1. árverés. 1999. március 27.

 

 

 

35. BARTÓK-mappa

Bartók emlékére készült díszalbum, mely 32 művésztől 32 eredeti grafikát tartalmaz.

Bp.-Párizs 1978-1979. Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja - M. N. Párizsi Nagykövetsége.

Készült 100 példányban, ebből 25 (41-65-ig) került kereskedelmi forgalomba, a többi intézményekbe.

Példányunk az 57. számú, minden grafika szignált, számozott.

Többek között: Bálint Endre, Barcsay Jenô, Csohány Kálmán, Kass János, Korniss Dezsô,

Martyn Ferenc, Nicolas Schöffer, Szemethy Imre, Vasarely Victor metszeteivel.

Kiadói mappában, kifogástalan állapotban.

500 000,-                     Nem kelt el.

 

 

45. BENYOVSZKY Móricz gróf

- - életrajza, saját emlékiratai és útleírása. 1-4. köt. (teljes).

Bp. 1888. Ráth Mór

  1. Életrajz. Írta Jókai Mór. 2 sztl. lev. 413 l. 7 t. 2 sztl. lev.; 2. Saját emlékiratok és útleírás. 2 sztl. lev. 351 l. IV.; 3.
  2. Saját emlékiratok és útleírás. 423 l. II. 10 t.; 4. Életrajz. Írta Jókai Mór. 310 l. LIX. 6 t. 1 térk.

Festett, kiadói egészvászon kötésben, nagyon szép példány.

20 000,-                     60.000,-

 

 

111. EREKY Alfonz

Mérték- súly- és pénzisme.

Székesfehérvár 1881. „Vörösmarty” ny. VIII, 453 l. 24 t. (arany és ezüst színezésű érmeábrák).

Dedikált példány.

Festett, kiadói egészvászon kötésben, aranyozott élmetszéssel, ritka és becses kiadvány.

8 000,-                      43.000,-

 

 

117. Az Ezeréves Magyarország

Képes félhavi folyóirat. Családi lap. Szerk. Kácser Lipót, Boross Vilmos. Rajzoló Heyer Arthur. 2-3. évf. 1897-1898.

Bp. 1897-98. Légrády 355 l. Gazdagon illusztrált, sok fényképmelléklettel.

(A mű 1. évfolyama 1896-ban jelent meg Az ezeréves Magyarország és a milleniumi kiállítás 1-2 köt. címmel)

Festett, kiadói egészvászon mappában, haránt alakú. Könyvritkaság!!!

20 000,-                     41.000,-►

 

 

163. Honderű Szépirodalmi és divatlap.

Szerk. Petrichevich Horváth Lázár 1. év 2. fele.

Budán, 1843. Emich Gusztáv Egyetemi Nyomda. 5 sztl. lev. 844 l. 23 tábla divatképek, ebből 1 színezetlen kőnyomat

kihajtható, 1 színezetlen fametszet, 21 színezett acélmetszet, köztük gróf Széchenyi István portréja.)

A PIM füzet (843. tétel) szerint e félévbe 28 tábla tartozik.

Kiadói egészvászon kötésben.

60 000,-                     80.000,-

 

 

236. KOZÁKY István

A haláltáncok története. Geschichte der Tötentänze. (Magyar és német nyelvű szöveggel) 1-3 kötet.

Bp. 1936-1944. Magyar Történeti Múzem. 4 sztl. lev., 342 l. 2 sztl. lev., 9 t. (ebből 1 kihajtható); 203 l. XXI., 27 t.; 269 l. 87 t.

A mű 2. kötete 1944-ben, a 3. kötete 1941-ben jelent meg.

/A Magyar Nemzeti Múzeum Művelődéstörténeti Kiadványai I; V; VII. kötetek./

Rendkívül ritka és becses dokumentum. Mindhárom kötet fűzve, kiadói borítóban, szép példány.

12 000,-                     33.000,-

 

 

262. MAGYAR László

- - délafrikai utazásai 1849-57. években.

Sajtó alá rend. és jegyz. ell. Hunfalvy János 1. köt. Unicus!

Pest, 1859. Eggenberger. XVI. 464 l. 8 t. (kőnyomatok), 1 kihajtható kőnyomatos térkép. (A térképet Magyar László készítette.)

Korabeli félbôr kötésben, szép példány.

9 000,-                     31.000,-

 

 

293. MIKES Kelemen

Törökországi levelek ... Most pedig Az eredetképpen való Magyar Kézírásokból kiadta Kultsár István. 1. kiad.

Szombathely, 1794. Siess A. 3 sztl. lev. 490 l.

Modern félbőr-kötésben.

15 000,-                     39.000,-

 

 

342. PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Franciscus

Dictionarium latino-hungaricum ... 1. kiadás.

Lőcse 1708. Breurer. 1 t. 8 sztl. lev. 622 l. 1 sztl. lev.

Hozzákötve:

PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Franciscus

Dictionarium latino-hungaricum ... Alberto Molnár Szentziensi ...

Lőcse 1708. Breuer 1 sztl. lev. 278 l. 2 sztl. lev.

Hozzákötve:

[CSÉCSI] TSÉTSI (János) Johannis

Observationes othographico - grammaticae ... 1. kiadás.

1 sztl. lev. 10 l. 1 sztl. lev. RMK. T. 1708.

Szépen javított korabeli egészbőr-kötésben, könyvtári duplum.

25 000,-                     33.000,-

 

 

389. (SCHMITTH Miklós, Nicolaus)

Palatini regni Hungariae bello paceque clarissimi e diversis scriptoribus Patriis... A Primis temporibus Sancti Stephani... 3. kiad.

[Nagyszombat] Tyrnaviae, 1760. Acad. S. J. 2 lev. 220 l. 2 lev.

Korabeli szép félbőr-kötésben.

15 000,-                     Nem kelt el.

 

 

 

                                                                                                     X X X X X X

 

 

 

2. árverés. 1999. november 20.

 

 

 

72. COMENIUS Johannes Amos

Orbis sensulanium pictus quadrilinguis. A látható világ négyféle nyelven.

Leutschoviae (Lőcse), 1685. Typis Samuelis Brewer. 4 sztl. lev. 313 l. 66 sztl. lev.

Borda 6896. sz. alatt (19. kat.) kimerítő alapossággal így ír: „Szabó Ø (v. ö. Szabó T. 1338.), Sztripszky Ø, Pilz 44.

Az első magyarországi négynyelvű kiadás. Comenius fő művének 44. latin, 33. német, 6. magyar és 1. szlovák

nyelvű kiadása. A kiadás Bubenka Jónás lőcsei metsző fametszeteivel illusztrált, ezek túlnyomórészt a nürnbergi

kiadás metszeteinek tükörképei.

Az Orbis pictus quadrilinguis 1685-ben Lőcsén két kiadásban jelent meg. Az egyik (árverésünk példánya) címlapján „…

Deák, Német, magyar és Tót…” a négy nyelv és lapszámozása van, a másik „…Deák, Magyar, Német és Cseh…”

a négy nyelv és 157 sztl. lev. terjedelmű a főszöveg… A magyar könyvészek csak egy kiadást ismernek.”

Árverésünk példánya az első, majdnem hiánytalan (a címlap alsó egyharmada hiányzik) darab, ritkaságát jelzi, hogy

Borda Lajos példányán kívül (nála 22 levél hiányzott) se magyar, se német árverési katalógusban nem szerepel teljes

példány! M. K. Ú. K. Ø; Makkai-Horváth 513. (2 hiányos darab árverezéséről számol be Szabó Károly tételszámára

hivatkozva, amely a „cseh” változat)

Taschenbuch… (1975-1996) Ø M.: 175x150 mm.

XVIII. századi sérült félbőr kötésben, kicsit körbevágva „összességében rendes példány”.

80.000,-                   225.000,-

 

 

125. DUGONICS András

A magyaroknak uradalmaik mind a régi mind a mostani üdőkben. Írta -- kiráji oktató.

Pesten és Pozsonyban, 1801. Landerer. 180 l. 14 t. (rézmetszetű címerképek) 194 mm.

Rendkívül ritka, egyetlen kiadás.

Kiadói, eredeti kartonkötésben, szép állapotban.

