21. árverés. 2009. április 18.

 

 

46. BENKŐ Ferentz (ford.)

Werner Ábrahám Urnak a’ köveknek és értzeknek Külső megesmértető jegyeikről Irott szép, és igen hasznos Könyvetskéje, mellyet, Hazájának, és a’ Tanuló Ifjuságnak, lehető hasznára Magyarra forditott, és a’ két Magyar Hazabéli, ‘s Idegen Kő ‘s Értz Nemekkel-is, a’ Példákban megbövitett -- Göttingába 1782. Esztendőbe.

Kolo’sváratt, 1784. Reform. Koll. Betüivel. 4 sztl. lev. 213 l. 1 sztl. lev. 195 mm.

Szövegdoboz:  Az első magyar nyelvű ásványtani munka. Benkő nevéhez fűződik az első önálló magyar ásványtan, a Magyar Mineralogia is, amely két évvel később jelent meg. A szerző a magyar tudománytörténet sokoldalú alakja. Nagyenyeden, Jénában és Göttingában tanult. Hazaérkezése után nagyszebeni lelkész, majd 1790-től haláláig a természetrajz, a földrajz és a német nyelv tanára a nagyenyedi kollégiumban (Körösi Csoma Sándor is tanítványai közé tartozott). Ő kezdett első-ként magyar nyelven természettudományos tárgyakat oktatni és ő nyitotta meg az első hazai nyilvános

természetrajzi múzeumot Nagyenyeden, 1796-ban.

A hazai néprajzi kutatások egyik úttörőjeként

és a magyar nyelvű földrajztud. megalapítójaként

is emlegetik. Központi 107/8.

Korabeli, sérült papírborítóban, a címlapon

bélyegző és bejegyzések.

Megérdemel egy gondos restaurálást.

120.000,-                   120.000.-

 

 

 

57. BOLDÉNYI M. J. [Ifj. Szabó Pál]

La Hongrie ancienne et moderne Histoire, arts, littérature, monuments par une société de littérateurs sous la direction de --. Dessinateurs: Janet-Lange, V. Beaucé, E. Breton, Catenacci, De Bar, Freeman; Graveurs: Trichon, Brevliére, Fagnion, Etherington, E. Deschamps, Blaise, Hildibrand, Montigneul, Pothey, Rose.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Paris, 1853. H. Lebrun. 1 t. díszcímlap 2 sztl. lev. 239 l. 159 l. 1 sztl. lev. A két részben összesen 29 fametszetes tábla és 1 térkép található.

Szövegközti fametszetekkel is gazdagon illusztrálva.

Komplett! 270 mm.

Kiadói félbőr-díszkötésben. Szép példány.

45.000,-                     Nem kelt el.

 

 

Szövegdoboz:
 

 


150. Jókai Mór fotója, Décsey Ede [1870-1895 között alkotott Pesten] műhelyéből. Mérete: 260 X 105 mm.

A sarkainál több helyen sérült, félalakos portré.

Décsey Ede Jókai fotója a „Fotótéka” sorozat Jókai Mór összes fényképe című kötetében (Bp. 1981 .NPI.)

nem szerepel. Okkal feltételezem, hogy fotóritkaságot árverezek.

Korabeli, fekete, igényes fakeretben. Keretméret: 235 X 180 mm.

15.000,-                     60.000,-

 

 

311. MADÁCH Imre

Az ember tragédiája. Drámai költemény.

Pest, 1861 [1862.]. Emich Gusztáv. 1 sztl. lev. 218 l.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  A magyar drámairodalom talán legjelentősebb darabjának első kiadása. A szerző Szontágh Pál javaslatára küldte el a mű kéziratát Arany Jánosnak elbírálás végett, aki az első szín elolvasása után félretette azt. Később Jámbor Pál közbenjárására mégis végigolvasta, és felajánlotta segítségét Madáchnak, aki örömmel fogadta ezt. A Kisfaludy Társaság 1861. október 31-i ülésén Arany maga mutatta be a művet, és részleteket olvasott fel a drámai költeményből (később a sajtó alá rendezést is magára vállalta). A kötet a Társaság támogatásával 1861-es évszámmal, de 1862. január 16-án hagyta el a nyomdát. A példányszám ismeretlen. A „második, tetemesen javított” kiadás 1863-ban a Szász Károly által javasolt módosításokkal látott napvilágot. Ez, a Madách életében kiadott utolsó változat szolgál alapjául azóta is minden későbbi közlésnek. Szüry: 2872. A Madách ritkaságot a Központi Antikvárium is megbecsüli, hiszen a 100. árverésén (51. tétel) szerepeltette nem kis sikerrel (120 e.).

Korabeli félvászon-kötésben, jó példány, szép állapotban.

60.000,-                     130.000,-

 

 

 

 

360. MÉSZÁROS Ignátz

Szövegdoboz:  Buda váranak viszsza vételekor a keresztények fogsá-gába esett egy Kartigám nevü török kis-aszszonynak

ritka, es emlékezetes történeti, Mellyeket némelly különös fel-jegyzésekböl Magyar nyelvbe foglalta Bodó-Baári

és Nagy-Lútséi - -. 2 [valójában 3]. kiad.

Pozsonyban és Kassán, 1780. Landerer. 1 t. (címképmetsz.) 5 sztl. lev. 14-497 l. 3 sztl. lev. Kétszínnyomású

címlappal, a címlapon korabeli tulajdonosi bejegyzéssel, halvány bélyegzőlenyomattal.

Korabeli, bordázott gerincű egészbőr-kötésben, kissé sérült, de rendes példány.

30.000,-                    48.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


366. MIKSZÁTH Kálmán

Beszterce ostroma. Egy különc ember története.

Bp. 1896. Légrády Testvérek. 297 l. Ez is szépen illusztrált, de a művész nevét nem jelzi. 227 mm.

Aranyozott félbőr-kötésben, kaucsukkal bevont, festett kötéstáblával, piros, festett élmetszéssel.

15.000,-                     46.000,-

 

Szövegdoboz:
 

 


368. MIKSZÁTH Kálmán

Szent Péter esernyője. Neogrády Antal rajzaival.

Bp. é. n. [1895]. Légrády Testvérek. 1 sztl. lev. 341 l. 1 sztl. lev. 227 mm.

Aranyozott félbőr-kötésben, kaucsukkal bevont, festett kötéstáblával, piros, festett élmetszéssel.

15.000,-                     50.000,-

 

Szövegdoboz:
 


391. Militärisches Prachtbilderbuch. Nach den neuesten Adjustirungsvorschriften bildlich dargestellt.

Wien, é. n. [1880]. Moritz Perles. 22 litográf tábla, Th. Bannwarth műhelyéből, méretük: 320 X 420 mm.

A 22 db. színes, dekoratív litográfia első 16 képe az osztrák hadsereg uniformisait mutatja be, köztük

a 4. képen Ferenc József lóháton díszeleg, Wilhelm, Rudolf, Albrecht, Josef és Rainer társaságában.

A 17-18. litó rendfokozatokat és öltözeti kiegészítőket ábrázol. Az utolsó 4 kép a magyar honvéd

gyalogság, huszárok, koronaőrök, katonaorvosok egészalakos ábrázolásai. Összesen mintegy 170

uniformist mutat be az album. Ritka!

Szövegdoboz:  Kopottas félvászon-kötésben, az első kötéstábla kissé sérült, belül azonban a képek hibátlanok, épek,

nem foltosak…

80.000,-                    80.000,-

 

 

 

 

454. RIPPL-RÓNAI József

Szövegdoboz:  - - emlékezései.

Bp. 1911. Nyugat. 159 l. 11 t. (reprodukciók), 2 levélfakszimile (4 lapon), 10 tusrajz a lapszámozáson belül.

Aláírt példány! Kétszáz számozottból a 143. számú, kézzel számozva. 253 mm.

Félpergamen-kötésben.

50.000,-                     50.000,-

 

 

464. [Nemesi oklevél]

Mária Terézia német-római császárnő és magyar királynő (1740-1780), Bécsben, 1770. Július 4-én kelt német nyelvű, ausztriai lovagi rangra emelő, illetve nemesi előnév- és címeradományozó oklevelének hiteles másolata Franz Anton Edler von Geramb részére. Az osztrák eredetű család 1610-óta ismert, amikor birodalmi nemességi adományban részesültek. (Nagy Iván, Kempelen.)

Aláírásokkal, az első 5 levél egyenként is bélyegzővel hitelesítve, a zsinór-fűzés papírfelzetes viaszpecséttel lezárva.

