eredetiből fordította Schmidt József.
Gyoma,
1924. (Kner Izidor ny.) 256 l. 208 mm.
L-H
1.363. Az öt pergamenbe kötött bibliofil példány egyike.
A
könyvdíszek és iniciálék Kner Albert fametszetei.
A könyvből
25 bibliofil példány készült ullersdorfi merített papírra, ebből öt egész-, és
húsz
félpergamen-kötésben
jelent meg.
Ez
az 1. számú példány. Ez a példány 1973. novemberében az ÁKV árverésén 1.800,-
Ft-ért kelt el.
Az
5. sz. példány Borda: Műgyűjtő magyarok 2. kötetében Haiman György hagyatékából
lett kiállítva.
Kner
Erzsébet
aranyozással díszített egészpergamen-kötésében, felül aranyozott
élmetszéssel,
fekete
félvászon-védőtokban. Szép példány.
200.000,- ► 200.000,-
482. HOMANN, J.
Bapt[ist]
Regnorum
Hungariae, Dalmatiae, Croatiae, Sclavoniae, Bosniae et Serviae cum Principatu
Transylvaniae...
Nürnberg,
1720. Homann: Grosser Atlas.
M.:
935 X 1108 mm.
Monumentális, korabeli színezésű rézmetszet,
szép kartussal, jobb felső sarkában belgrádi ostromképpel.
Négy
lapból összedolgozva. Szántai: 241. l. Homann 5a.
A
térképlapon hajtogatások nyomai, ettől eltekintve kifogástalan példány.
300.000,- ► Nem kelt el.
483.
HUNFALVY János
Magyar
kézi atlasz, mely huszonhat nagy földképen egész földünk egyes részeit
ábrázolja az államok jelen
területi
viszonyai szerint.
Pest,
1865. Heckenast. 25 rézmetszetű, finoman metszett és határszínezett nagyméretű
térkép.
(A
26., Ausztrália hiányzik.)
A
térképek túlnyomórészt Karacs Ferenc metszetei. M.: átlagosan 350 X 500
mm.
Kötés
nélkül, laza fűzésben az első borító sérülten megvan, a térképlapok szép
állapotban,
nagyon
ritka és becses atlasz.
150.000,- ► 150.000,-
484.
KARACS Ferenc
Magyar
Országnak és a hozzá kaptsoltatott... országoknak... az Erdélyi Nagy
Fejedelem-ségnek... a legjobb Mappák szerént készíttetett közönséges táblája...
(Mérték: 1:960000).
Pesten,
é. n. (1820?, 2. kiad.) Karacs Ferenc kiadása. M.: 670 X 990 mm.
Fodor
szerint (186. l.) „Karacs főműve... leg-tökéletesebb műve ez a lap...
Legnagyobb
értéke nagyszerű metszésén kívül 8000 helyneve... amennyi... Lipszky
kivételével még sohasem jelent meg ennek előtte.” Szántai: 291. l. 7/b.
Vászonra
vonva, 32 szelvényre vágva, korabeli egészvászon-kötésben, (a kötésen
tintafolt, a térképen aláhúzások és színes ceruzás jelölések láthatók). Jó
állapotban.
60.000,- ► 85.000,-
486.
[Magyarország és Erdély térkép.]
La Feuille
Nouvelle Carte du Royaume de Hongrie…
Amsterdam,
1706. M.: 172 X 253 mm.
Színezetlen
rézmetszet, a térkép körül magyar várak: Érsekújvár, Kassa, Eger, Tokaj,
Munkács,
Esztergom,
Zsámbék, Zala-Szentgrót, Nemti, Zrínyi vár, Pozsony, Verebély, Rohonc,
Németújvár, Léva,
Temesvár,
Nagyvárad, Szeged, Székesfehérvár, Nagykanizsa.
Hozzá
tartozik:
La
Feuille
Carte Nouvelle de Transilvaniae…
Amsterdam,
1706. M.: 172 X 253 mm.
Színezetlen rézmetszet, a térkép körül 25 várképpel: Gyula,
Szolnok, Szarvas, Hatvan, Visegrád,
Pannonhalma,
Nógrád, Vác, Drégely-palánk, Várpalota, Nyitra, Fülek, Buda, Dárda, Buzin,
Eszék,
Belgrád,
Tata, Veszprém, Pápa, Győr, Komárom, Szigetvár, Pécs, Szentjobb.
Szántai
324-325. l.
A
két szép, erős levonatú rézmetszet közös paszpartuban és keretben.
80.000,- ► 90.000,-
517.
VAS Gereben