Szüry 1032. Makkai-Horváth 3.049. K és Sz 9/68.

Borda 262, 707, 3205. Márffy és Tsa. 3/76.

90.000,-                   220.000,-

 

 

168. GALTERI (Gualterus de Castellione)

Alexandreidos libri decem.

Ingolstadt, 1541. A. Weissenhorn 8 sztl. lev. (címképmetszettel és címerképpel) CXVI lev. 3 sztl. lev.

Gualteri (Walter) 1135-ben Lille-ben született, Párizs, Reims, Chatillon életének állomásai. 1160 körül megírta antik

verseléssel, 10 könyvben Nagy Sándor életét és dicső tetteit. (lásd: FJ. E. Raby: A history of secular latin poetry in

the middle ages 1-2 köt. Oxford 1957.)

A könyv kötése külön figyelmet érdemel. Vékony fatáblás, préselt, görgetővel díszített borjúbőrkötés.

Az első tábla hármas (piros) vonalkeretéből a belsőben barna, piros, kék és fekete színekben ábrázolt címer,

kétfejű sassal. A középső keretben felül rövid címleírás alul 1591-es évszám: a mű kötésének időpontja.

A hátsó tábla tükrében vaknyomásos címerábrázolás. Hatbordás (2 rejtett) fűzés, vonaldíszítésekkel,

gerincén aranyozott bélyegző GALT. AL. felirattal. Metszése piros (későbbi). Két vascsattal.

(A mű leírását lásd még: Taschenbuch der Auktionspreise 1986; 1989.)

60.000,-                   135.000,-

 

 

271. TOMPA Mihály (1817-1868)

- -tintával írt, aláírt, autográf, kötetben meg nem jelent ismeretlen verskézirata.

A vers keletkezése Tompa sárospataki jogászhallgató korára tehető. (feltehetőleg 1842 nyara)

A 24 soros vers „Barátom!” megszólítással a nemes és tiszta hazaszeretet szép dokumentuma.

Mérete 78x120 mm.

Hozzá tartozik:

Ugyanolyan (78 X 120 mm.) méretű aranyszegélyű emléklapokon 69 db. verskézirat, nagyrészt idézetek

a kor legismertebb költőinek (Kisfaludy, Vörösmarty, Kölcsey) helyenként szállóigévé is vált verseiből. 22 db.

kézzel írt, datált, aláírt verskézirat, 1841 nyarán Lőcsén keltezett, lőcsei bölcsészhallgatók tollaiból.

Közülük kiemelem Czékus István evangélikus lelkészt és Fabriczy Gyula ügyvédet aki Széchenyi, Bajza, Klauzál,

Vörösmarty köréhez tartozott.

47 db. kézzel írt, datált, aláírt verskézirat, 1842 nyarán Sárospatakon keltezett, a pataki jogászhallgatók tollaiból

(Ide sorolom Tompa versét is). Közülük kiemelem Pongrácz József jogászt és Lengyel Endrét, a későbbi

orvosdoktort, akinek orvosi publikációi jelentősek.

A teljes gyűjtemény együtt

80.000,-                     80.000,-

 

 

301. (LOSONTZI István)

Hármas kis-tükör melly Magyarország

I. Legújabb földleírását

II. Régibb és legújabb polgári állapotát

III. A magyar nemzetnek régibb és legújabb történetét híven ábrázolja.

Magyarország és Erdély földabroszával. (kihajtható rézmetszet, kis szakadással, de hiánytalan és szép,

mérete 225 X 315 mm.) XIII Toldalékkal.

Pest, 1849-50. évi kiad. Trattner és Károlyi. 16 l. 192 l. 144 l. 112 l. 194 mm.

Példányunkból hiányzik a Petrik által leírt XXX l. (Birodalmi alkotmány az ausztriai császárság számára)

Későbbi félvászon kötésben, érdekessége, hogy az előzéklapon Szekér Alajos (†1810) tulajdonosi névaláírása.

Rajta kívül Horváth Elemér tulajdonosi bélyegzője olvasható.

Petrik II/2. 610 l.

Szüry (2839) példánya megegyezik az általam leírtakkal.

25.000,-                    37.000,-

 

 

345. Műlapok A MNM Történeti Osztályában őrzött régi rézmetszetű dúcoktól.

I. sorozat. Tíz régi magyar arckép.

Bp., 1932. 200 számozott példányban közrebocsátja a Főigazgatóság. 4 sztl. lev. 10 t. (rézmetszetek) 500 mm.

Az albumot Varga Nándor Lajos és Varjú Elemér készítette. Dedikált! „Dr. Genthon István úr példánya Varjú Elemér.”

Kiadói mappában.

Hozzá tartozik:

Műlapok.

II. sorozat. Húsz régi magyar csatakép.

Bp., 1934. 200 számozott példányban közrebocsátja az Elnökség.

Bp., 1934. 2 sztl. lev. 9 t. (20 t. helyett!!) (rézmetszetek) 510 mm.

Kiadói mappában.

kettő együtt:

20.000,-                    36.000,-

 

 

394. Ratio educationis totiusque rei literariarae per regnum Hungariae et provincias

eidem adnexas. 1. köt. (Unicus) 1. kiadás.

[Bécs] Vindobonae, 1777. Joan. Thom. Trattner. (Trattner János, Tamás) 4 sztl. lev. 496 l. 4 kihajtható táblázat. 210 mm.

Az 5. lapon (670 X 100 mm. lemezméretű) szép rézmetszetű látkép a pozsonyi várról.

(A magyar közoktatásügy első „kódexe” Kollár Ádám Ferenc munkája.

Közreműködtek még: Ürményi József, Makó Pál és Tersztyánszky Dániel.)

Korabeli kartonkötésben.

45.000,-                    55.000,-

 

 

 

                                                                                                      X X X X X X

 

 

 

3. árverés. 2000. április 1.

 

 

 

23. (BECKER Rudolf Zachariás)

Szükségben segítő könyv. Német nyelvből magyarra fordítva is. Magyar Országhoz alkalmaztatva Kömlei János által.

Pesten, 1790. Stáhel és Kilian. XII, 518 l. A 69. lapnál új címlappal, de a lapszámozás folyamatos.

A címlapon és a szövegben számtalan fametszettel illusztrálva.

Gondosan restaurált példány, modern félbőr-kötésben, ritka, becses.

50.000,-                    85.000,-

 

 

249. ARANY János

 Nagykőrösön, 1859. január 21-én kelt, kézzel írt, aláírt, 3 oldalas (M. 230 X 150 mm.) levele Almási Balogh Tihamérnak

„Édes Tihamér” megszólítással. Ebben Arany csodálatos nyelvezetével Tihamér még kiadatlan beszélyeit és színmű-

próbálkozásait elemzi.

Őszinte levelében feltárja a hibákat, bár „egy regény vagy beszélyíró jobban illik e szerepre.” (tudniillik a kritikusi szerepre.)

Levele végén „Fogadja szíves köszönetemet végső, meleg soraiért. Mélyen tisztelő Szüleinek tolmácsolja viszont üdvözlésemet

s ön fogadja mindenkori jóindulatom édes kifejezését! Arany János.” A becses Arany kézirat ára:

60.000,-                    80.000,-

 

 

423. ROSTI Pál

Uti emlékezetek Amerikából.

Pest, 1861. Heckenast. 2 sztl. lev. 198 l. 1 sztl. lev. 2 színezett képpel, 13 kőmetszvénynyel, 2 aczélra metszett tájképpel és 25

fametszvénynyel.

A kőnyomatokat Rosti fényképei alapján Klette Gusztáv rajzolta kőre. Reiffenstein és Rösch nyomtatta Bécsben.

Az egyik legszebb illusztrált magyar könyv.

Fűzve, kiadói, kék borítóban, felvágatlan példány, szép állapotban, az első borító szélén kisebb hiány.

150.000,-                  150.000,-

 

 

502. WEISZ Ker. János

Világtörténet. 1-22. köt. (Teljes sorozat.) A 3. jav. kiad. után többek közreműködésével ford. és kiad. Szabó Ferencz.