330 X 230 mm. méretű, 10 levél terjedelmű (a szöveg közt a gyönyörűen illuminált címerkép), kicsit kopott, zsinórral fűzött egészbőr mappában.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  80.000,-                    105.000,-

 

 

 

 

 

 

 

501. SZENTZI MOLNÁR Albert

 
Discurcus de summo bono, a leg-főbb jóról, Mellyre e világ mindenkoron serényen és valóban vágyódik. A Bibliai és Világi sokféle Históriákért és Példákért olvasásra kedves és hasznos, Mellyet Deákból Magyarrá fordított Szentzi Molnár Albert. És most a közönséges haszonra világra botsáttatott harmadszor.

Kolosváratt, 1777. Nyomt. a Ref. Coll. Betűivel. 1 sztl. lev. 494 l. 1 sztl. lev. 175 mm.

Ritka ez a 3. kiadás is, az előző nyomtatásokkal (Lőcse, 1630, Brewer,;

Kolozsvár, 1701, Misztótfalusi.) többször is találkozhattunk árveréseken.

Korabeli, szakszerűen javított félbőr-kötésben, jó példány.

45.000,-                     60.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


529. [A Temesi Bánság rézmetszetes térképe]

Tabula bannatus Temesiensis a geometris S. S. M. M. I. I. et R. A. confecta;

quam in minorem formam reduxit, gradusque longitudinis, et latitudinis adjecit

Franciscus Griselini.

Vindobonae, 1776. Augustinus Cipps sc. Mérete: 630 X 570 mm.

Megjelent: Griselini: Versuch einer Politischen und naturlichen Geschichte des

Temeswarer Banats, Wien, 1780.

A gyönyörű rézmetszet kartusánál Temesvár látképe bontakozik ki.

Hrenkó Pál könyvtárából. Szántai: Griselini 1.

Kitűnő állapot, szép erős levonat. Hajtogatva.

45.000,-                    135.000,-

 

Szövegdoboz:
 


570. VERNE, Jules

A Föld felfedezése. A híresebb utazók története a legrégibb időktől a XVIII-ik századig.

Ford. és függelékkel ellátta Br[ó]ozik Károly. 2. kiad. 1-4. köt.

Bp. 1910-1911. Franklin Társ. 4 db. 205 mm.

Festett, kiadói egészvászon-kötésben, szép állapotban.

30.000,-                   250.000,-

 

 

 

                                                                      X X X X X X

 

 

 

22. árverés. 2009. november 14.

Szövegdoboz:
 

 


12. Második ANDRÁS

- - aranybullája, melly 1222. eszt.-ben költ. Kiadta magyarúl Virág Benedek.

Pesten, 1805. Eggenberger J. 39 l. 172 mm.

A könyv felső, gerincnél lévő sarkát ferdén letépték. Szöveget nem érint.

A lapokat felül (amennyire lehetett) megvágták, hogy a tépésnyomot eltüntessék.

XX. szd.-eleji csinos kis félbőr-kötésben. Nagyon ritka.

8.000,-                    28.000,-

 

 

53. [BIRCKENSTEIN, Anthon Ernest Burckhard von] Pürckenstein, Burckhard von

- - Weyland Josephi I. Deß Grossen Römischen Kaysers Mathematici. Außerwöhlter Anfang zu denen höchst-nutzlich Mathematischen Wissenschaften. Worinnen man durch eine gar leichte und neue Arth sich einen geschwinden Grund zu der Feldmesserey, und andern daraus entsprigenden Wissen-schafften machen kan. Samt einem Anhang oder Beschreibung. Derer in denen Geometrischen Kupffer-Figuren … Ungarishen Städten, Festungen und Schlössern… Mit 125 Kupffern gezieret.

Augspurg, 1713. Daniel Walders. Rézmetszetes allegorikus címkép, címlap, 184 l. 1 sztl. lev. (Register.) 118 rézmetszetű tábla, ebből 106 látkép. (110 helyett.) 4 t. hiányzik: Éleskő, Heflan (Nagyhöflány), Tabor (?) és Vigles (Végles). Kivágás nem látszik, feltehetően ebbe a példányba nem kötötték bele ezt a négyet.

E. B.von Birckenstein, cseh származású hadmérnök, részt vett Esztergom megerősítésében, majd Buda ostromában (1686). 1702-ben az Udvari Haditanács tagja lett. Még az 1680-as években a trónörökös József főherceg, (Később I. József császár) geometria tanárává választották. Könyvének illusztrátora, a holland származású Justus van der Nypoort (1625-?) zsánerképeket, majd csatajeleneteket készített. Birckenstein mértankönyve először Bécsben jelent meg (1686). A geometriai feladatok rajzait állítólag maga a trónörökös készítette. A könyv ajánlása is neki szól. Az ábrázolásokat Nypoort 110 (példányunkban 106) magyar várról ill. városról készült látképe egészíti ki. A várak előterében a katonaélet mindennapjai zajlanak, de láthatunk földművelő parasztokat, cigányokat, török urat és kereskedőt is. Több, azóta elpusztult várról csupán Birckenstein könyvében maradt fenn ábrázolás. A képek fontos dokumentumai a hadtörténetnek és a korabeli viseletek tanulmányozói számára is forrásértékűek.

Későbbi egészpergamen-kötésben, szép példány, a metszetek is tiszták, szépek, erős levonatok. 199 mm.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  500.000,-                  620.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:
 


89. DESSEWFFY Jó[z]sef

A' „Hitel" czímű munka' taglalatja.

Kassán, 1831. Werfer. 260 l. 2 sztl. lev. 198 mm.

A címlap hátoldalán beragasztva (báró) Csekonics András címeres ex-librise.

Korabeli félpergamen-kötésben, aranyozott gerincvignettákkal, nemesi minőség, kitűnő állapot.

15.000,-                    50.000,-

 

Szövegdoboz:
 


98. DUGONICS András

Nevezetes Hadi-Vezérek. Öszsze-szedte - - Királyi Oktató 1767-ben.

Pesten, 1817. Trattner János Tamás bet. Rézmetszetes címkép, 220 l. 2 sztl. lev.

Epaminondás. Milciades. Cimon. Timotheus. Kónon. Tehmistokles. Alcibiades.

Trázibulus. Marcellus. Hannibal. Afrikai Scipió. (Életrajzok Corn. Nepos és Plutarchus után.)

Hozzákötve:

Szövegdoboz:  MACHIAVELLI [Niccolo] Miklós

A fejedelem. Fordította Perlaky Sándor.

Pesten, 1848. Trattner-Károlyi. 114 l.

Ennek különlegessége, hogy Perlaky az első magyar fordítója A fejedelem-nek!

Későbbi (XIX. szd. végi) félvászon-kötésben, jó példány. 182 mm. Mindkét mű ritka!!!

40.000,-                    130.000,-

 

Szövegdoboz:
 


129. FÉNYES Elek

Magyarország statistikája. 1-3 köt. (2 kötetbe kötve.)

Pesten, 1843. Trattner-Károlyi tulajd. VII, 306 l. 2 táblázat ; 2 sztl. lev. 199 l.; 2 sztl. lev. 146 l. 217 mm.

Angyal [Dávid] tulajdonosi bélyegzőjével.

Korabeli félvászon-kötésben, szerethető, szép példány. Ritka!

40.000,-                     70.000,-

 

 

Szövegdoboz:  148. [Fotó]

ADY Endre Maria Grünben.

Winterberg Rudolf fotója, mérete:.Kb. 230 X 180 mm.

Dedikált példány: „Zubolynak Adyja.” (ceruzával)

Ady Endre 1913. március 7-től július 6-ig tartózkodott Maria Grünben, a szanatóriumban, ahová

Hatvany Lajos támogatásával utazott. Ebből az időszakból 2 fotót ismerünk, mindkettőt Winterberg

készítette. E Csorba Csilla: Ady Endre összes fényképe c. könyvében aukciónk tételét

is bemutatja (50.), hasonlóan érdekes dedikálásokkal. 12 képet ismer, ezekből hét Ady autográf

kezeírásával. És most itt a nyolcadik: Zubolynak (Bányai Elemér, 1875-1915) újságíró, író,

Ady hű barátja) ajánlva.

Korabeli, aranyozott, fekete fakeretben, mérete: 350 X 285 mm.

100.000,-                   300.000,-

Szövegdoboz:
 

 


149. [Fotó]

II. Erzsébet és Fülöp edinburghi herceg fekete-fehér fotója.

A fotó mérete: 230 X 165 mm, kartonlapra (296 X 218 mm.) ragasztva, melyet mindketten aláírtak.

II. Erzsébet királynő, Nagy-Britannia uralkodója 1993 májusában férjével, Fülöp edinburghi herceggel

négynapos hivatalos magyarországi látogatáson vett részt. Ezalatt Morvai József kormányőr egy

Rolls Royce gépkocsival szállította. Ő kapta e kedves, aláírt fotót.

10.000,-                    44.000,-

 

Szövegdoboz:
 


158. HAGN Károly

Háboru és béke cukrász és mézeskalácsos művészete.