Nevessünk! Eredeti
adomák gyűjteménye a magyar életből. Összegyűjté - -. 2. kiad.
Pest,
1856. Kilián György. 1 sztl. lev. 320 l.
Hozzákötve:
VAS Gereben
No még egyet nevessünk. Eredeti adomák a
magyar népéletből. Összegyűjté - -.
Pesten,
1856. Kilián György. 1 sztl. lev. 318 l. 175 mm.
Első
kiadás. Rendkívül ritka anekdotagyűjtemény. Szüry 4963-4964.
Korabeli,
aranyozott gerincű egészvászon-kötésben.
8.000,- ► 85.000,-
X X X X X X
6. árverés. 2001. november 17.

53. [BOLYAI Farkas]
Az
arithmetica eleje. (az elő-szóban írt módon) B. B. F. Mathesist és Physicát
tanító P. által. M[aros] Vásárhelyt,
1830.
Reform. Kollégyom. XVI l. 2 sztl. lev. 162 l. 1 t. kihajtható. 186 mm.
A
29-30. l. korabeli kézírással pótolva.
Korabeli
félbőr-kötésben.
15.000,- ► 100.000,-
92. EMBER Pál, Debreceni
Garizim és Ébál. Mellyeknek egyikén áldást és szeretetet, a
másikra átkot és gyűlölséget parantsolt Isten.
A
Bárány életének könyve...
Kolosváratt,
1702. M. Tótfalusi Kis Miklós által. 16 sztl. lev. 200 l. 8 sztl. lev. (A
díszcímlap kitűnő fénymásolat.)
160
mm.
RMK
I. 1650., Haiman-Soltész 95.
Korabeli
egészbőr-kötésben, a hiányos gerinc papírcsíkkal egybetartva, könnyen és szépen
restaurálható
„rendes”
példány.
120.000,- ► Nem kelt el!!!
231. BALOGH
Tihamér, almási Testimonium maturitatis (érettségi bizonyítvány) - - számára. Kelt
1857. aug. 8-án
Nagykőrösön.
Aláírták:
Szabó Károly, Ballagi Károly, Szilágyi Sándor, Arany János... Döbbenetes erejű
névsor...
Papírfelzetes
pecséttel hitelesítve. 4 levél 3 beírt oldal. M.: 370 mm.
12.000,- ► 23.000,-
242. JÓKAI Mór
- -
Sárga rózsa c. kisregényének elveszettnek hitt autográf kézirata.
Jókai 1889. májusában Debrecenben és Hortobágyon
tartózkodott, ahol Deli Mátyás legendás hírű állatorvos látta
vendégül.
Itt tartózkodása alatt találkoztak a különös, egyszeri hortobágyi virággal.
Kisregényének ihletője a hortobágyi
pásztorélet,
az itt élő emberek szokásainak, erkölcsének, természetének tisztasága, szépsége
és a táj természeti
csodáinak
sokszínűsége.
Az
MTA 1891/92. évi Péczely-féle regénypályázatán jutalmat nyert mesterművet a
Pesti Hírlap 1892. áprilisától kezdte
folytatásokban
közölni, kiadására 1893-ban került sor a Révai gondozásában.
E
kisregényt mint „az író életművének betetőzését, pályájának megkoronázását
fogadta a közvélemény.”
A
kézirat, (mely mostanáig lappangott) Jókai lapszámozásával 101 l.,
javításokkal, betoldásokkal igazi irodalmi
csemege,
segítségével bepillantást nyerhetünk Jókai írói műhelyébe. A kézirat szövegét a
nyomtatásban megjelent
szöveggel
egybevetettük, hiánytalan és azonos azzal. Nem volt célunk azonban, hogy a
népnyelv változatait, az
ékezetkülönbségeket,
a személynevek írásgyakorlatának változását stb. felfedni.
A
kézirat első és utolsó oldala sérültebb állapotban van (de hiánytalan), a többi
jó állapotú.
A
lapok mérete 210 X 170 mm.
Felhasznált
forrás: Jókai Mór összes művei. Kisregények, 4. köt. (Kritikai kiad.) Akad. K.
Bp. 1988.
600.000,- ► 2.100.000,-
246. LÜKŐ Gábor (1909-2001)
Bukarestből 1932. febr. 18-án keltezett, kézzel írt, aláírt
levele Bartók János néprajzkutatóhoz, Kedves Jancsi!
megszólítással.
A 6 oldalas (M.: 210 X 170 mm.) levél-tanulmány rendkívül izgalmas adalékokkal
szolgál az erdélyi
és
csángóföldi népzenekutatás feladatairól.
A
fehérpataki román paraszt a szilvapálinka hatására „hajlandó volt nótázni. Csak
az volt a baj, hogy nagyon leitta
magát
a vén betív (részeges).”
Vidéki
cigányok rengeteg nótát tudnak és ezeket „hegedűvel, kobozzal és cimbalommal
gyönyörűen kísérik”.
Leírja,
hogy idén nyáron egy hunyadmegyei faluban kutat és hívja Bartókot is segíteni.
Fontos azonban a román
nyelv
elsajátítása, mert még csángóföldön is „spiont néznek benned a román csendőrök
sőt a falusiak is”.
Ajánlja
a csángó nyelvvel való ismerkedést is…
Hozzá
tartozik:
Lükő
Gábor gyűjtésében 8 román népdal lekottázva és mellette magyarra is lefordítva,
a lap alján a dátum
(1932.
jan.), a helyszín (Brebu) és Lükő Gábor aláírása.
A
hátoldalakon megjegyzések: „ezt is erdélyinek mondják”, nem magyar eredetű ez a
dallam?…
Bartók
János úrnak címzett borítékban, bélyeggel, postabélyegzővel.
15.000,- ► 31.000,-
489.
KARACS Ferentz
Európa
magyar atlása, a legujabb politikai, geographiai és statistikai hiteles adatok
szeréntt. A Polgári kormányzók, Katona Tisztek, Ujságolvasók, Kereskedők,
Utazók és Tanúlók köz haszonvételére nemzeti magyar nyelven XXI Táblában
legelőször kiadta és rézbe véste - -.
Pesten,
(1835). Karacs F. 21 színezett, rézmetszetű térkép. M.: 460 X 590 mm. (haránt
alakú).
Kiadói,
sérült papírborítóban, a térképek épek, hiánytalanok.
(Központi
Antikvárium 67./548. tétel.)
200.000,- ► 350.000,-