Temesvár, 1897-1898. Csanád-egyházmegyei ny. (1-2 köt.) Nagybecskerek, 1900-1905. Pleitz. (3-22. köt.) 22 db. 250 mm.

Kötetenként kb 1000 oldalas, monumentális munka.

Egységes, aranyozott, kiadói félbőr-kötésben, szép állapotban.

100.000,-                   360.000,-

 

 

 

                                                                                                    X X X X X X

 

 

 

4. árverés. 2000. november 18.

 

 

Szövegdoboz:
 


87. DECSY Sámuel

A Magyar Szent Koronának és az ahoz tartozó tárgyaknak historiája.

Bétsben, 1792. Alberti Ignátz. [8], 589 l. 39 t. (színezett rézmetszetek).

A szövegben 2 lev. (343-346. l.) hiányzik. A meglévő rézmetszetek:

II. Lipót; Koronázási jelvények (sérült); Koronázási palást (nagyon hiányos);

Szt. István kesztyűi; Országzászlók (kihajtható, színes, hiánytalan, kicsit sérült).

18 db. „Korona őrző Nemes Seregbeli vitéz” színes, lovas rézmetszete (közepes ill. jó állapotban),

összesen 23 db.

Ez a nagyszerű kiadvány megérdemel egy szakértő restaurálást.

Korabeli egészbőr-kötésben, csak:

30.000,-                    45.000

 

 

Szövegdoboz:  181. Hajnal. Arczképekkel és életrajzokkal díszített album. Szerkesztő és kiadó-tulajdonos: Sarkady István.

4. Új kiadás.

Bp. 1873. Boldini Róbert. [290], 30 l. 135 t. (300 X 230 mm-es kőnyomatú portrék, felsorolásukat lásd:

Petrik 1860-75. 325 l. Tizennégy személy portréját nem találtam. Gerszi: 166-182 l.;

Központi Antikvárium 69. 264. tétel.

Kiadói, sötétlila, aranyozott bársonykötésben, körül aranymetszéssel, szép állapotban, könyvtári duplum.

60.000,-                    80.000,-

Szövegdoboz:
 

 


217. JÓZSEF Attila

Külvárosi éj. - - Újabb költeményeiből.

Bp. 1932. (Költő). 32 l. 200 mm.

Első kiadás. Bíró Lajosnak dedikált példány.

(A 31. lapon az "í" betű József Attila javításával.)

Modern papírkötésben, az eredeti borító ráragasztva.

80.000,-                    80.000,-

 

 

Szövegdoboz:  241. [HABSBURG] V. Ferdinánd [1835-1848] osztrák császár és magyar király főispáni kinevező okirata

Szathmáry-Király József Borsod vármegye alispánja részére. Ebben báró vajai Vay Miklós főispán felmentése

után Szathmáry-Király Józsefet főispáni helytartónak kinevezi.

Kelt: Bécsben, 1845. augusztus 14-én V. Ferdinánd aláírásával. Aláírták még báró Bedekovich Lajos,

Sztankovits Mátyás stb.

4 sztl. lev. pergamenre írva, gyöngy-betűkkel, aranyozott keretdíszekkel, a nevek és fontosabb részek piros ill.

aranyozott betűkkel kiemelve.

Mérete: 355 X 280 mm.

Zsinórral fűzött, kopott bársonykötésben, a függő viaszpecsét hiányzik.

45.000,-                    50.000,-

 

 

Szövegdoboz:  244.Házi különös orvosságok, mellyek az Orvosok nélkül Szűkölködő betegeskedőknek vígasztalásokra

következő képpen a betűk rende szerént külön Nyomtatásokból és ĺrásokból szedettek egybe."

„Ez a könyv származik Juhász Máté-tól 1785-ből.” 143 kézzel számozott l. 230 mm.

Rendkívül érdekes olvasmány, mely a gyógynövények, gyógyfüvek és más természetes anyagok

felhasználásával gyógyít: a népi természetgyógyászat izgalmas dokumentuma.

Korabeli, kopottas félvászon-kötésben.

30.000,-                    36.000,-

 

 

246. (HUSZTI András)

Szövegdoboz:  Ó és Uj Dácia, az az Erdélynek régi és mostani állapottyáról való rövid Historia.

Mellyben elő adatik ennek az országnak régi és mostani lakósainak eredete, nevekedése és némellyeknek

el-enyészése…

Huszti András által 1716 (sic!) Esztendőben Kolosvárat mostan penig Kováts Gábor által Midőn a N. Enyedi

Collegiumban mulatna…

Mutató Táblával egybe le-irattatott 1755 dik Esztendőben. [6], 290 l. kézzel számozott l., [4], 24 l. [44]. 210 mm.

A kéziratos könyv megegyezik Huszti András 1791-ben nyomtatásban megjelent művével.

Többletet jelent a 24 lapos „Toldalék”, amely 1718-ig egészíti ki Huszti 1699-ig tárgyaló művét.

Rendkívüli érdekessége, hogy Kováts Gábor (szintén nagyenyedi diák) a Huszti által (Szinnyei szerint

1736-ban) írt kéziratot másolta le 1755-ben, a bécsi 1791-es megjelenést 35 évvel megelőzve.

(A kézirat címlapján olvasható 1716-os évszám elírás, Huszti ezidő szerint tizenéves diák lehetett.)

A kézirat 1755-ös keltezéséhez az OSZK szakemberei, valamint szakértő gyűjtők egybehangzó véleménye alapján nem fér kétség.

Korabeli félbőr-kötésben, a gerincénél kisebb szakadással.

Hozzá tartozik:

HUSZTI András

Ó és Újj Dácia az az Erdélynek régi és mostani állapotjáról való historia… - - által, mellyet… ki-adott

Diénes Sámuel.

Béts, 1791. Ny. n. [8], 294 l. [34]. 200 mm.

Modern félbőr-kötésben, a kötet enyhén vízfoltos. A kettő együtt:

60.000,-                    135.000,-

 

 

315. MANUTIUS, Paulus

Szövegdoboz:  Scholia, quibus Ciceronis Philosophia partim corrigitur, partim explanatur.

[Leyden] Lugduni, 1552. Seb. Gryphium. [164] a8-k8+2 lev.

Hozzákötve:

FERRARIUS, Hyeronimus

Ad Paulum Manutium emendationes in Philippicas Ciceronis.

[Leyden] Lugduni, 1552. Seb. Gryphium. 180 l.

Hozzákötve: (a 181. laptól)

GRIFOLUS, Jacobus

M. Tul. Ciceronis Defensiones… 181-307 l.

Hozzákötve:

CAMERARIUS, Pabergensis Joachim

In M. Tul. Ciceronem Annotationes.

[Leyden] Lugduni, 1552. Seb. Gryphium. 114 l.

A kolligátum feltárja Cicero filozófiáját, családtagjaihoz írt leveleit, szónoklataihoz megjegyzéseket fűz.

Korabeli egészpergamen-kötésben. 170 mm.

30.000,-                    44.000,-

 

 

Szövegdoboz:  347. NEY Béla, pilisi

A magyar Országház. Steindl Imre alkotása. Háromnyelvű (magyar, német, francia) kiadvány.

Bp. é. n. (Petrik 1901-10 közt veszi fel.) Divald Károly. [6] 46 l. 62 t. (ebből 5 színes). 590 X 460 mm.

Monumentális díszmű. RITKA.

Festett, aranyozott, kiadói félbőr-kötésben.

120.000,-                    120.000,-

 

 

 

                                                                                                    X X X X X X

 

 

 

5. árverés. 2001. április 7.

 

 

 

49. Biblia Sacra. Vulgatae Editionis Sixti Quinti Pont. Max. iussu recognita atque edita.

[Antverpen] Antverpiae, 1599. Ex Officina Plantiniana, Apud Ioannem Moretum.

Rézmetszetes díszcímlappal, kisebb szúrágással, 1032 l., 25 l., 26 sztl. lev. (285-290. l. hiányzik, néhány üres

levél korabeli belekötésével pótolva.) 185 mm.

Plantin Bibliáját utoljára 1974-ben Hollandiában árverezték a Hauswedell tanúsága szerint.

Korabeli egészbőr-kötésben, masszív állapotban, de a bőrgerinc hiányos.