Bp. 1943. „Szépmíves Műhely”. 384 l. LXIII l. (Lajos Ferenc: Díszítőművészet.) 385-400 l. 244 mm.

Félvászon-kötésben.

10.000,-                    75.000,-

 

 

169. GEORGIEUIZ Bartholemaeo - MELANTHON Philipp

De origine Imperii Turcorum Eorumque Administratione & disciplina, brevia quaedam capita notationis loco collecta Cui libellus de Turcorum moribus, collectus a Bartholemaeo Georgieuiz, adiectus est, cum praefatione reuerendi viri D. Philippi Melanthonis.

Witebergae, [Krafft], 1560. 96 sztl. lev. Komplett! A fametszetes díszcímlap képe mellett 35 szövegközti török portré fametszettel illusztrálva. 151 mm.

A címlap sérült, hiányos, szöveget, képet nem érint, az első 7 levél is kissé sérült és bal felső sarkuk hiányos, szöveget, képet ez sem érint.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Nagyon becses és ritka!

Korabeli, sérült és kissé hiányos egészpergamen-kötésben.

150.000,-                  230.000,-

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  243. JORDÁNSZKY Elek

Magyar Országban, s az ahoz tartozó Részekben lév ő bóldogságos Szűz Mária kegyelem Képeinek rövid leírása.

Néhai nagy nevü Herczeg [Eszterházy] Eszterás Pálnak, Magyar Országi Palatinusnak két magyar

Könyvei nyomdoka szerint,.. . közrebocsátotta, s a Képek másaival együtt - -. 1. kiadás.

Posonban, 1836. Belnay örököseinek bet. 1 t. (rézmetsz., címkép; Dorneck) XXIII, 167 l. 89 t. (rézmetsz.).

A táblák közül 38 Dorneck szignált rézmetszete, 46 szignálatlan; 5 Kern József (1795-1876) szignált munkája

(ebből az utolsó lapot Pataky nem közli /Altare Mariae Virginis in Oppido Znyo-Varallya/.A metszett táblák erős,

tiszta levonatok. A kötet végén az utolsó 10 tábla vízfoltos, ez inkább a hátoldalukon látszik kicsit.

Korabeli félvászon-kötésben, jó példány. 228 mm.

50.000,-                    80.000,-

 

 

Szövegdoboz:  263. KAZINCZY Ferenc

Pestre. Töredék - - pesti útleírásából.

Írta: ezernyolcszázhuszonnyolcban.

(Sajtó alá rend. és gondozta Rexa Dezső.)

Bp. 1929. (Bp. székesfőv. háziny.) 72 l. 4 sztl. lev. 66 t. (képanyag; ebből 11 színes, 3 kihajtható, 1 feliratozott

hártyapapírral). 296 mm.

Kiadói egészbőr-kötésben, a kötéstáblán Pest város címerével, felül aranyozott élmetszéssel; a

boríték-kiadás borítékja bekötve. Hibátlan, szép példány.

20.000,-                     55.000,-

 

Szövegdoboz:
 


279. PILINSZKY János

Saját kézzel írt, az Új Ember hetilap számára írt tanulmánya „Levél a gőgről” címmel.

Hat oldalas kézirat, javításokkal, aláhúzásokkal, betoldásokkal, 250 X 170 mm. méretű j

egyzetlapokra írva, 3 lapon.

Megjelent az Új Ember 1979. Június 24-iki számában.

12.000,-                    100.000,-

 

Szövegdoboz:
 


323. MADARÁSZ Gyula, dr.

Magyarország madarai. A hazai madárvilág megismerésének vezérfonala. Anhang: Die Vögel Ungarns.

Auszug in deutscher Sprache.

Bp., 1899-1903. Magyar Nemzeti Múzeum. XXXIII. 1 sztl. lev. 666 l. IX t. (6 színes) Szövegközti képekkel.

290 mm. Központi 98/67, Alexandra 2/70.

Aranyozott, bordázott gerincű, modern félbőr-kötésben. (Ádám Tamás). Szép példány.

120.000,-                  Nem kelt el.

 

 

Szövegdoboz:  371. [ERZSÉBET királyné]

A királyné honleányi szive midőn Horváth Mihály püspök elbeszéli neki az 1848-diki eseményeket.

A „Családi Kör” 1868-dik évi műlapja. Litográfia. Mérete: 550 X 700 mm.

Bécsben, 1868. Gerhart Henrik műintézetében. Kiadja: Emilia. [Kánya Emilia Szegfi Mórné)]

A képet Katzler Vinzenz 1868-ban festette.

Paszpartuzva, jó példány, a széleinél helyenként kisebb foltok.

25.000,-                    32.000,-

 

 

Szövegdoboz:  415. PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Francisc[us]

Dictionarium latino-hungaricum, succum & medullam purioris latinitatis, ejusque genuinam in lingvam hungaricam

conversionem,… jucundis accessionibus locupletatum intentione ac labore Petri Bod…

[Nagyszeben], Cibinii, 1767. Sumtibus Samuelis Sárdi. 1 rézmetszetes címkép, 1 rézmetszetes díszcímlap,

8 sztl. lev. lev., 648 l. 1 táblázat.

Hozzákötve:

PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Francisc[us]

Dictionarium hungarico-latinum, olim magna cura a ... Alberto Molnár Szentziensi collectum; tandem

revisum, & aliquot vocabulorum, in Molnariano desideratorum,… opera Petri Bod, de F. Tsernáton. Novae

huic editioni nunc primum solertia typographi addita est lingva germanica.

[Nagyszeben], Cibinii, 1767.404, 12 l. 2 sztl. lev.

Korabeli, aranyozott, bordázott gerincű egészbőr kötésben, nagyon szép állapotban. 235 mm.

40.000,-                   360.000,-

 

 

443. REGULY-album

Történeti  és  szépirodalmi tartalommal. Jászay, Jókai, Jósika, Lugossy, Petőfi, Rischel, Szigligeti, Vahot I. és  Venczel  által. Megelőzik Reguly utazásai Toldy  Ferenctől.

Pesten, 1850. Emich - Reguly Társaság. CXXIX. 1 sztl. lev. 394 l. 1 sztl. lev. 175 mm. Reguly portré hiányzik.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Petőfi: Szilaj Pista c. elbeszélő költeményének érdekessége, hogy az itt olvasható utolsó versszak a többi Petőfi kiadásból rendre kimaradt.

Kiadói félvászon kötésben. Szüry 3799.

10.000,-                     10.000,-

 

 

 

Szövegdoboz:
 


476. SÜE, Eugéne

Les mystères de Paris. 1-4 rész, 2 kötetben.

Paris, 1843-1844. Libraire de Charles Gosselin. 2 sztl. lev. IV. 313 l. 1 sztl. lev. ; 2 sztl. lev. 326 l. 1 sztl. lev.

Rendkívül gazdagon, a szövegközti fametszetek mellett 34 acélmetszetes, 47 fametszetes táblával, jeles művészek által

(Daumier, Daubigny, Nanteuil…) illusztrálva. 275 mm.

Kiadói, aranyozott gerincű, szép félbőr-kötésben, bibliofil példány.

20.000,-                   105.000,-

Szövegdoboz:
 

 


484. SZÉCHENYI István

Politikai programm töredékek 1847.

Pest, 1847. Trattner-Károlyi. 3 sztl. lev. 168 l. 245 mm.

Első kiadás. Szentkirályi 138.

Korabeli félvászon-kötésben.

30.000,-                     55.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


485. SZÉCHENYI István

Véleményes jelentés a tiszaszabályozási ügy fejlődésérül.

(Pozsonyban, 1848. Belnay örökösei.) 1 sztl. lev. 70 l.

Első kiadás. A Széchenyi neve alatt megjelent művet munkatársa, Kovács Lajos írta Clark Ádám és

mások közreműködésével. A könyv a Tisza-szabályozás addigi eredményeiről számol be, és a

szükséges intézkedésekre tesz javaslatot. Központi 105/116.

Aranyozott gerincű, kicsit kopott félbőr kötésben. Ritka! 240 mm. Szentkirályi: 139.

50.000,-                   115.000,-

 

 

573. VÉRTES [Marcell]

L’Heure Exquise. 20 Feuille.

Paris. 1920. Édition Aux Frais de L. Auteur. Címlap, hátoldalán a 20 rézkarc felsorolása, alul a mester aláírásával. 20 rézmetszetű, megsorszámozott és egyenként aláírt erotikus kép. Megjelent összesen 200 számozott példányban, ezt a számozás helyén a művész aláírta.

Rendkívül ritka erotikus gyűjtemény, tudtommal csak a Studio Antikvárium 17. árverésén (2005 Dec.) bukkant fel egy hiányos (18 lap) példány.

Modern, félbőr-kötésű mappában, (311 X 232 mm.) művészi kötéstáblával mely az egyik kép felhasználásával készült. (Petró Dávid munkája.)