506. Tokaj-hegyaljai album. Kiadja a
Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesület és elnöke, báró Vay Miklós.
Szerk.
Szabó József és Török István. Ill. Keleti Gusztáv.
Pest,
1867. Emich. Kőnyomatos díszcímlap, 185 l. 1 sztl. lev. 21 t. (kőnyomatok), 1
térk. (színezett kőnyomat,
szerk.
Szabó József).
Négynyelvű
címlappal és szöveggel. M.: 285 X 365 mm. (haránt alakú).
Korabeli
félbőr-kötésben, szép példány, becses ritkaság!
450.000,- ► Nem kelt el.
545. VÁSÁRHELYI
Gergely
Jázus
+ Maria. Eztendeo altal az Aniazentegihaztol rendeltetet vasarnapokra, es
innepnapokra Epistolak,
Es
Azoknak Summaia...
Bécs,
1618. Gelbhaar Gergeli által. 392 l. 3 sztl. lev. (Az utolsó 7 lev. merített
papírra készült másolattal pótolva.)
145
mm.
„Mesterien
restaurált példány, vaknyomással díszített bőrkötésben. (Gálos Eszter munkája)”
Borda 2045;
RMK
I. 478; RMNY 1152.
180.000,- ► Visszavont tétel.
X X X X X X
7. árverés. 2002. április 6.
12.
ALT Rudolf

Buda-Pest. Pesth und Ofen. Előadva
32 eredeti rajzolatban - - által.
Pesten,
1845. Hartleben Konrád Adolf. Kőnyomatos díszcímlap,
ajánlás
József nádornak, 67 l. 32 t.
(Alt
Rudolf litográfiái, rajzolta Sandmann [Franz Xavér].)
M.:
170 X 270 mm. (haránt alakú).
Korabeli, aranyozott egészvászon-kötésben, kitűnő
példány.
300.000,- ► 370.000,-

95. DÉRY Tibor
Énekelnek
és meghalnak.
(Békéscsaba)
1928. Genius. (Tevan ny.) 61 l. 1 sztl. lev. 250 mm.
Első
kiadás. A címlapot Kassák Lajos tervezte.
Fűzve,
kiadói borítóban.
12.000,- ► 70.000,-
244.
KOMÁROMI CSIPKÉS György
Papistasag
Ujsaga, az az, olly munka, mellyben a Pápistaságnak, mind tudományának mellyet
vall; mind egyházi rendeinek mellyekhez hallgat... meg-mutogattatik világossan.
Colosvarat,
(1671), Veres-egyhazi Szentyel Mihály által. 20 sztl. lev. 508 l. 1 sztl. lev.
154 mm.
Ritka RMK, Dirsztay Béla könyvtárából.
Aranyozott
gerincű, vaknyomásos egészbőr-kötésben, Leszik Károly műhelyéből.
RMK
I. 1115. Borda 2069.
280.000,- ► 300.000,-