Szövegdoboz:  120.000,-                  120.000,-

 

 

Szövegdoboz:  171. GEDDE János

Ángliai méhes kert mely a Méhekkel való bánásnak mesterségét és titkait szemünk elejébe terjeszti...

Ki-adott Ángliai nyelven Gedde János, most pedig Német nyelvből Tekéntetes Nemes

Szattmáry Király György... Magyar nyelvre fordított...

Egerben, 1759. Bauer. 1 t. (rézmetszetes címképmetszet) 104 l. 106-197 (Új találmány és igen jeles mod,

Mellyet a méh-kasoknak... népesítéséről... írt... Gedde János) 3 t. (gondosan restaurált

rézmetszetek) 172 mm.

Kétszínnyomású díszcímlappal és fametszetű könyvdíszekkel.

Modern, igényesen elkészített félbőr-kötésben, ritka.

60.000,-                    75.000,-

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:
 


231. KÁLDI György

Az vasarnapokra valo predikatzioknak első resze. Advent első vasarnapiatol fogva Sz. Haromsag

Vasárnapjáig…

Posonyban [RMNY alapján valójában Bécsben], 1631. Rikesz. 1 sztl. lev. X, 743 l. 13 sztl. lev.

Hozzákötve:

KÁLDI György

Az innepekre-valo predikatzioknak első resze Sz: Andras napiatol-fogva Keresztelő Szent János napjaig…

Pozsonyban [Bécsben!], 1631. Rikesz Mihály. 1 sztl. lev. IV, 598 l. 6 sztl. lev. 330 mm.

RMK I. 601, 602; RMNY II. 1509, 1510.

Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos egészbőr-kötésben, szép állapotban, a csatok hiányoznak.

200.000,-                  215.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  343. [Buda látképe a magyar királyok családfájának hátterében.] Reg. Hungariae Sacratiss ac Potentiss

Romonor Imperatori Semp. Aug. Rudolfo II... regi Consecrat.

Rézmetszet. M.: 542 X 400 mm.

Megjelent: Christlicher Potentaten und Fürsten Stammbäume von Herrn Antonio Albizio.

Augspurg, 1612. Verlag Domenici Custodis. Rózsa 13. III. áll. Paszpartuban.

80.000,-                    80.000,-

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  346. Ofen und Pesth. (Buda és Pest a Gellérthegyről.)

Publiée a Vienne chez Artaria et Comp.

Richter Antal Fülöp (1804-29. között alkotott) színezett rézmetszete Petrich András rajza nyomán 1818-ból.

Imponáló méreteivel, az ábrázolás nagyszerűségével, a nagyon finom színeivel az egyik leggyönyörűbb

budapesti városkép.

Schoen-Csillag 97; Pataky 210. l.; Rózsa: Bp. legszebb látképei 72. M.: 480 X 720 mm.

A kép színvonalához méltó, aranyozott, faragott, fa ökörszemes keretben. (620 X 850 mm.)

300.000,-                  740.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  347. Pest és Buda fővárasoknak képe, Rákos mezejéről véve, az ugyanott próbára felállított Vas-utnak

rajzolatjával. A nemes magyar nemzetnek legmélyebb tisztelettel ajánlja Hofbauer János.

Eduard Gurk (1801 Bécs - 1841 Jeruzsálem) színezett akvatintája Hofbauer János rajza nyomán,

1829-ből. A lap érdekessége az 1827-ben elvégzett, sikertelen függővasút kísérlet jelenete.

M.: 550 X 800 mm.

Rózsa: Bp. legszebb látképei 77. Pataky 141. l.

A szép színezésű monumentális látkép aranyozott, faragott, fa ökörszemes keretben

(680 X 930 mm,) dekoratív és becses.

400.000,-                  400.000,-

 

 

Szövegdoboz:  348. Pesth am 13t - 18t, Maerz 1838. Torsch Leó színezetlen litográfiája, Karl Schwindt rajza után,

11 részlettel: Der Rathaus-Platz, Die evangelische Kirche, Der Theater Platz, Die reformirte Kirche,

Das Derra'sche Haus am Marktplatze, Das Blindeninstitut, Ein Theil: Der Theresienstadt,

Josepstadt, Zum wilden Mann in der 3 Kronengasse, Das Armen-Versorgungshaus zum Jägerhof,

Franzstadt. M.: 310 X 460 mm.

Nyomtatta Trentsenszky József & Co.

„Honi művészetünk egyik figyelemreméltó terméke amely szintannyi hűséggel, mint művészi tökéllyel

van kivitelezve” -idézi Gerszi (36. o.) egy korabeli lap véleményét.

Gerszi 211. l. és hátul: 14. kép.

Paszpartuban.

120.000,-                  195.000,-

 

Szövegdoboz:
 


377. Pancsatantra […] Az életbölcsességek régi indiai tankönyve […]

Szanszkrit eredetiből fordította Schmidt József.

Gyoma, 1924. (Kner Izidor ny.) 256 l. 208 mm.

L-H 1.363. Az öt pergamenbe kötött bibliofil példány egyike.

A könyvdíszek és iniciálék Kner Albert fametszetei.

A könyvből 25 bibliofil példány készült ullersdorfi merített papírra, ebből öt egész-, és húsz

félpergamen-kötésben jelent meg.

Ez az 1. számú példány. Ez a példány 1973. novemberében az ÁKV árverésén 1.800,- Ft-ért kelt el.

Az 5. sz. példány Borda: Műgyűjtő magyarok 2. kötetében Haiman György hagyatékából lett kiállítva.

Kner Erzsébet aranyozással díszített egészpergamen-kötésében, felül aranyozott élmetszéssel,

fekete félvászon-védőtokban. Szép példány.

200.000,-                  200.000,-

 

 

Szövegdoboz:  482. HOMANN, J. Bapt[ist]

Regnorum Hungariae, Dalmatiae, Croatiae, Sclavoniae, Bosniae et Serviae cum Principatu Transylvaniae...

Nürnberg, 1720. Homann: Grosser Atlas.

M.: 935 X 1108 mm.

Monumentális, korabeli színezésű rézmetszet, szép kartussal, jobb felső sarkában belgrádi ostromképpel.

Négy lapból összedolgozva. Szántai: 241. l. Homann 5a.

A térképlapon hajtogatások nyomai, ettől eltekintve kifogástalan példány.

300.000,-                  Nem kelt el.

 

 

 

483. HUNFALVY János

Magyar kézi atlasz, mely huszonhat nagy földképen egész földünk egyes részeit ábrázolja az államok jelen

területi viszonyai szerint.

Pest, 1865. Heckenast. 25 rézmetszetű, finoman metszett és határszínezett nagyméretű térkép.

(A 26., Ausztrália hiányzik.)

A térképek túlnyomórészt Karacs Ferenc metszetei. M.: átlagosan 350 X 500 mm.

Kötés nélkül, laza fűzésben az első borító sérülten megvan, a térképlapok szép állapotban,

nagyon ritka és becses atlasz.

150.000,-                  150.000,-

 

 

484. KARACS Ferenc

Magyar Országnak és a hozzá kaptsoltatott... országoknak... az Erdélyi Nagy Fejedelem-ségnek... a legjobb Mappák szerént készíttetett közönséges táblája... (Mérték: 1:960000).

Pesten, é. n. (1820?, 2. kiad.) Karacs Ferenc kiadása. M.: 670 X 990 mm.

Fodor szerint (186. l.) „Karacs főműve... leg-tökéletesebb műve ez a lap...

Legnagyobb értéke nagyszerű metszésén kívül 8000 helyneve... amennyi... Lipszky kivételével még sohasem jelent meg ennek előtte.” Szántai: 291. l. 7/b.

Vászonra vonva, 32 szelvényre vágva, korabeli egészvászon-kötésben, (a kötésen tintafolt, a térképen aláhúzások és színes ceruzás jelölések láthatók). Jó állapotban.

60.000,-                    85.000,-

 

 

486. [Magyarország és Erdély térkép.]

Szövegdoboz:  La Feuille

Nouvelle Carte du Royaume de Hongrie

Amsterdam, 1706. M.: 172 X 253 mm.