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  100.000,-                  175.000,-

 

 

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:
 


583. WESSELÉNYI Miklós

Balitéletekről. Írta B. - -. 1831-ben.

[Lipcse] Bukarest, 1833. [Wigand]. XXXVI, 323 l.

Első kiadás.

Korabeli, kék, márványozott kartonkötésben, gerincvignettával, jó példány.  208 mm.

12.000,-                    38.000,-

 

 

 

                                                                           X X X X X X

 

 

23. árverés. 2010. április 17.

 

 

 

43. [BESSENYEI György]

A holmi.

Béts, 1779. ny.n. 378 [helyesen 386]l.

Első kiadás. A magyar felvilágosodás vezéralakjának, Bessenyei Györgynek [1747-1811] egyik legfontosabb műve vegyes tartalmú kötet: hol-mi. Legelöl ismeretelméleti - tehát filozófiai - és lélektani fejtegetések állnak esszészerű formában, aminek akkor többnyire a „Jegyzés” műfaji elnevezést adták. Másik kiemelkedő témaköre a saját hivatására, „felébredésére” vonatkozó dialógusokban jelölhető meg. Szüry 580. Borda: 603.

Hozzákötve:

[BESSENYEI György]

Á magyar nézö

H. n. [1779], ny. n. 62 l.

Első kiadás.

A Magyar néző központi  gondolata az anyanyelv  fejlesztésének  szükségessége. Bessenyei felfogásában a cél a közjó, a közboldogság elérése, ennek eszköze pedig, a felvilágosodás szellemében a tudomány. A tudományt kell tehát magyar nyelven terjeszteni. Felismeri, hogy a nemzetnek igazodnia kell az állandóan változó világhoz, s be kell kapcsolódnunk az európai kultúra vérkeringésébe: Sürgeti az új, világi magyar irodalom megteremtését. A múlt nyomasztó elveitől és irodalmának szinte az egészétől (de Tinódi, Koháry, Zrínyi és Gyöngyösi kivételével, lásd 57. laptól) el kell szakadnunk, induljunk meg „a nagy világ után”, kövessük az angol és francia írókat, fordítsunk minél többet műveikből, csak így, a felvilágosult nyugat irodalmi műveltségének átültetésével tudjuk megteremteni az új, világi tartalmú magyar irodalmat.

Mindkét mű nagyon ritka. A holmi azonban többször szerepelt az utóbbi évek árverésein is. A magyar nézőt Szüry nem tudta beszerezni, kétszer fordult elő a Múzeum (XIII/20) és a Mike (29/30) árverésén.

Korabeli félbőr-kötésben, a gerincén, felül kisebb hiánnyal, A holmi címlapján könyvtári duplum-bélyegzővel. 172 mm.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  360.000,-                   Nem kelt el.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  155. [Fotó]

JÓKAI Mór fényképe.

„Emlékül 1894. jan. 6. Jókai Mór”, sajátkezű írásával. Készült Strelisky cs. és kir. udv.

fényképész műhelyében. M.: 178 X 112 mm.

Nagyon szép állapotban.

25.000,-                    80.000,-

 

 

184. [GIOVIO, Paolo]

Pauli IOVII Novoco mensis episcopi Nucerini

Historiarum sui temporis. Tom. 1-3.

Venetiis, 1553. Tridino Montisferrati. A második kötet impresszumán Gualterus Scottus a kiadó. 8 sztl. lev. 416 l.; 680 l. 24 sztl. lev.; 618 l. 15 sztl. lev.

Giovio Paolo, olasz történész, orvosdoktor, (Comó, 1483 – Firenze, 1552) Padovában filozófiát, Dániában orvostant tanult, majd Comóban és Milanóban orvoskodott. 1517-ben Rómába ment, ahol VII. Kelemen pápa Nocera püspökévé nevezte ki.

Fő műve: árverésünk tétele, mely kora történetét (1494-1547) dolgozta fel 45 könyvben (3 kötetben). Munkáját hamarosan (1553) olaszra is lefordították (Dominichi).

Korabeli, kézzel festett, művészi egészpergamen-kötésben, aranyozott gerincvignettával, az első kötéstáblákon nyílvesszővel megsebzett szökellő szarvast ábrázoló címer? képekkel. Szép példány, a harmadik kötet kicsit kopottabb.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  200.000,-                   230.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

233 Házi és uti uj Kalendariom, Kristus urunk születése után. 1771-dik esztendőre ... Magyar-Országra, Erdélyre, és rész-szerént az ő szomszéd Tartományaira alkalmaztatott; Dubranowski Stanislaus Mathematicus által… A Lőtsei formára.

Győrbe, Streibig Gergely által. 44 (+ 9 üres) sztl. lev. (45 (+ 9) helyett, 1 lev. hiányzik: D2.). E-től E6-ig a levelek tövében szakadás, hiány. Az ívjelek változó terjedelmet mutatnak: A6, B8, C4, D8, E7, F8, és a végén 4 ívjel nélküli lev. Az őrszavakkal ellenőrizve azonban csak a D2 hiányt találtam. A naptárrészbe + 9 üres levél (ebből egynek fele hiányzik) van belekötve, nagy részük korabeli jegyzetekkel.

Szövegdoboz:  A győri kalendárium 1754-től 1873-ig Streibig Gergely kiadásában jelent meg, majd Streibig József folytatta 1813-ig. Korabeli, sérült papírkötésben. 132 mm.

20.000,-                    32.000,-

 

 

 

 

 

 

 

234. Új és Ó Kalendariom Kristus Urunk Születése után 1803-dik esztendőre Melly 365 napokból álló közönséges esztendő. A régi Lőtsei formára.

Szövegdoboz:  Győrben, Streibig Jóۥsef priv. Könyvnyomtat által. 54 (+ 11 üres) sztl. lev. (A12-D12, E6.). Hiánytalan. Az első 12 lev. jobb felső sarkából 2 cm. rész levágva.

Fűzve, korabeli papírborítóban, rendes példány.

128 mm.

25.000,-                      50.000,-

 

 

 

 

259.Sz. Mihállyi Unitária Ecclesia Oskolája” Vizsgáló Bizottsági jegyzőkönyve.

[Székely]szentmihály (Udvarhely vármegye, székelykeresztúri járás.)

Kézirat, egy iskola félszázados (1834-1888) története, sok kéz által vezetve és sok tanár, iskolafelügyelő, jegyző, vizsgálati biztos, által aláírva. A vizsgálati biztosok rendszerint Csehátfalváról, Kadácsról, Siménfalváról (Székelykeresztúr környéke) érkeztek.

1834-től 1888-ig vezetve a „régi rendnek megfelelően I-III. osztályig” a tanulók névsorával, a tárgyév iskolát érintő legfontosabb eseményeinek leírásával. A diákok létszáma 50 körül mozgott, ezek 10-20%-a volt leány. Kézírást olvasók, nyomtatást olvasók, szó taglók és leányok.

„Érdem sorozás” kimutatás csak az 1858/59, 1859/60, 1860/61, 1861/62. tanévekben volt részletezve, nevek, tantárgyak szerint, a fiúknál I-III. osztályig, a lányoknál I-II. osztályig.

A ”jegyző könyv” tartalmaz 47 sztl. levelet sűrűn teleírva (Ez 1917. október 11-én Kádár Balázs tanító által lezárattatott), utána 36 üres levél következik.

Szövegdoboz:  Korabeli félbőr-kötésben, nagyon jó állapotban, mérete: 372 X 230 mm. Az első kötéstáblán ez olvasható: Oskolai visgálat, Jegyzőkönyv, mely készíttetett …Unitária Ecclésia …Tisztelendő Kolosvári …Varga Jósef Curátorságában, 1834-dik esztendőben.

Pedagógiatörténeti kordokumentum és gazdag személyi adattár.

20.000,-                     42.000,-

 

 

 

 

 

263. A Király Könyve.

Lipcse - Budapest - Bécs, [1899.] Herzig Miksa. XXIV (ebből 1 lith. díszcímlap és 1 lith. műmell., mely Koloman Moser munkája), 322 l. 35 t.(heliogr., Ferenc József monogramjának szárazbélyegzésével, feliratozott hártyapapírral). A díszmunkát Sigmund Ajdukiewicz, Rudolph Bacher, Benczúr Gyula, Julius Blaas, Joseph Engelhardt, Garay Ákos, Wilhelm Gause, Halmi Arthur, Joseph Hoffmann, Koloman Moser, br. Myrbach Felicián, Pap Henrik, Tichy János, Ottokar Walter és Theodor Zasche illusztrálták.