319. [Pozsony.] Pressburg, Posonium látképe.
Megjelent:
Braun-Hogenberg: Civitates Orbis Terrarum 4. kötetében 1588-ban.
Korabeli, kitűnő színezésű rézmetszet, szép állapotban,
Pozsonyt
a Duna felől ábrázolja, az előtérben 3 nőalak.
Soltész:
Régi magyar várak 12. l.
Paszpartuban.
120.000,- ►
180.000,-
371.
PÁZMÁNY Péter
Igassagra
vezerlo Kalauz, mellyet írt es most sok helyen meg-jobbítván, másodszor
ki-bocsátot - - esztergami ersek.
Posomban,
1623. (Typ. Societatis Jesu.) 13 sztl. lev. (1 lev. hiányzik) 1066 l. 300 mm.Az
első néhány levélen szúrágás nyomai.
Korabeli,
bordázott gerincű, vaknyomásos, fatáblás egészbőr-kötésben, csatok nyomaival,
korának megfelelő, szép példány, könyvtári duplum. RMK I. 532; RMNY II. 1293.
150.000,-
► 190.000,-
461. [TÁNCSICS] STANCSICS
Mihál[y]
Lényismeret,
azaz természethistória az ifjúság számára.
Pozsonyban,
1842. Wigand. XII, 229 l. 1 t. (kihajtható, színes litográfia, M.: 185 X 215
mm.) 195 mm.
Korabeli
félvászon-kötésben, ritka és becses.
Drescher
476.
75.000,- ► 75.000,-
X X X X X X
8. árverés. 2002. november 23.
5. ADY Endre
Vallomások
és tanulmányok. Magyar és külföldi irodalom. (Sajtó alá rend. Földessy Gyula.)
(Bp.)
1944. Athenaeum. 420 l. 227 mm.
/Ady
Endre összes művei 3./
Horn Gyula -a munkásosztály és a marxizmus iránt elkötelezett ajándékozó
bejegyzésével!
Korabeli
félvászon-kötésben, gerince javítva.
20.000,- ► 20.000,-
12. Approbatae
Constitutiones Regni Transilvaniae & Partium Hungariae eidem annexarum...
(latin
nyelvű címlap és praefatio, a szöveg magyar).
[Kolozsvár]
Claudiopoli, 1696. Nicolai Kis de Miszt-Tótfalu. 3 sztl. lev. 280
l. 15 sztl. lev. 200 mm.
Erdély
és a Partium religiója, fejedelmei, uniói, földrajzi bemutatása, törvények és
mesterségek leírása.
Modern,
bordázott gerincű félbőr-kötésben, a címlap és néhány levél restaurált, hátul
az indexnél (15 lev.)
kissé
zavaró a körbevágva. RMK I. 1486.
100.000,- ► Nem kelt el.
16.
ARANY János
- - összes munkái. 1-8. köt. Hátrahagyott munkái. 1-4. köt.
(Összesen 12 kötet, teljes.)
Bp.
1883-1889. 12 db. 208 mm.
A
hátrahagyott munkák 4 kötete 1-1 táblát is tartalmaz.
Az
1. kötet elején megható, gyöngybetűs dedikáció 1889-ből
„...emlékül...
az én édes kis meny-asszonyomnak! Jani"
Kiadói, festett, aranyozott, piros egészvászon-kötésben,
körül aranyozott élmetszéssel,
Gottermayer
Nándor műhelyéből, gyönyörű állapotban.
60.000,- ► 140.000,-
36. [BÉL Mátyás] BEL, Matthias
Notitia Hungariae novae historico geographica, divisa
in partes quator... 1-3. Tom. (a 4. kötet hiányzik).
Viennae Austriae, 1735-1737. J. P. von Ghelen. 1 t.
(rézmetszetű allegorikus címkép Magyarország térképével),
13 sztl. lev. 696 l. 2 mell.
(A Pálffyak és Erdődyek kihajtható családfái.).
Pozsony térképe és látképe hiányzik.;
1 t. (rézmetszetű portré a szerzőről, háttérben a
pozsonyi vár), 5 sztl. lev. 587 l.
2 térk. (Túróc és Liptó vármegye térképei), 2 t.
(kétosztatú rézmetszetek, Pozsony-Szentgyörgy
és Vöröskő-Szomolány látképe), 1 mell. (A Révay család
kihajtható családfája. Modor-Nagyszombat
látképe,és Zólyom térképe hiányzik.; 1 t. (kihajtható,
rézmetszetű, allegorikus címkép, középen
Mátyás király mellszobrával), 13 sztl. lev. 642 l. 2
sztl. lev. 2 térk. (Pilis és Solt vármegyék rézmetszetű térképei),
1 t. (Visegrád rézmetszetű látképe). A monumentális
Buda látkép és Pest vármegye térképe hiányzik. 390 mm.
Bél Mátyás hatalmas vállalkozásának metszeteit és
térképeit Mikoviny Sámuel után a
bécsi Andreas és Schuzer metszették rézbe. A
négy részre tervezett műből nyomtatásban az első rész
4 kötete jelent csak meg, a többi kéziratban maradt.
A 4. kötet (Nyitra, Hont, Nógrád, Bars vármegyék
bemutatásával) hiányzik.
Egységes,
aranyozott gerincű, korabeli félbőr-kötésben, szép állapotban.
450.000,- ► 450.000,-