Színezetlen rézmetszet, a térkép körül magyar várak: Érsekújvár, Kassa, Eger, Tokaj, Munkács,

Esztergom, Zsámbék, Zala-Szentgrót, Nemti, Zrínyi vár, Pozsony, Verebély, Rohonc, Németújvár, Léva,

Temesvár, Nagyvárad, Szeged, Székesfehérvár, Nagykanizsa.

Hozzá tartozik:

La Feuille

Carte Nouvelle de Transilvaniae

Amsterdam, 1706.  M.: 172 X 253 mm.

Szövegdoboz:  Színezetlen rézmetszet, a térkép körül 25 várképpel: Gyula, Szolnok, Szarvas, Hatvan, Visegrád,

Pannonhalma, Nógrád, Vác, Drégely-palánk, Várpalota, Nyitra, Fülek, Buda, Dárda, Buzin, Eszék,

Belgrád, Tata, Veszprém, Pápa, Győr, Komárom, Szigetvár, Pécs, Szentjobb.

Szántai 324-325. l.

A két szép, erős levonatú rézmetszet közös paszpartuban és keretben.

80.000,-                    90.000,-

 

 

 

517. VAS Gereben

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Nevessünk! Eredeti adomák gyűjteménye a magyar életből. Összegyűjté - -. 2. kiad.

Pest, 1856. Kilián György. 1 sztl. lev. 320 l.

Hozzákötve:

VAS Gereben

No még egyet nevessünk. Eredeti adomák a magyar népéletből. Összegyűjté - -.

Pesten, 1856. Kilián György. 1 sztl. lev. 318 l. 175 mm.

Első kiadás. Rendkívül ritka anekdotagyűjtemény. Szüry 4963-4964.

Korabeli, aranyozott gerincű egészvászon-kötésben.

8.000,-                     85.000,-

 

 

 

                                                                                                        X X X X X X

 

 

 

6. árverés. 2001. november 17.

 

Szövegdoboz:
 

 


53. [BOLYAI Farkas]

Az arithmetica eleje. (az elő-szóban írt módon) B. B. F. Mathesist és Physicát tanító P. által. M[aros] Vásárhelyt,

1830. Reform. Kollégyom. XVI l. 2 sztl. lev. 162 l. 1 t. kihajtható. 186 mm.

A 29-30. l. korabeli kézírással pótolva.

Korabeli félbőr-kötésben.

15.000,-                   100.000,-

 

 

 

 

92. EMBER Pál, Debreceni

Szövegdoboz:  Garizim és Ébál. Mellyeknek egyikén áldást és szeretetet, a másikra átkot és gyűlölséget parantsolt Isten.

A Bárány életének könyve...

Kolosváratt, 1702. M. Tótfalusi Kis Miklós által. 16 sztl. lev. 200 l. 8 sztl. lev. (A díszcímlap kitűnő fénymásolat.)

160 mm.

RMK I. 1650., Haiman-Soltész 95.

Korabeli egészbőr-kötésben, a hiányos gerinc papírcsíkkal egybetartva, könnyen és szépen restaurálható

„rendes” példány.

120.000,-                    Nem kelt el!!!

 

 

 

Szövegdoboz:  231. BALOGH Tihamér, almási Testimonium maturitatis (érettségi bizonyítvány) - - számára. Kelt 1857. aug. 8-án

Nagykőrösön.

Aláírták: Szabó Károly, Ballagi Károly, Szilágyi Sándor, Arany János... Döbbenetes erejű névsor...

Papírfelzetes pecséttel hitelesítve. 4 levél 3 beírt oldal. M.: 370 mm.

12.000,-                    23.000,-

 

 

 

 

242. JÓKAI Mór

- - Sárga rózsa c. kisregényének elveszettnek hitt autográf kézirata.

Szövegdoboz:  Jókai 1889. májusában Debrecenben és Hortobágyon tartózkodott, ahol Deli Mátyás legendás hírű állatorvos látta

vendégül. Itt tartózkodása alatt találkoztak a különös, egyszeri hortobágyi virággal. Kisregényének ihletője a hortobágyi

pásztorélet, az itt élő emberek szokásainak, erkölcsének, természetének tisztasága, szépsége és a táj természeti

csodáinak sokszínűsége.

Az MTA 1891/92. évi Péczely-féle regénypályázatán jutalmat nyert mesterművet a Pesti Hírlap 1892. áprilisától kezdte

folytatásokban közölni, kiadására 1893-ban került sor a Révai gondozásában.

E kisregényt mint „az író életművének betetőzését, pályájának megkoronázását fogadta a közvélemény.”

A kézirat, (mely mostanáig lappangott) Jókai lapszámozásával 101 l., javításokkal, betoldásokkal igazi irodalmi

csemege, segítségével bepillantást nyerhetünk Jókai írói műhelyébe. A kézirat szövegét a nyomtatásban megjelent

szöveggel egybevetettük, hiánytalan és azonos azzal. Nem volt célunk azonban, hogy a népnyelv változatait, az

ékezetkülönbségeket, a személynevek írásgyakorlatának változását stb. felfedni.

A kézirat első és utolsó oldala sérültebb állapotban van (de hiánytalan), a többi jó állapotú.

A lapok mérete 210 X 170 mm.

Felhasznált forrás: Jókai Mór összes művei. Kisregények, 4. köt. (Kritikai kiad.) Akad. K. Bp. 1988.

600.000,-                 2.100.000,-

 

 

246. LÜKŐ Gábor (1909-2001)

Szövegdoboz:  Bukarestből 1932. febr. 18-án keltezett, kézzel írt, aláírt levele Bartók János néprajzkutatóhoz, Kedves Jancsi!

megszólítással. A 6 oldalas (M.: 210 X 170 mm.) levél-tanulmány rendkívül izgalmas adalékokkal szolgál az erdélyi

és csángóföldi népzenekutatás feladatairól.

A fehérpataki román paraszt a szilvapálinka hatására „hajlandó volt nótázni. Csak az volt a baj, hogy nagyon leitta

magát a vén betív (részeges).”

Vidéki cigányok rengeteg nótát tudnak és ezeket „hegedűvel, kobozzal és cimbalommal gyönyörűen kísérik”.

Leírja, hogy idén nyáron egy hunyadmegyei faluban kutat és hívja Bartókot is segíteni. Fontos azonban a román

nyelv elsajátítása, mert még csángóföldön is „spiont néznek benned a román csendőrök sőt a falusiak is”.

Ajánlja a csángó nyelvvel való ismerkedést is…

Hozzá tartozik:

Lükő Gábor gyűjtésében 8 román népdal lekottázva és mellette magyarra is lefordítva, a lap alján a dátum

(1932. jan.), a helyszín (Brebu) és Lükő Gábor aláírása.

A hátoldalakon megjegyzések: „ezt is erdélyinek mondják”, nem magyar eredetű ez a dallam?…

Bartók János úrnak címzett borítékban, bélyeggel, postabélyegzővel.

15.000,-                    31.000,-

 

 

489. KARACS Ferentz

Európa magyar atlása, a legujabb politikai, geographiai és statistikai hiteles adatok szeréntt. A Polgári kormányzók, Katona Tisztek, Ujságolvasók, Kereskedők, Utazók és Tanúlók köz haszonvételére nemzeti magyar nyelven XXI Táblában legelőször kiadta és rézbe véste - -.

Pesten, (1835). Karacs F. 21 színezett, rézmetszetű térkép. M.: 460 X 590 mm. (haránt alakú).

Kiadói, sérült papírborítóban, a térképek épek, hiánytalanok.

(Központi Antikvárium 67./548. tétel.)

200.000,-                  350.000,-

 

Szövegdoboz:
 


506. Tokaj-hegyaljai album. Kiadja a Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesület és elnöke, báró Vay Miklós.

Szerk. Szabó József és Török István. Ill. Keleti Gusztáv.

Pest, 1867. Emich. Kőnyomatos díszcímlap, 185 l. 1 sztl. lev. 21 t. (kőnyomatok), 1 térk. (színezett kőnyomat,

szerk. Szabó József).

Négynyelvű címlappal és szöveggel. M.: 285 X 365 mm. (haránt alakú).

Korabeli félbőr-kötésben, szép példány, becses ritkaság!

450.000,-                  Nem kelt el.