Kiadói, álbordás, dombornyomásos egészbőr díszkötésben, a festett, aranyozott kötéstáblán Ferencz József tűzzománc monogramjával, ékkővel díszített magyar koronával, körül sodrott fémkerettel, hátsó tábláján sárgaréz könyvvédő rózsákkal, körül aranyozott élmetszéssel. A kötésről a könyvet záró díszcsat hiányzik, illetve az első kötéstáblára sodrott fémkeret 2 saroknál is elvált, ettől eltekintve szép példány.

Szövegdoboz:  120.000,-                   120.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  385. PALATIO, Io [PALAZZI, Giovanni 1640-1703]

Gesta pontificum romanorum, a Sancto Petro apostolorum principe usque ad Innocentium XI P. O. M. 1-5 kötet

(4 kötetbe kötve). Teljes!

Venetiis, 1687-1690. Apud Ioannem Parè, sub Signo Fortunae. 1 rézmetszetes előzéklap, 2 sztl. lev. 426 l.; 2 sztl.

lev. 112 l. 113-tól áttér hasábszámozásra: 113-760 h.; 2 sztl. lev. 804 h. 1 sztl. lev.; 2 sztl. lev. 666 h.; 2 sztl. lev. 76 h.

77-től visszatér a lapszámozásra: 77-192 l. 2 sztl. lev. 197-től újra hasáb: 197-208 h.

A pápák története Szent Pétertől XI. Ince pápa (1676-1689) uralkodásáig. Az 5. kötet végén a 197-208. hasábon még

bemutatja VIII. Sándor (1689-1791) időszakát is.

A 4 kötet 243 szövegközti, pápakép rézmetszettel illusztrálva.

Korabeli, aranyozott gerincű egészbőr-kötésben, az első kötet gerincén alul-felül apróbb sérülések, ettől

eltekintve szép állapotban. 390 mm.

150.000,-                  170.000,-

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  392. PÁZMÁNY Péter

Hodoegus. Igazsagra vezerlő kalauz. Mellyet irt, es most sok helyen jobbitván ki-bocsatott, cardinal - -. 3., jav. kiad.

Pozsony, 1637. ny. n. XII, 1073 l. 3 sztl. lev. 287 mm.

Keretdíszes címlappal, első 11 levele gondosan és szakszerűen restaurálva. Folio. Harmadik kiadás, A variáns.

(Lásd az RMNy-ben V. Ecsedy Judit tanulmányát.)

RMNy. 1697. RMK I. 673. Borda 6441.

Korabeli egészpergamen-kötésben, nagyon jó példány.

200.000,-                   Nem kelt el.

 

 

Szövegdoboz:  475. SZÉCHENYI István

Néhány szó a’ lóverseny körül.

Pesten, 1838. Heckenast. (Egyetemi ny.) 2 sztl. lev. 240 l. 210 mm.

Első kiadás. A könyv megírásának indítékául August Friedrich Marmont: „Reise durch Ungarn, Siebenbürgen”

című könyve szolgált. Marmont könyvében rendkívül lekicsinylően nyilatkozik a pesti lóversenyekről. E vélemény

kapóra jött Orosz Józsefnek és Pesti Lajosnak, akik ezt a Hírnök című lapban feldagasztva tálalták a

közönségnek. Erre felel munkájában Széchenyi István.

Szentkirályi 123, Krisztina 24/425, Studio 22/123.

Korabeli, zöld, egészvászon-kötésben, jó példány, nagyon ritka.

120.000,-                   185.000,-

 

 

503. LIPSZKY [János] Joannem

Tabula Generalis Regni Hungariae Croatiae et Slavoniae nec non Magni Principatus Transylvaniae conspectum Mappae Generalis in IX. sectiones moduli majoris distributae Civitates, Oppida, Stationes et vias Postales. Rézmetszet. Készítette Prixner Gottfried és Karacs Ferenc.

Pest. 1810.  Mérték: 1:1.440000. Méret: 556 X 710 mm.

Szövegdoboz:  Lipszky János (Szedlicsna, 1766. ápr. 10. – Szedlicsna, 1826. máj. 2.): térképész, katonatiszt. Fiatalon katonai pályára lépett, lovaskapitány, 1808-ban ezredes lett, 1809-ben a Napóleon elleni háború idején József nádor hadsegéde. A Helytartótanács rendeletére 1798-ban Bogdanich Imre Dániel csillagásszal – aki munkájához földrajzi helymeghatározásokat végzett – felmérte Magyarország határait és belső területének egy részét (kb. 500 helységet). Magyarországról és Erdélyről kiadott mappája az első felmérésen alapuló megbízható térképe az országnak, a mellé kiadott mutató pedig az első teljes helységnévtár.

A Tabula generalis a Mappa generalis egyharmadára kicsinyített változata.

Lipszky munkásságát Reisz T. Csaba: Magyarország általános térképének

elkészítése a 19. század első évtizedében (Bp. 2002.) c. könyvében dolgozta fel.

Vászonra vonva, hajtogatva, jó példány, Hrenkó Pál könyvtárából.

45.000,-                     50.000,-

 

 

Szövegdoboz:
 


512. Sz. kir. Pest városának átnézeti térképe. Übersichtsplan der königl Freistadt Pest.

H. ny. é. n. Fabó – Holló: Bp. térképeinek kataló-gusában a kiadás évét 1860-ra teszi (872.).

A 90 fokkal elforgatott ábrázolás szerint a Duna alul a 3-4. szelvényen folyik, felette bontakozik

ki Pest városa. Budából csak a Szent Gellért hegy látszik.

Jelentősége: „Főbb épületek alaprajza, helyrajzi számok,

telektulajdonosok neve, tervezett közterületek”

4 szelvényre osztva, 4 X 650 X 950 mm.

(összesen: 1300 X 1900 mm.) méretű térképlap. Vászonra vonva,

hajtogatva, szép állapotban. Hrenkó Pál könyvtárából. Nagyon ritka!

40.000,-                   70.000,-

 

 

Szövegdoboz:  557. VERNE, [Jules] Gyula

A bundák hazája. Regény 2 kötetben. Egyedül jogosított magyar képes [első!] kiadás. Fordította Gaál Mózes.

Bp. 1899. Franklin. 384 l. 203 mm.

Festett, kiadói, barna egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon Gottermayer

Nándor könyvkötő is jelzi.

20.000,-                    170.000,-

 

 

558. VERNE, [Jules] Gyula

Szövegdoboz:  Dél csillaga. A gyémántok hazája. Francziából fordította György Aladár. Második, jogosított kiadás. Ötvenkilencz

képpel.

Bp., 1896. Franklin. 334 l. 1 sztl. lev. 203 mm.

Festett, kiadói, barna egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon Gottermayer

Nándor könyvkötő is jelzi.

20.000,-                     80.000,-

 

 

Szövegdoboz:  559. VERNE, [Jules] Gyula

A Robinsonok iskolája. Regény. Francziából fordította Visi Imre. Második, egyedül jogosított magyar kiadás 50 képpel.

Bp. 1896. Franklin. 285 l. 1 sztl. lev. 203 mm.

Festett, kiadói, barna egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon Gottermayer

Nándor könyvkötő is jelzi.

20.000,-                    125.000,-

 

 

Szövegdoboz:  560. VERNE, [Jules] Gyula

Az úszó város. Az ostrom-záron keresztül! Francziából Zigány Árpád. Egyedül jogosított magyar képes kiadás.

Férat eredeti rajzaival.

Budapest, é. n. Franklin. 238 l. 1 sztl. lev. 203 mm.

2. kiadás, 1899-ből, lásd Schneller 25. l.

Festett, kiadói, barna egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon Gottermayer

Nándor könyvkötő is jelzi.

20.000,-                     95.000,-

 

Szövegdoboz:
 


561. VERNE, [Jules] Gyula

Utazás a Föld középpontja felé. Fordította Beöthy Leo. Egyedül jogosított képes [első!] kiadás.

Bp. 1897. Franklin-Társulat 336 l. 203 mm.

Festett, kiadói, barna egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon Gottermayer

Nándor könyvkötő is jelzi.

20.000,-                    170.000,-

 

 

                                                                    X X X X X X

 

 

24. árverés. 2010. november 13.

 

 

39. Szent Biblia, az az Istennec O es Wy testamentumanac prophétác es apostoloc által meg iratott szent könyuei. Magyar nyelwre fordittatott egészlen és wijonnan Az Istennec Magyar országban való Anya szent Egyházánac épülésére.

Visolban, 1590. Nyomtattatott Mantskovit Balint altal. 110-686 lev. ; címlap, 275 lev. ; címlap, 118 lev.

Hiányok: Az Ószövetség első részéből: címlap, 7 sztl. lev. 1-109 lev. és a 228. lev. Az Ószövetség második része hiánytalan, itt a címlap negyede hiányzik, ez a jobb alsó sarkot érinti. Az Újszövetségből a kihajtható nemzetségi tábla hiányzik, majd a 118. levélnél megszakad. Itt tehát hiányzik a 119-232 lev.