75.
CZUCZOR Gergely - FOGARASI János
A
magyar nyelv szótára. A MTA megbízásából készítették - -. 1-6. köt. Pest,
1862-1874. Emich-Athenaeum.
6
db. 265 mm.
Kiadói, aranyozott, egységes, szép
félvászon-kötésben.
75.000,- ► 140.000,-
129. FESZTY
Árpád
A
magyarok bejövetele. - - körképe.
(Bp.
1893. „Könyves Kálmán” Rt.). 4 sztl. lev. 1 kihajtható melléklet
(a
körkép) melynek mérete 420 X 4270 mm.
Metszette
Morelli Gusztáv. A kötet mérete 440 mm.
Hozzá
tartozik:
Feszty Árpád körképe (füzetes prospektus).
Bp.
1896. Magyar Körkép Társaság. 22 l. 9 sztl. lev. (hirdetések). 190 mm.
Fűzve,
kiadói borítóban.
Dekoratív,
festett, kiadói kartonkötésben, nagyon szép állapotban, még sosem
láttam védőborítóval.
20.000,- ► 36.000,-


312. MARÓTHI György
Arithmetica,
vagy számvetésnek mestersége, Mellyet írt... 1743 dik Esztendőben - -
debretzeni professor.
2.
kiad.
Debretzenben,
1763. Margitai István. Címlap. 6 l. 302 l. 5 sztl. lev. 1 kihajtható táblázat.
175 mm.
Korabeli, bordázott, aranyozott gerincű
félbőr-kötésben, könyvtári duplum, nagyon szép példány.
45.000,- ► 60.000,-

358.
PETŐFI Sándor
- -
összes művei. Havas Adolf kiadása. 1-6. köt. (teljes).
Bp.
1892-1896. Athenaeum. 6 db. 208 mm.
Az
első 3 kötet egy-egy acélmetszetet is tartalmaz.
Kiadói, festett, aranyozott, piros
egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel,
Gottermayer
Nándor műhelyéből, csodaszép állapotban.
45.000,- ► 165.000,-
X X X X X X
9. árverés. 2003. április 26.

13. Árpád és az Árpádok. Történelmi emlékmű...
Thaly Kálmán kezdeményezésére és támogatásával.
Szerk.
Csánki Dezső.
Bp.
(1908), Franklin. 1 t. (címkép), XVII l. 2 sztl. lev. 3-396 l. 1 sztl. lev. 16
t. (14 színes) 25 mell. (21 facsimile)
55
feliratozott hártyapapír.
Kiadói,
aranyozott egészbőr-kötésben, a kötéstáblán Holló Barnabás Árpádot ábrázoló
rézplakettje.
Szép példány.
45.000,- ► 50.000,-