 

 

Szövegdoboz:  545. VÁSÁRHELYI Gergely

Jázus + Maria. Eztendeo altal az Aniazentegihaztol rendeltetet vasarnapokra, es innepnapokra Epistolak,

Es Azoknak Summaia...

Bécs, 1618. Gelbhaar Gergeli által. 392 l. 3 sztl. lev. (Az utolsó 7 lev. merített papírra készült másolattal pótolva.)

145 mm.

„Mesterien restaurált példány, vaknyomással díszített bőrkötésben. (Gálos Eszter munkája)” Borda 2045;

RMK I. 478; RMNY 1152.

180.000,-                   Visszavont tétel.

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                    X X X X X X

 

 

 

7. árverés. 2002. április 6.

 

 

 

12. ALT Rudolf

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Buda-Pest. Pesth und Ofen. Előadva 32 eredeti rajzolatban - - által.

Pesten, 1845. Hartleben Konrád Adolf. Kőnyomatos díszcímlap,

ajánlás József nádornak, 67 l. 32 t.

(Alt Rudolf litográfiái, rajzolta Sandmann [Franz Xavér].)

M.: 170 X 270 mm. (haránt alakú).

Korabeli, aranyozott egészvászon-kötésben, kitűnő példány.

300.000,-                  370.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:
 

 


95. DÉRY Tibor

Énekelnek és meghalnak.

(Békéscsaba) 1928. Genius. (Tevan ny.) 61 l. 1 sztl. lev. 250 mm.

Első kiadás. A címlapot Kassák Lajos tervezte.

Fűzve, kiadói borítóban.

12.000,-                    70.000,-

 

 

 

 

244. KOMÁROMI CSIPKÉS György

Papistasag Ujsaga, az az, olly munka, mellyben a Pápistaságnak, mind tudományának mellyet vall; mind egyházi rendeinek mellyekhez hallgat... meg-mutogattatik világossan.

Colosvarat, (1671), Veres-egyhazi Szentyel Mihály által. 20 sztl. lev. 508 l. 1 sztl. lev. 154 mm.

Ritka RMK, Dirsztay Béla könyvtárából.

Aranyozott gerincű, vaknyomásos egészbőr-kötésben, Leszik Károly műhelyéből.

RMK I. 1115. Borda 2069.

280.000,-                  300.000,-

 

Szövegdoboz:
 


319. [Pozsony.] Pressburg, Posonium látképe.

Megjelent: Braun-Hogenberg: Civitates Orbis Terrarum 4. kötetében 1588-ban.

Korabeli, kitűnő színezésű rézmetszet, szép állapotban,

Pozsonyt a Duna felől ábrázolja, az előtérben 3 nőalak.

Soltész: Régi magyar várak 12. l.

Paszpartuban.

120.000,-                  180.000,-

 

 

371. PÁZMÁNY Péter

Igassagra vezerlo Kalauz, mellyet írt es most sok helyen meg-jobbítván, másodszor ki-bocsátot - - esztergami ersek.

Posomban, 1623. (Typ. Societatis Jesu.) 13 sztl. lev. (1 lev. hiányzik) 1066 l. 300 mm.Az első néhány levélen szúrágás nyomai.

Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos, fatáblás egészbőr-kötésben, csatok nyomaival, korának megfelelő, szép példány, könyvtári duplum. RMK I. 532; RMNY II. 1293.

Szövegdoboz:  150.000,-                  190.000,-

 

 

461. [TÁNCSICS] STANCSICS Mihál[y]

Lényismeret, azaz természethistória az ifjúság számára.

Pozsonyban, 1842. Wigand. XII, 229 l. 1 t. (kihajtható, színes litográfia, M.: 185 X 215 mm.) 195 mm.

Korabeli félvászon-kötésben, ritka és becses.

Drescher 476.

75.000,-                    75.000,-

 

 

 

 

 

 

                                                                                                        X X X X X X

 

 

 

8. árverés. 2002. november 23.

 

 

 

Szövegdoboz:  5. ADY Endre

Vallomások és tanulmányok. Magyar és külföldi irodalom. (Sajtó alá rend. Földessy Gyula.)

(Bp.) 1944. Athenaeum. 420 l. 227 mm.

/Ady Endre összes művei 3./

Horn Gyula -a munkásosztály és a marxizmus iránt elkötelezett ajándékozó bejegyzésével!

Korabeli félvászon-kötésben, gerince javítva.

20.000,-                    20.000,-

 

 

Szövegdoboz:  12. Approbatae Constitutiones Regni Transilvaniae & Partium Hungariae eidem annexarum...

(latin nyelvű címlap és praefatio, a szöveg magyar).

[Kolozsvár] Claudiopoli, 1696. Nicolai Kis de Miszt-Tótfalu. 3 sztl. lev. 280 l. 15 sztl. lev. 200 mm.

Erdély és a Partium religiója, fejedelmei, uniói, földrajzi bemutatása, törvények és mesterségek leírása.

Modern, bordázott gerincű félbőr-kötésben, a címlap és néhány levél restaurált, hátul az indexnél (15 lev.)

kissé zavaró a körbevágva. RMK I. 1486.

100.000,-                   Nem kelt el.

 

 

 

16. ARANY János

Szövegdoboz:  - - összes munkái. 1-8. köt. Hátrahagyott munkái. 1-4. köt. (Összesen 12 kötet, teljes.)

Bp. 1883-1889. 12 db. 208 mm.

A hátrahagyott munkák 4 kötete 1-1 táblát is tartalmaz.

Az 1. kötet elején megható, gyöngybetűs dedikáció 1889-ből

„...emlékül... az én édes kis meny-asszonyomnak! Jani"

Kiadói, festett, aranyozott, piros egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel,

Gottermayer Nándor műhelyéből, gyönyörű állapotban.

60.000,-                   140.000,-

 

 

Szövegdoboz:  36. [BÉL Mátyás] BEL, Matthias

Notitia Hungariae novae historico geographica, divisa in partes quator... 1-3. Tom. (a 4. kötet hiányzik).

Viennae Austriae, 1735-1737. J. P. von Ghelen. 1 t. (rézmetszetű allegorikus címkép Magyarország térképével),

13 sztl. lev. 696 l. 2 mell.

(A Pálffyak és Erdődyek kihajtható családfái.). Pozsony térképe és látképe hiányzik.;

1 t. (rézmetszetű portré a szerzőről, háttérben a pozsonyi vár), 5 sztl. lev. 587 l.

2 térk. (Túróc és Liptó vármegye térképei), 2 t. (kétosztatú rézmetszetek, Pozsony-Szentgyörgy

és Vöröskő-Szomolány látképe), 1 mell. (A Révay család kihajtható családfája. Modor-Nagyszombat

látképe,és Zólyom térképe hiányzik.; 1 t. (kihajtható, rézmetszetű, allegorikus címkép, középen

Mátyás király mellszobrával), 13 sztl. lev. 642 l. 2 sztl. lev. 2 térk. (Pilis és Solt vármegyék rézmetszetű térképei),

1 t. (Visegrád rézmetszetű látképe). A monumentális Buda látkép és Pest vármegye térképe hiányzik. 390 mm.

Bél Mátyás hatalmas vállalkozásának metszeteit és térképeit Mikoviny Sámuel után a

bécsi Andreas és Schuzer  metszették rézbe. A négy részre tervezett műből nyomtatásban az első rész

4 kötete jelent csak meg, a többi kéziratban maradt.

A 4. kötet (Nyitra, Hont, Nógrád, Bars vármegyék bemutatásával) hiányzik.

Egységes, aranyozott gerincű, korabeli félbőr-kötésben, szép állapotban.

450.000,-                  450.000,-

 

Szövegdoboz:
 


75. CZUCZOR Gergely - FOGARASI János

A magyar nyelv szótára. A MTA megbízásából készítették - -. 1-6. köt. Pest, 1862-1874. Emich-Athenaeum.

6 db. 265 mm.

Kiadói, aranyozott, egységes, szép félvászon-kötésben.

75.000,-                   140.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  129. FESZTY Árpád

A magyarok bejövetele. - - körképe.