Sérülések: Az Ószövetség első részénél a 110-120. levelek szélei erősen sérültek, az Ószövetség második részénél a címlap és az utolsó 3 levél sérült, az Újszövetség első 4 levele csúnyán restaurált, az utolsó 7 levele erősen sérült a szélénél.

Ezeken a hiányokon és sérüléseken kívül a Biblia többi lapja jó állapotban. (A mű 80 %-a megvan, hiszen 1200 számozott levélból 960 számozott levél áll rendelkezésünkre!)

A „Vizsolyi Biblia” a magyar művelődés-, nyomdászat- és egyháztörténet mérföldkövének tekinthető, első teljes magyar bibliafordítás. A mű három, önálló címlappal és levélszámozással bíró részből áll. Az első címlap a teljes műre vonatkozik, hátlapján az első rész tartalomjegyzékével. Ez az Ószövetség első 28 könyvét öleli fel. Károli Gáspár 1563-tól haláláig Göncön működött lelkészként. A munkában legalább három segítőtársa volt, de az Újtestamentumot valószínűleg teljesen egyedül fordította. A szöveget terjedelmes magyarázó és utaló széljegyzetek kísérik. A Károli-féle fordítás többé-kevésbé átdolgozott kiadásai évszázadokon keresztül a legolvasottabb magyar könyvek közé tartoztak és a magyar nyelv alakulásában is igen jelentős szerepet játszottak. Erdős Károly a Károlyi emlékkönyvben (1940) közölt tanulmányában 293 teljes vagy részbeni kiadását ismerteti. A feltehetően lengyel származású Mantskovit Bálint (latinosan Valentinus Farinola) Bornemissza Péter műhelyében dolgozott, majd annak halála után Galgócra költözött a mester hátrahagyott készletével. Itt jelentős felszereléssel gyarapodott, és részben már megjelentek azok az új betűk, amelyekkel később a Bibliát nyomtatták. A kiadás fő támogatói kezdetben Mágocsy Gáspár és András, majd haláluk után Rákóczi Zsigmond voltak. Németországból hozattak betűket, Lengyelországból pedig a papírt. A nyomtatás másfél évet vett igénybe, 1590. július 20-án fejeződött be. Ehhez feltehetően négy sajtóra volt szükség, amellyel Vizsoly az akkori magyar műhelyek közül kimagaslik. A könyv terjedelme 603 ív, ez a XVI. század legnagyobb hazai nyomdászati teljesítménye. Példányszámát a szakirodalom 700-800-ra becsüli. 1592 elején Károlyi hagyatékában 20 biblia szerepelt. Bár viszonylag sok példánya maradt fenn, népszerűsége és használtsága miatt ezek többsége nagyon hiányos. Az RMNy szerint hazai közgyűjteményben jelenleg három teljes Vizsolyi Biblia található. RMNy 652.; RMK I 236. Központi 94/50 és 107/60.

Példányunk eredete bizonytalan: Az Újszövetség címlapjának verzóján, 1883-ban 6 soros tintás bejegyzés Bereg vármegyére utal.(Latorca folyó és Oroszvég? község)

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Fűzés és kötés nélkül.

800.000,-                    1.800.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

64. CSAPÓ Jó(z)sef

Szövegdoboz:  Orvosló könyvetske, melly betegeskedö szegény sorsu ember számára és hasznára készült – által.

Posonyban és Pesten, 1791. Füskúti Landerer Mihály 382 l. 176 mm.

Korabeli félbőr-kötésben, jó példány. Ritka! Győry: 199. l.

45.000,-                    100.000,-

 

 

 

 

 

 

68. [Csemegi-kódex]

Törvényjavaslat. A magyar büntetőtörvénykönyv a bűntettekről és a vétségekről. Közzéteszi a Magyar Királyi Igazságügyi Ministerium.

Bp. 1874. M. Kir. Egyet. Könyvnyomda. 1 sztl. lev. 112 l. 354 l. (Indokok.) 25 l. (Első függelék a … halálbüntetésről.) 70 l. (Második függelék a határozott idejű szabadságbüntetésről.) 58 l. (Harmadik függelék.)

Szövegdoboz:  Az első modern magyar büntető törvénykönyv az 1878. évi V. törvénycikk e művön alapult. A szakirodalom a kodifikátora, Csemegi Károly után Csemegi-kódexnek nevezi. A kódex a börtönügy szabályozását is tartalmazta, oly módon, hogy a büntetési rendszerről szóló fejezetébe vette fel a szabadságvesztés büntetésre és annak végrehajtására vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket.

Korabeli félbőr-kötésben, jó példány. Ritka jogtörténeti dokumentum!

20.000,-                    44.000,-

 

 

 

 

 

104. [ESZTERHÁZY Pál]

Trophaeum Nobilissimae Ac Antiquissimae Domus Estorianae In Tres Divisum Partes…

I. Exhibet pervetustam Illustrissimae hujus Familiae Genealogiam, Imagines Personarum ad eandem pertinentium, cum adjecto ad quamlibet rerum ab iisdem praeclare gestarum Elogio.

II. Continet Commentarium partis prioris.

III. Complectitur Donationes, Officiorum, Honorumque Collationes, ac Privilegia, a variis Hungariae Regibus, ac postmodum Romanis Imperatoribus concessa, quibus ea, quae in prioribus circa vetustatem ac Nobilitatem Inclytae hujus Domus dicta sunt, insigniter approbantur, confirmaturque.

Viennae Austriae, 1700. Typ. Leopoldi Voigt. CLXV lev 163 t.(165 helyett.) ; 96 l. 9 sztl. lev. ; 87 sztl. lev. 4 nemzedékrendi táblával. 302 mm.

Hiányok: Címkép, címlap, címer, 6 sztl. lev. + III. lev. és az első 2 metszet (Atila, Heriche). A 13, 21, 100. metszetek fele hiányzik.

A 4 kihajtható nemzedékrendi tábla sérült, a másodiknak csak az alsó fele van meg, a negyedik is hiányos, de csak felül a címből hiányzik.

Az Esterházyak családfája és családtörténete. A reprezentatív kiadvánnyal a XVII. században gyorsan és látványosan felemelkedő família saját ősei eredetét, régi előkelőségét, dicső múltját kívánta igazolni, a már a középkorban is ranggal és politikai befolyással bíró arisztokrata nemzetségekkel szemben. Összeállításának közvetlen oka Eszterházy Pál birodalmi hercegi rangra emelése volt, amely egyúttal a családtörténet adatainak kancelláriai hitelesítését is jelentette. Ennek érdekében kapcsolták össze és egészítették ki a történelmi tényeket, valós forrásokat, létező családtagokat és ősöket, kitalált személyekkel, dokumentumokkal. Olyan családi eredet mítoszt hoztak létre, amely a korabeli nemesi gondolkodásnak megfelelően, a hun-magyar közös történelem értelmében, az Esterházyak őseit Attilától eredeztette. Eszerint a család első tagja, Estoras pedig Eurs (Örs) vezértől származik.

A mű a történelmi családok nemzetségkönyveinek szokásos rendjét követi. Megtalálható benne a család hercegi címének leírása, heraldikai jeleinek költői méltatása, az ősök és a kortárs családtagok portréja. Mindezt követik a genealógiai jegyzetek, az egyes személyek életrajzát, származását megadó „commentarium”. Majd a családi oklevéltár ismertetése, a kiváltságokra és a birtokokra vonatkozó (jobbára fiktív) királyi adománylevelek, Eszterházy Pál fontosabb – az aranygyapjas rend, valamint a birodalmi hercegi rang elnyerésekor kapott – diplomái, végül genealógiai leszármazások. A kötetet Eszterházy Pál (1635–1713) nádor szerkesztette, szövegét pedig Paulus Ritter állította össze.

A könyv különleges becsét rézmetszetei adják. Az egészalakban megjelenő portrékhoz az ábrázolt címerének, nevének, főbb méltóságának, házastársának, esetleg apjának megnevezése járul. Több lap a Nádasdy-féle Mausoleum illusztrációit követi. Ezen kívül forrásaik között hasonló témájú külföldi munkák szerepelnek, amelyek akár közvetlenül, vagy sok esetben a család fraknói várában lévő „ősgaléria” képein keresztül hatottak a metszetekre. A képsorozat érdekessége, hogy a női családtagok a férfiakkal azonos jelentőséggel szerepelnek, bizonyítva, hogy a házasságok útján az Esterházyak milyen mértékben fonódtak össze, már „ősidőktől kezdve” Európa régi fejedelmi és arisztokrata családjaival, valamint a középkori magyar főnemességgel. Esetükben a heroikus póz helyett nagy szerepet kap a történeti, viselettörténeti hitelességre való törekvés. A kötet portréit, címlapját, a családi címert ábrázoló metszetet, valamint a négy családfát Esterházy Pál udvari rézmetszője, Johann Jacob Hoffmann készítette Jacob Hermundttal közösen. RMK III. 4171. Apponyi 2790. Studio 22/26.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos egészbőr kötésben. A kötésen több helyen kisebb sérülések. Sokat forgatott, több helyen sérült példány, de minden hibájával együtt nagyon ritka és becses könyv.