44. Szent Biblia az – az Istennek Ó
és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás.
Magyar
nyelvre fordíttatott Károli Gáspár által. És most harmad-szor... ki-nyomtatták.
Basileában, 1770. M-Hof Rodolf János és a Fia. 1 sztl. lev.
860 l. (Csak az Ó
Testamentumot tartalmazza!) 190 mm.
Korabeli, kitűnő
állapotú egészbőr-kötésben, körül poncolt aranymetszéssel.
40.000,- ► 55.000,-
56. BOD Péter
Magyar Athenas avagy az Erdélyben
és Magyar-országban élt tudós embereknek... históriájok, mellyet ...
nem kevés szorgalmatossággal
egybe-szedegetett - -.
[Nagyszeben], 1766. [Városi
nyomda]. 14 sztl. lev. 360 l. 5 sztl. lev. 185 mm.
A címlap alsó részén 1 cm-es csík
levágva. Nagy Iván könyvtárából.
Későbbi (1900 körüli), bordázott
gerincű félbőr kötésben.
20.000,- ► 70.000,-

183. HEVESY Iván
Futurista,
expresszionista és kubista festészet.
(Bp.)
1919. „Ma". 30 l. 1 sztl. lev. 20 t. 240 mm.
Fűzve,
kiadói borítóban, nagyon szép példány.
4.500,- ► 110.000,-

330. Batthyány Lajos gróf portréja.
Barabás Miklós 1848-ban készült litográfiája.
Nyomt.
Rauh J. Bécsben. M.: 240 X 310 mm.
Gerszi a „legjelentősebbek” között említi a portrét, melyben „az alakokat
többnyire
háromnegyedes
álló alakban örökítette meg... ez a portré reprezentatív hatásának fokozását
célozta.”
(52. l.)
Gerszi
120. l. Barabás 33., ill. 49. kép.
Paszpartuzva.
25.000,- ►
75.000,-
393. RÁCZ Sámuel
Orvosi praxis. Második rész.
Budán, 1801. Kir. Universitás. XX.
808 l. 205 mm.
Korabeli, bordázott,
aranyozott gerincű, szép egészbőr-kötésben.
30.000,- ► 42.000,-

395.
RADNÓTI Miklós
Kaffka
Margit művészi fejlődése. 2. kiad.
Szeged,
1934. Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma. 104 l. 242 mm.
Boldizsár Ivánnak dedikált példány.
Fűzve,
kiadói borítóban.
30.000,- ► 90.000,-
404. [RÉVAI
Péter] REWA, Petrus de
Commentarius
Petri de Rewa comitis comitatus de Turócz de sacra regni Hungariae corona.
Posonii,
1749. Royer. 1 t.(A Grassalkovich család címere, fölötte a szent koronát
angyalok tartják,
rézmetszet),
8 sztl. lev. 109 l. 39 sztl. lev. 210 mm.
Révai
Péter 1608-tól 1620-ig töltötte be a koronaőri tisztséget. A De Sacra Coronae
című munkáját
1613-ban
Augsburgban adták ki először. A pozsonyi a 6., szintén becses kiadás.
Modern,
bordázott gerincű, barna egészbőr-kötésben, vaknyomásos gerinccímmel,
körül
aranyozott élmetszéssel, védőtokban, könyvrestaurátori mestermunka!
30.000,- ► 55.000,-

411. Nagy-Románia
Testvéri,
sorsközösségi fájdalommal... tudatjuk, hogy... trianoni születésű
Nagy-Románia...
22
éves zsenge korban... Stalin dr. által végrehajtott amputálás, Hitler és
Mussolini lelkiatyák
által
beadott utolsó kenet után visszaadta lelkét... őrangyalának.
Kőszeg,
1940 szept. 1-én. Rónai Frigyes ny.
M.:
230 X 300 mm.
6.000,- ► 17.000,-

521. VERBŐCZI István Magyar és Erdély
országnak törvény-könyve. - - által iratott 1514 esztendőben.
Most
újolag ki-botsáttatott…
Kalotsán,
1773. ny. n. 569 l. 12 sztl. lev. 175 mm.
Korabeli,
szép egészbőr-kötésben, nagyon jó példány.
45.000,- ► 120.000,-
X X X X X X
10. árverés. 2003. november 22.
38. BERNARDUS Claravallensis
Opuscula. Ősnyomtatvány!
Venezia, 1495. Simon Bevilaqua. 346
sztl. lev. 170 mm.
Elöl Theophilus de Brixia Carmen de
vita S. Bernardi c. műve olvasható latin betűs
nyomtatásban. (16 lev. helyett 8
lev. a hiányzó 8 lev. korabeli üres papírral pótolva.)
Szent Bernát Opusculája, mely
gótbetűs nyomtatású: komplett!
Sajó-Soltész (561) 3 példányt
ismer, Zisskánál 1992 ben bukkant fel egyszer. GW 3908.
Századfordulós?
félpergamen-kötésben, szép állapotban.
400.000,-
► Nem kelt el.
139. Rajzolatok. A társasélet és divatvilágból.
2. évf. 1836. (Egy kötetbe kötve, teljes.)
Szerk, s nemzeti képtárral kiadja Munkácsy János.
Budán, 1836. 828 l. 63 t. (Dekoratív
divatképek,
portrémetszetek, komplett.) 285 mm. PIM 3202.
Modern, izléses kartonkötésben, könyvtári duplum.
100.000,- ► 135.000,-