(Bp. 1893. „Könyves Kálmán” Rt.). 4 sztl. lev. 1 kihajtható melléklet

(a körkép) melynek mérete 420 X 4270 mm.

Metszette Morelli Gusztáv. A kötet mérete 440 mm.

Hozzá tartozik:

Feszty Árpád körképe (füzetes prospektus).

Bp. 1896. Magyar Körkép Társaság. 22 l. 9 sztl. lev. (hirdetések). 190 mm.

Fűzve, kiadói borítóban.

Dekoratív, festett, kiadói kartonkötésben, nagyon szép állapotban, még sosem láttam védőborítóval.

20.000,-                    36.000,-

 

 

 

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:
 


312. MARÓTHI György

Arithmetica, vagy számvetésnek mestersége, Mellyet írt... 1743 dik Esztendőben - - debretzeni professor.

2. kiad.

Debretzenben, 1763. Margitai István. Címlap. 6 l. 302 l. 5 sztl. lev. 1 kihajtható táblázat. 175 mm.

Korabeli, bordázott, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, könyvtári duplum, nagyon szép példány.

45.000,-                    60.000,-

 

 

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:
 


358. PETŐFI Sándor

- - összes művei. Havas Adolf kiadása. 1-6. köt. (teljes).

Bp. 1892-1896. Athenaeum. 6 db. 208 mm.

Az első 3 kötet egy-egy acélmetszetet is tartalmaz.

Kiadói, festett, aranyozott, piros egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel,

Gottermayer Nándor műhelyéből, csodaszép állapotban.

45.000,-                    165.000,-

 

 

 

 

                                                                                                       X X X X X X

 

 

 

9. árverés. 2003. április 26.

 

 

Szövegdoboz:
 


13. Árpád és az Árpádok. Történelmi emlékmű... Thaly Kálmán kezdeményezésére és támogatásával.

Szerk. Csánki Dezső.

Bp. (1908), Franklin. 1 t. (címkép), XVII l. 2 sztl. lev. 3-396 l. 1 sztl. lev. 16 t. (14 színes) 25 mell. (21 facsimile)

55 feliratozott hártyapapír.

Kiadói, aranyozott egészbőr-kötésben, a kötéstáblán Holló Barnabás Árpádot ábrázoló rézplakettje.

Szép példány.

45.000,-                    50.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:
 


44. Szent Biblia az – az Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás.

Magyar nyelvre fordíttatott Károli Gáspár által. És most harmad-szor... ki-nyomtatták.

Basileában, 1770. M-Hof Rodolf János és a Fia. 1 sztl. lev. 860 l. (Csak az Ó

Testamentumot tartalmazza!) 190 mm.

Korabeli, kitűnő állapotú egészbőr-kötésben, körül poncolt aranymetszéssel.

40.000,-                    55.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  56. BOD Péter

Magyar Athenas avagy az Erdélyben és Magyar-országban élt tudós embereknek... históriájok, mellyet ...

nem kevés szorgalmatossággal egybe-szedegetett - -.

[Nagyszeben], 1766. [Városi nyomda]. 14 sztl. lev. 360 l. 5 sztl. lev. 185 mm.

A címlap alsó részén 1 cm-es csík levágva. Nagy Iván könyvtárából.

Későbbi (1900 körüli), bordázott gerincű félbőr kötésben.

20.000,-                    70.000,-

 

Szövegdoboz:
 

 


183. HEVESY Iván

Futurista, expresszionista és kubista festészet.

(Bp.) 1919. „Ma". 30 l. 1 sztl. lev. 20 t. 240 mm.

Fűzve, kiadói borítóban, nagyon szép példány.

4.500,-                    110.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


330. Batthyány Lajos gróf portréja. Barabás Miklós 1848-ban készült litográfiája.

Nyomt. Rauh J. Bécsben. M.: 240 X 310 mm.

Gerszi a „legjelentősebbek” között említi a portrét, melyben „az alakokat többnyire

háromnegyedes álló alakban örökítette meg... ez a portré reprezentatív hatásának fokozását

célozta.” (52. l.)

Gerszi 120. l. Barabás 33., ill. 49. kép.

Paszpartuzva.

Szövegdoboz:  25.000,-                    75.000,-

 

 

393. RÁCZ Sámuel

Orvosi praxis. Második rész.

Budán, 1801. Kir. Universitás. XX. 808 l. 205 mm.

Korabeli, bordázott, aranyozott gerincű, szép egészbőr-kötésben.

30.000,-                    42.000,-

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:
 


395. RADNÓTI Miklós

Kaffka Margit művészi fejlődése. 2. kiad.

Szeged, 1934. Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma. 104 l. 242 mm.

Boldizsár Ivánnak dedikált példány.

Fűzve, kiadói borítóban.

30.000,-                    90.000,-

 

 

Szövegdoboz:  404. [RÉVAI Péter] REWA, Petrus de

Commentarius Petri de Rewa comitis comitatus de Turócz de sacra regni Hungariae corona.

Posonii, 1749. Royer. 1 t.(A Grassalkovich család címere, fölötte a szent koronát angyalok tartják,

rézmetszet), 8 sztl. lev. 109 l. 39 sztl. lev. 210 mm.

Révai Péter 1608-tól 1620-ig töltötte be a koronaőri tisztséget. A De Sacra Coronae című munkáját

1613-ban Augsburgban adták ki először. A pozsonyi a 6., szintén becses kiadás.

Modern, bordázott gerincű, barna egészbőr-kötésben, vaknyomásos gerinccímmel,

körül aranyozott élmetszéssel, védőtokban, könyvrestaurátori mestermunka!

30.000,-                    55.000,-

 

Szövegdoboz:
 


411. Nagy-Románia

Testvéri, sorsközösségi fájdalommal... tudatjuk, hogy... trianoni születésű Nagy-Románia...

22 éves zsenge korban... Stalin dr. által végrehajtott amputálás, Hitler és Mussolini lelkiatyák

által beadott utolsó kenet után visszaadta lelkét... őrangyalának.

Kőszeg, 1940 szept. 1-én. Rónai Frigyes ny.

M.: 230 X 300 mm.

6.000,-                     17.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


521. VERBŐCZI István Magyar és Erdély országnak törvény-könyve. - - által iratott 1514 esztendőben.

Most újolag ki-botsáttatott…

Kalotsán, 1773. ny. n. 569 l. 12 sztl. lev. 175 mm.

Korabeli, szép egészbőr-kötésben, nagyon jó példány.

45.000,-                   120.000,-

 

 

 

 

                                                                                                     X X X X X X

 

 

 

Szövegdoboz:  10. árverés. 2003. november 22.

 

 

 

Szövegdoboz:  38. BERNARDUS Claravallensis

Opuscula. Ősnyomtatvány!

Venezia, 1495. Simon Bevilaqua. 346 sztl. lev. 170 mm.

Elöl Theophilus de Brixia Carmen de vita S. Bernardi c. műve olvasható latin betűs

nyomtatásban. (16 lev. helyett 8 lev. a hiányzó 8 lev. korabeli üres papírral pótolva.)

Szent Bernát Opusculája, mely gótbetűs nyomtatású: komplett!

Sajó-Soltész (561) 3 példányt ismer, Zisskánál 1992 ben bukkant fel egyszer. GW 3908.

Századfordulós? félpergamen-kötésben, szép állapotban.

Szövegdoboz:  400.000,-                   Nem kelt el.

 

 

139. Rajzolatok. A társasélet és divatvilágból. 2. évf. 1836. (Egy kötetbe kötve, teljes.)

Szerk, s nemzeti képtárral kiadja Munkácsy János. Budán, 1836. 828 l. 63 t. (Dekoratív divatképek,

portrémetszetek, komplett.) 285 mm. PIM 3202.

Modern, izléses kartonkötésben, könyvtári duplum.

100.000,-                  135.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:
 


288. Koronázási emlékkönyv. 1867 Junius 8. Természet után rajzolt 20 illustráczióval

Kolarz, Kriehuber, Katzler és Jankótól. A szöveget írták Falk Miksa és Dux Andor.

Pest, 1867. Deutsch testvérek. 52 l. 3 sztl. lev. 20 t. 455 mm.

Kiadói, aranyozott, egészvászon-kötésben, kicsit napszítta, de jó állapotban.