200.000,-                    320.000,-

 

 

 

 

 

 

 

208. HIRSCH, August

Biographisches lexikon der hervorragenden Aerzte aller Zeiten und Völker. Herausgegeben von - -. 1-6 kötet. Komplett!

Szövegdoboz:  Wien und Leipzig, 1884-1888. Urban & Schwarzenberg. 6 db. 255 mm.

Kiadói, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, szép állapotban. Becses és ritka alapmű, bibliográfia.

(Még a reprintje is ritka.) Dr. Riesz József könyvtárából.

45.000,-                    75.000,-

 

 

 

 

 

212. Honpolgárok könyve. Szerkeszti Vereby Soma. 1-9. évfolyam. (Egybekötve!)

Pest-Budapest, 1866-1874. Idősb. Poldini Ede ny. 11 sztl. lev. 10 t. ; 9 sztl. lev. 12 t. , 7 sztl. lev. 9 t. ; 9 sztl. lev. 9 t. ; 9 sztl. lev. 10 t. 9 sztl. lev. 9 t. ; 10 sztl. lev. 9 t. ; 10 sztl. lev. 9 t. ; 9 sztl. lev. 8 t. Imp. Folio. 482 mm.

A táblákon a kor neves közéleti személyeinek, politikusainak, köztisztviselőinek, főnemeseinek... stb. egész oldalas, kőnyomatú portréi. Az első három évfolyam képeihez az eredeti rajzokat Barabás Miklós készítette. Összesen 85 portré-litográfiát tartalmaz. Az ábrázolt személyek kötetenként:

1.: Deák Ferenc, Tisza Kálmán, Gr. Festetics György, Lónyai Menyhért, Sina Simon, Korizmics László, Érkövy Adolf, Balassa János, Vigyázó Antal, Horváth Boldizsár.

2.: Cséry Lajos, Kautz Gyula, Gombos Bertalan, Térey Pál, Tallián János, Kisfaludy Lipthay Endre, Szőnyi Pál, Bókai János, Strohmayer Ferencz, Hamar Pál, Bartakovics Flóris, Simon Elek.

3.: Kralovánszky György, Gr. Nádasdy Lipót, Szilágyi Gáspár, Raisz Szilárd, Pázsitzky Ede, Schalkház Lipót, Sziklay Ede, Gr. Karátsonyi Guidó, Lovász Miklós.

4.: Majláth György, Somssich Pál, Deáky Zsigmond, Prileszky Tádé, Czilchert Róbert, Fogarasy János, Hondlik János, Szaniszló Ferenc , Péchy Emánuel,

5.: Eötvös József, Zalka Ev. János, Bárczay Albert, Gr. Széchenyi János, Schey Frigyes, Bedekovich Kálmán, Göndöcs Benedek, Mihálik János, Gr. Forgách Antal, Mayer Antal.

6.: Gorove István, Pauler Tivadar, Gr. Esterházy Antal, Szepesi Imre, Schey Fülöp, Samarjai Károly, Kiss Zsigmond, Kovács Zsigmond, Atzél Péter.

7.: Bittó István, Kruesz Chrysostom, Lipovniczky Vilmos, Major Pál, Voigt Aladár, Aul József, Gyurkovich Jenő, Reitz Frigyes, Laczkó Pál.

8.: Trefort Ágoston, Mihálovics József, Lipovniczky István, Breuer József,  Nendtvich Károly, Hampel Antal, , Bubics Zsigmond, Tömöry Jenő Ágoston, Hauszmann Alajos.

9.: Andrássy Gyula, Szász-Coburg Ágoston, Ghyczy Kálmán, Samassa József, Gr. Zichy József, Edelsheim-Gyulay Lipót, Kamermayer Károly, Gr. Esterházy Pál.

A litogáf portrék mérete: 470 X 320 mm. Mindegyik hártyapapírral védve, kifogástalan állapotban.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Rendkívül ritka sorozat, könyvészetileg szinte feldolgozatlan, árverésen egyszer szerepelt: 2003-ban a Studio árverésén (13/180.). Az 10 évfolyamos volt 87 metszettel. Az évfolyamokat összehasonlítva a mienk több helyen is eltér attól, hiszen nálunk 9 évfolyam tartalmaz 85 portrét…

Korabeli, masszív félvászon-kötésben.

240.000,-                    550.000,-

 

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  231. JÓZSEF Attila

Nagyon fáj. - - versei.

(Bp. 1936). Cserépfalvi. 95 l. 2 sztl. lev. 210 mm.

Első kiadás. 50 számozott példányból ez a 34-es géppel számozva, József Attila aláírásával!

A borítékot Nemes György tervezte.

Modern, félvászon-kötésben, az eredeti borító bekötve.

50.000,-                    380.000,-

 

 

247. [JUHÁSZ Máté]

Szövegdoboz:  Házi különös orvosságok, mellyek Az Orvosok nélkül szükölködö betegeskedöknek vigasztalásokra következö-képpen a’ betük rende szerént külön Nyomtatásokból, és Irásokból szedettek egybe. Negyedszer.

Kolosváratt, 1770. Az Jésus Társasága Akadémiájának betüivel. 148 l. 8 sztl. lev.

A mű először 1761-ben látott napvilágot. Győry 60., 72. l. Studio 25/58.

Korabeli félbőr-kötésben, a gerincén alul kisebb sérüléssel, hiánnyal.

36.000,-                    80.000,-

 

 

255. (Képes levelezőlap)

A diadalmas óceánrepülés emlékére.

„Justice for Hungary” felirattal Endresz György és Magyar Sándor repülőgépen 1931. Jul. 15-16-án Harbour Grace (Kanada) és Bicske közötti utat (5170 km.) 25 óra és 40 perc alatt tette meg. A nagy tett a pusztán technikai és emberi bravúron túlmenően, hazafias célokat is szolgált, felhívni kívánva ezzel a világ közvéleményét Trianon igazságtalanságára.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Ennek emlékét örökíti meg ez a képes, irredenta levelezőlap (kiadja a Magyar Nemzeti Szövetség) melynek alsó szélén papírforgó kis repülőgépet „repít” New York és Budapest között. Nemzeti színű szalag gyűrűjében három portré: a két pilóta és köztük Szalay Emil amerikai magyar iparos, aki 25.000 dollárral segítette a vállalkozást.

Endresz György aláírásával!

Hibátlan, szép állapotban.

6.000,-                    15.000,-

 

 

 

 

262. Das Grosskreuz des Ordens vom Deutschenadler

In Namen des Deutschen Reiches verleiche ich seiner Excellenz dem königlich ungarischen Landwirtschaftsminister Graf Dr. Michael Teleki - - Berlin den 4. April 1940 der Deutsche Reichskanzler. (A Német Birodalom nevében a magyar királyi földművelésügyi miniszternek gróf Teleki Mihálynak a Német Sasrend Nagykeresztjét adományozom. Berlin, 1940. április 4.) A Nagykereszt nincs meg.

Adolf Hitler birodalmi kancellár, Joachim von Ribbentrop külügyminiszter és Meixner államtitkár sajátkezű aláírásával.

Szövegdoboz:  360 X 250 mm. méretű oklevél aláírásokkal és vaknyomásos birodalmi pecséttel hitelesítve. Hátoldalán keresztben, felül, végig celluxszal ragasztva. Fekete tokban.

300.000,-                    500.000,-

 

 

 

 

 

 

 

270. WEÖRES Sándor (1913-1989)

Pécsett, 1941. nov. 16-án kelt 9 oldalas (208 X 170 mm.) autográf levele Veres Sándor zeneszerzőhöz. A Kedves Sanyikám megszólítással kezdődő levélben „örülök, hogy vállalod a Holdbeli csónakos megzenésítését.” Ezután részletesen leírja, hogyan képzeli el a darab zenéjének vázlatát („persze elgondolásomat nem akarom Rád-oktrojálni”) A levél 2-7 oldalán képről-képre pontosan leírja, részletezi elgondolásait a zenei feldolgozáshoz.

2008. áprilisában 19. aukciónkon árvereztük a Holdbeli csónakos teljes gépiratát nem kis sikerrel, már ott felhívtuk a figyelmet, hogy eredetileg Weöres 21 képben írta meg bábjátékát, ellentétben a nyomtatásban megjelent 20 képpel. Nos Vereshez írt levelében is 21 kép megzenésítését elemzi.

A végén „Mégegyszer is nagyon köszönöm, hogy foglalkozol ennek a játéknak a megzenésítésével; mondhatatlanul örülök, hogy éppen a Te kezedbe került… Leveledet várva ölel barátod Sanyi.”