288. Koronázási emlékkönyv. 1867
Junius 8. Természet után rajzolt 20
illustráczióval
Kolarz,
Kriehuber, Katzler és Jankótól. A szöveget írták Falk Miksa és Dux Andor.
Pest, 1867. Deutsch testvérek. 52 l. 3 sztl. lev. 20
t. 455 mm.
Kiadói, aranyozott, egészvászon-kötésben, kicsit
napszítta, de jó állapotban.
30.000,- ► 40.000,-

364.
PÁZMÁNY Péter Hodoegus. Igazsagra vezerlo kalauz, mellyet írt és most
sok helyen jobbítván
ki-bocsátott cardinal - -
esztergami ersek. 3. kiad.
Posonban, 1637. (Typ. Societatis
Jesu.) XII, 1073 l. 3 sztl. lev. 285 mm.
RMK I. 673; RMNY 3. 1697.
Korabeli félbőr-kötésben, jó
állapotban, a gerincén kisebb sérülésekkel.
100.000,- ► 160.000,-
369. PETŐFI Sándor összes
költeményei egy kötetben.
Pest, 1847. Emich. 3 sztl. lev. 537
l. 3 sztl. lev. 1 t. (A költő acélmetszetű portréja.) 227 mm.
Első kiad. Szüry 3622.
Aranyozott,
bordázott gerincű, bibliofil minőségű (későbbi) félbőr-kötésben, bőrrel
szegett tokban, szép példány!
50.000,- ► 85.000,-

394. Címeradományozó oklevél.
II. Lipót német-római császár és magyar király
címeradományozó oklevele Nicolaus
és Daniel Vincent Concinának, akik velencei nemesek. A
latin nyelvű oklevél tanúsága
szerint „Carinthia” tartományban erdőkitermelési jogot
szerzett nemesek és mindkét
nembeli leszármazottjaik 1790-ben kapták meg a címert.
A 10 lev. terjedelmű, dekoratív kiállítású, pergamenre
írt, kézzel festett művészi címerrel
ellátott oklevél iparművészeti szempontból is
jelentős. 370 X 320 mm. Méretű, kicsit
kopott bársonymappában Lipót császár aláírásával, vörös viaszpecsétjével,
mely teljesen ép állapotú, (hibátlan sárgaréz tokjának
köszönhetően),
ez arany zsinórral kötődik az oklevélhez. A tok
átmérője: 150 mm.
80.000,- ► 95.000,-
411. SCHÜBLER, Johann Jacob
Neue und deutliche Anleitung zur
practischen Sonnen Uhr-Kunst...
Mit einer Zugabe Von etichen
universalen Uhren: und einem Unterrichte, Wie grosse
Sonnen-Uhren in Fresco zu mahlen
seyn.
Nürnberg, 1726. J. Ch. Weigel, L.
Bieling. 7 sztl. lev. 197 l. 5 sztl. lev. 42 rézmetszetű t. 205 mm.
Első kiadás. 42 db. kihajtható
rézmetszetű napóra ábrázolás. Nagyon becses darab. 1999-ben
1600 DM. volt a Zisskánál (1040.
tétel).
Korabeli egészbőr-kötésben, a
gerincen kisebb szúrágás nyomokkal, jó példány.
200.000,- ► 200.000,-
475. HONTERUS [Johannes]
Rudimenta
Cosmographica. Komplett.
Tiguri (Zürich), MDXLVI (1546). Apud Froschouerum. 30
sztl. lev. 2 üres lev. 14 sztl. lev.
(A térképek!)
Csillagászati rajzok: Circuli sphaerae cum v.
zonis. Ordo planetarum cum aspectibus.
Regiones et nomina ventorum.
Térképek:
Hispania.
Gallia.
Germania.
Polonia, Sarmatia, Tartaria,
Scythia.
Ungaria, Dacia,
Thracia, Bosna, Dalmatia.
Macedonia, Achaia.
Adriaticum, Tyrrhenum.
Syria, Mesopotamia, Arabia.
Asia minor.
Arabia, Tartaria, India.
Africa, Aethopia.
Sicilia.
A Rudimenta 3. kiadása, 1 zürichi kiad. Az 1530-as
krakkói után az 1542-es brassói
kiadás öntött végleges formát 13 térképpel. A finom
ívű fametszeteket az 1542-es kiadás
alapján Henrich Vogtherr készítette.
Ritkaság! RMK III. 369 szerint csak Apponyi Sándor
(302.) könyvtárából ismert, plussz
2 példány külföldön. A legújabb kutatások eredményeit
a Honterus emlékkönyv összegzi,
melynek alapján az MTA könyvtára is rendelkezik 1
példánnyal, illetve felsorol néhány
külföldi nagy könyvtárat. Makkai_Horváth Ø,
csak az 1549-es 2. zürichi kiad. Fordult elő
magyar árveréseken. Radtke
szerint néha felbukkan egy-egy Rudimenta a német árverési
piacon, ilyenkor 5-6000 DM a szokásos leütési ár,
hozzátéve, hogy náluk az árveréseken
főleg kereskedők vásárolnak.
„Honterus János (1498-1549) európai hírű humanista,
költő, rajzoló, fametsző, nyomdász,
kartográfus és geográfus volt. Elsősorban erdélyi
szász népéhez tartozónak érezte magát…
"(Cartographica Hungarica 2. sz. Stegena Lajos
cikke.) Fodor Ferenc (30. l.) így ír:
„Honterus nemcsak magyar, hanem világviszonylatban is
egyik kiemelkedő egyéniség
a kartográfia történetében."
Modern, puha pergamenkötésben, a címlap alján 70x28
mm. hiány új papírral pótolva. 142 mm.
A teljes mű kifogástalan állapotban.
450.000,- ► 940.000,-