30.000,-                    40.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


364. PÁZMÁNY Péter Hodoegus. Igazsagra vezerlo kalauz, mellyet írt és most sok helyen jobbítván

ki-bocsátott cardinal - - esztergami ersek. 3. kiad.

Posonban, 1637. (Typ. Societatis Jesu.) XII, 1073 l. 3 sztl. lev. 285 mm.

RMK I. 673; RMNY 3. 1697.

Korabeli félbőr-kötésben, jó állapotban, a gerincén kisebb sérülésekkel.

100.000,-                  160.000,-

 

 

 

 

Szövegdoboz:   


369. PETŐFI Sándor összes költeményei egy kötetben.

Pest, 1847. Emich. 3 sztl. lev. 537 l. 3 sztl. lev. 1 t. (A költő acélmetszetű portréja.) 227 mm.

Első kiad. Szüry 3622.

Aranyozott, bordázott gerincű, bibliofil minőségű (későbbi) félbőr-kötésben, bőrrel szegett tokban, szép példány!

50.000,-                    85.000,-

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  394. Címeradományozó oklevél.

II. Lipót német-római császár és magyar király címeradományozó oklevele Nicolaus

és Daniel Vincent Concinának, akik velencei nemesek. A latin nyelvű oklevél tanúsága

szerint „Carinthia” tartományban erdőkitermelési jogot szerzett nemesek és mindkét

nembeli leszármazottjaik 1790-ben kapták meg a címert.

A 10 lev. terjedelmű, dekoratív kiállítású, pergamenre írt, kézzel festett művészi címerrel

ellátott oklevél iparművészeti szempontból is jelentős. 370 X 320 mm. Méretű, kicsit

kopott bársonymappában Lipót császár aláírásával, vörös viaszpecsétjével,

mely teljesen ép állapotú, (hibátlan sárgaréz tokjának köszönhetően),

ez arany zsinórral kötődik az oklevélhez. A tok átmérője: 150 mm.

80.000,-                    95.000,-

 

 

Szövegdoboz:  411. SCHÜBLER, Johann Jacob

Neue und deutliche Anleitung zur practischen Sonnen Uhr-Kunst...

Mit einer Zugabe Von etichen universalen Uhren: und einem Unterrichte, Wie grosse

Sonnen-Uhren in Fresco zu mahlen seyn.

Nürnberg, 1726. J. Ch. Weigel, L. Bieling. 7 sztl. lev. 197 l. 5 sztl. lev. 42 rézmetszetű t. 205 mm.

Első kiadás. 42 db. kihajtható rézmetszetű napóra ábrázolás. Nagyon becses darab. 1999-ben

1600 DM. volt a Zisskánál (1040. tétel).

Korabeli egészbőr-kötésben, a gerincen kisebb szúrágás nyomokkal, jó példány.

200.000,-                    200.000,-

 

 

475. HONTERUS [Johannes]

Rudimenta Cosmographica. Komplett.

Tiguri (Zürich), MDXLVI (1546). Apud Froschouerum. 30 sztl. lev. 2 üres lev. 14 sztl. lev.

(A térképek!)

Csillagászati rajzok: Circuli sphaerae cum v. zonis. Ordo planetarum cum aspectibus.

Regiones et nomina ventorum.

Térképek:

Universalis Cosmographia.

Hispania.

Gallia.

Germania.

Szövegdoboz:  Polonia, Sarmatia, Tartaria, Scythia.

Ungaria, Dacia, Thracia, Bosna, Dalmatia.

Macedonia, Achaia.

Adriaticum, Tyrrhenum.

Syria, Mesopotamia, Arabia.

Szövegdoboz:  Asia minor.

Arabia, Tartaria, India.

Africa, Aethopia.

Sicilia.

A Rudimenta 3. kiadása, 1 zürichi kiad. Az 1530-as krakkói után az 1542-es brassói

kiadás öntött végleges formát 13 térképpel. A finom ívű fametszeteket az 1542-es kiadás

alapján Henrich Vogtherr készítette.

Ritkaság! RMK III. 369 szerint csak Apponyi Sándor (302.) könyvtárából ismert, plussz

2 példány külföldön. A legújabb kutatások eredményeit a Honterus emlékkönyv összegzi,

melynek alapján az MTA könyvtára is rendelkezik 1 példánnyal, illetve felsorol néhány

külföldi nagy könyvtárat. Makkai_Horváth Ø, csak az 1549-es 2. zürichi kiad. Fordult elő

Szövegdoboz:  magyar árveréseken. Radtke szerint néha felbukkan egy-egy Rudimenta a német árverési

piacon, ilyenkor 5-6000 DM a szokásos leütési ár, hozzátéve, hogy náluk az árveréseken

főleg kereskedők vásárolnak.

„Honterus János (1498-1549) európai hírű humanista, költő, rajzoló, fametsző, nyomdász,

kartográfus és geográfus volt. Elsősorban erdélyi szász népéhez tartozónak érezte magát…

"(Cartographica Hungarica 2. sz. Stegena Lajos cikke.) Fodor Ferenc (30. l.) így ír:

„Honterus nemcsak magyar, hanem világviszonylatban is egyik kiemelkedő egyéniség

a kartográfia történetében."

Modern, puha pergamenkötésben, a címlap alján 70x28 mm. hiány új papírral pótolva. 142 mm.

A teljes mű kifogástalan állapotban.

450.000,-                  940.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


515. VARGA Nándor Lajos A fametszet. Könyv a fametszet mesterségéről és történetéről,

közel 200 képpel (színes fametszetekkel), színes kezdőbetűkkel.

Buda, 1940. (Szerző.) VI. 381 l. 1 sztl. lev. 62 t. (képanyag). 513-519 l. 3 sztl. lev. 205 mm.

Száz számozott példányból ez a 4. számú.

Kiadói, aranyozott, bordázott gerincű, szép félbőr-kötésben, mesébe illő példány.

30.000,-                    70.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  516. VARGA Nándor Lajos

Magyar mult. - - 40 fametszete. Rajk Gyula szövegével.

Bp. 1941. (Szerző.) 2 sztl. lev. XL. 1 sztl. lev. 40 t. (fametszetek.) 235 X 340 mm.

Száz számozott példányból ez a 75. számú, Varga Nándor Lajos dedikálásával.

Kiadói félvászon-kötésben, eredeti, javított védőborítóval.

28.000,-                    Nem kelt el.

 

 

Szövegdoboz:
 


517. VARGA Nándor Lajos

Régi fametszetes magyar vagy magyar vonatkozású könyvek. (1493-1599) a

Sepsi-Szent-Györgyi Székely Nemzeti Múzeumban, amelyeket sorba szedett, megrajzolt,

saját kezüleg és munkatársai segedelmével fa-dúcokba metszett és kinyomtatott - -.

Bp. 1942. (Szerző). VII. 443 l. 1 t. 250 mm.

Kilencvenkilenc számozott példányból ez a 3. számú.

Kiadói, nagyszerű egészvászon-kötésben, eredeti, majdnem ép védőborítóval.

30.000,-                    42.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


518. VARGA Nándor Lajos

A rézkarc. Könyv a rézmaratásról, a rézkarc történetének rövid összegezésével.

Bp. 1935. (Szerző). VII. 209 l. 26 t. 1 sztl. lev. 30 egészoldalas ill. 208 mm.

Megjelent 150 példányban a Képzőművészeti Főiskola betűivel és kézisajtóján.

Kiadói egészvászon-kötésben, kitűnő példány, a gerincvignettán apró hiány.

30.000,-                    46.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:  519. VARGA Nándor Lajos

Vonalművészet. Gondolatok a rajz és nyomtatott vonalvilág művészetéről.

Bp. 1944. (Szerző). VI. 281 l. 1 sztl. lev. 2 t. (a 200. lapnál). 240 mm.

A lapszámozáson belül 56 lev. illusztráció.

Kilencvenkilenc számozott példányból ez a 3. számú. Dedikált példány.

Kiadói félvászon-kötésben, kiváló példány.

30.000,-                    30.000,-

 

 

                                                                                                      X X X X X X

 

 

A következő 10 árverés anyaga:                   Kezdőlap