515.
VARGA Nándor Lajos A fametszet. Könyv a fametszet mesterségéről és
történetéről,
közel 200 képpel (színes
fametszetekkel), színes kezdőbetűkkel.
Buda, 1940. (Szerző.) VI. 381 l. 1
sztl. lev. 62 t. (képanyag). 513-519 l. 3 sztl. lev. 205 mm.
Száz számozott példányból ez a 4.
számú.
Kiadói, aranyozott, bordázott
gerincű, szép félbőr-kötésben, mesébe illő példány.
30.000,- ► 70.000,-
516. VARGA Nándor Lajos
Magyar mult. - - 40 fametszete.
Rajk Gyula szövegével.
Bp. 1941. (Szerző.) 2 sztl. lev.
XL. 1 sztl. lev. 40 t. (fametszetek.) 235 X 340 mm.
Száz számozott példányból ez a 75.
számú, Varga Nándor Lajos dedikálásával.
Kiadói félvászon-kötésben, eredeti,
javított védőborítóval.
28.000,- ► Nem kelt el.

517.
VARGA Nándor Lajos
Régi fametszetes magyar vagy magyar
vonatkozású könyvek. (1493-1599) a
Sepsi-Szent-Györgyi Székely Nemzeti
Múzeumban, amelyeket sorba szedett, megrajzolt,
saját kezüleg és munkatársai
segedelmével fa-dúcokba metszett és kinyomtatott - -.
Bp. 1942. (Szerző). VII. 443 l. 1
t. 250 mm.
Kilencvenkilenc számozott
példányból ez a 3. számú.
Kiadói, nagyszerű
egészvászon-kötésben, eredeti, majdnem ép védőborítóval.
30.000,- ► 42.000,-

518.
VARGA Nándor Lajos
A rézkarc. Könyv a rézmaratásról, a
rézkarc történetének rövid összegezésével.
Bp. 1935. (Szerző). VII. 209 l. 26
t. 1 sztl. lev. 30 egészoldalas ill. 208 mm.
Megjelent 150 példányban a
Képzőművészeti Főiskola betűivel és kézisajtóján.
Kiadói egészvászon-kötésben, kitűnő
példány, a gerincvignettán apró hiány.
30.000,- ► 46.000,-
519. VARGA Nándor Lajos
Vonalművészet. Gondolatok a rajz és
nyomtatott vonalvilág művészetéről.
Bp. 1944. (Szerző). VI. 281 l. 1
sztl. lev. 2 t. (a 200. lapnál). 240 mm.
A lapszámozáson belül 56 lev.
illusztráció.
Kilencvenkilenc számozott
példányból ez a 3. számú. Dedikált példány.
Kiadói félvászon-kötésben, kiváló
példány.
30.000,- ► 30.000,-
X X X X X X