Árverésünk tétele eddig publikálatlan, Weöres Sándor: Egybegyűjtött levelek 1-2. köteteiben nem található. A 364. számú, Kodályhoz írt levelében örömmel írja, hogy „Veress Sanyi druszám kitartóan támogat a munkámban…” Ezek fényében érdekes, hogy végül a Holdbeli csónakos megzenésítést (Maros Rudolf neve is fölmerült) Takács Jenő zeneszerző végezte el.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Megismétlen 19. árverésem 230. tételének záró mondatát: „nem túlzás kijelenteni, hogy egy Weöres Sándor összes művei, kritikai kiadásához árverésünk tétele megkerülhetetlen, becses dokumentum.”

120.000,-                    280.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

281. A koronázási ünnepély emléklapjai

Pesten, [1867]. Leitner M. L.

Leporelló album 8 litográf képpel, a koronázás jeleneteiről. Méretük: 175 X 130 mm. A hátsó táblán a következő szöveg olvasható: A koronázási történet mellékelve van. (Ha volt „történet” akkor ez nincs meg.)

Mivel az albumról semmilyen bibliográfiai adatot nem találtam, (egyedül Gerszi ismeri a Leitner nevet), hasznos, ha felsorolom a képek címeit:

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  A Felséges pár koronázáskor.

Deák, Gr. Andrássy, Simor.

Koronázási halom, Ferencz-József téren.

Eskületételi emelvény a belvárosi plébánia-téren.

A koronázás A budai plébánia-templomban.

Lovaggá-ütés A budai helyőrségi templomban.

Eskületétel A belvárosi plébánia-téren.

Kardvágás A koronázási halmon.

 

Gerszitől tudjuk (73. l.), hogy a Leitner M. L.-féle kőnyomda egy évig működött, a következő évben Kunossy Vilmos vásárolta meg.

Kiadói papírmappában, a gerince ragasztócsíkkal megerősítve, Lestyán Sándor könyvtárából. Ez tényleg ritka!20.000,-                    95.000,-

 

 

326. Magyarország képekben. Honismertető album. Szerkeszti Nagy Miklós. I-II. rész (egybekötve).

Pest, 1870. Heckenast Gusztáv. 2 sztl. lev. 392 l. ; 2 sztl. lev. 384 l. 292 mm.

Szövegdoboz:  Lapszámozáson belül számos egészoldalas táblával és szövegközti illusztrációkkal. Fametszetekkel rendkívül gazdagon illusztrált, ritka helytörténeti munka. Nagy Miklós a Vasárnapi Újság szerkesztője volt, a műhöz sikerült megnyernie a kor legnagyobb neveit. A szerzők között található Jókai, Arany János, Szász Károly, Szilágyi Sándor, Deák Farkas, Ipolyi Arnold, Rómer Flóris, Fényes Elek, Kővári László, Kriza János A számos illusztrátor közül Székely Bertalan, Jankó János és Keleti Gusztáv méltó külön említésre.

Korabeli félvászon-kötésben, a kötéstáblára és a gerincre az eredeti borító ráragasztva.

90.000,-                    140.000,-

 

 

 

 

 

370. NÁNÁSI L[ovász] István

Szű titka. Az az: Az ember szivének természetszerént valo romlotságábol, és annak követéséböl származott ezer csalárdságinak ki-nyilatkoztatása és orvoslása...

Colosvarat, 1670. Veres-Egyhazi Szentyel Mihaly. 20 sztl. lev. 767 [helyesen 768] l. 7 sztl. lev. Egyetlen kiadás.

A szerző református egyházi író, Nagybányán lelkész. Aukciónkon szereplő egyetlen nyomtatásban megjelent, 83 prédikációra osztott könyvét (Daniel Dyke angol puritánus munkájának fordítását) más szerzőktől vett részletekkel megtoldva tolmácsolja. RMK I. 1103. Studio 11/92.

Szövegdoboz:  Korabeli bordázott gerincű, vaknyomásos egészbőr-kötésben, a gerincén szúrágások nyomaival (Szű-t megrágta a szú.) Viccet félretéve, szép példány!!!

120.000,-                    230.000,-

 

 

 

410. OSVÁT Ernő

Az elégedetlenség könyvéből.

Gyoma, 1930. Kner. XIII, 72 l. 2 sztl. lev. 242 mm.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Ezt a könyvet az 1930. évben 200 példányban nyomtatta Kner Izidor könyvnyomtató mester Gyomán; bekötötte Kner Erzsébet Budapesten. Ez a 29. számú példány, kézzel számozva.

Bordázott gerincű félbőr-kötésben.

24.000,-                    40.000,-

 

 

 

452. [SCHMITTH, Nicol.] (Miklós)

Imperatores Ottomanici a capta Constantinopoli, cum epitome principum turcarum. 1-4 rész (egybekötve).

Tyrnaviae (Nagyszombat), 1747-1749. Typ. Acad. Soc. Jesu. 6 sztl. lev. 340 l.; 1 sztl. lev. 325 l.; 1 sztl. lev. 344 l.; 1 sztl. lev. 295 l. Fejezetkezdő, szövegközti rézmetszetekkel. 170 mm.

Ritka első kiadás. (A második 1760-61-ben jelent meg, azt többször árverezték már…)

A szerző (jezsuita bölcseleti és teológiai doktor, 1707-1767.) a Török Birodalom történetét írja le az uralkodóin keresztül: II. Amurat uralkodásának végéig 9 oldalon összefoglalja a Porta Bizánc elfoglalása előtti történetét, majd II. Mohamedet az első ottomán császárnak nevezve 1451-től 1718-ig, a 17. ottomán császár, III. Achmed uralkodásáig követi az eseményeket. Makkai–Horváth 2709, Pastinszky 28/156.

Szövegdoboz:  Korabeli bordázott aranyozott egészbőr-kötésben, ráragasztott címkével, festett lapszélekkel, rendes példány.

45.000,-                    46.000,-

 

 

 

 

 

 

463. STÖRCK Antal

Szövegdoboz:  Orvos könyv mellyet - - ...az austriai német tartományokban lévő tábori, és falusi borbélyok számára, német nyelven írott. ...magyar nyelvre fordított Milesz Josef... professor. 1-2. köt. (egybekötve.)

Bétsben, 1778. Trattner Tamás. 15 sztl. lev. 339 l.; 208 l. 18 sztl. lev. 117 l. 2 sztl. lev. 193 mm.

A második kötet végén 117 lapon „ezen orvos könyvben elő fordulo orvosságok” olvashatók.

Korabeli egészbőr-kötésben, a gerincén kisebb hiányokkal. Sokkal ritkább, mint a

Rácz Sámuel féle fordítás. Dr. Riesz József könyvtárából.

50.000,-                    120.000,-

 

 

478. SZÉCHENYI István - ANDRÁSSY György

Gróf Andrásy György és gróf Széchenyi Istvánnak a’ Budapesti Híd-Egyesülethez irányzott jelentése midőn külföldrül visszatérének.

Pozsonban, 1833. Füskúti Landerer. 1 sztl. lev. 114 l. 1 sztl. lev. (Tudnivalók). 220 mm.

Első kiadás.

A címlaptól eltérően Széchenyi István egyedül írta pár nap alatt 1832. dec. 29-1833. jan. 1. között. Széchenyi a Híd-egyesület 1833. márc. 8-án tartott ülésén nyújtotta be a híd ügyében tett londoni útjáról írt jelentést. Széchenyi gyűjteményes kiadásaiban nem jelent meg. Szentkirályi 120.a.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Fűzve, kiadói borítékban; körülvágatlan, gyűjtői példány.

80.000,-                    220.000,-

 

 

 

 

 

489. SZENDREI János

Szövegdoboz:  Magyar hadtörténelmi emlékek az ezredéves országos kiállításon. Szerk. - -. Kilencszáz képpel.

Bp. 1896. (Franklin ny.) 915 l. 6 t. (kihajtható) 275 mm.

Rendkívül gazdag szövegközti képanyaggal.

Díszkiadás két kötetben!

Kiadói, aranyozott, bibliofil egészbőr-kötésben, apró sérülésekkel, körül aranyozott élmetszéssel.

50.000,-                    160.000,-

 

 

 

 

Szövegdoboz:  505. Földgömb.

A legújabb és legjobb források szerint készített földgömb. Magyarította Gönczy Pál.

Kiadja Schotte Ernő és társa Berlinben. Év nélkül, 1890 körüli kiadás.

Mértéket nem ad meg. Kerülete kb. 98 cm. Magassága talpazattal együtt kb. 58 cm.

Háromágú lábazaton, melynek egyik ágába precíz kis iránytű van beépítve. Szép példány.

60.000,-                    260.000,-

 

 

546. ÖLVEDI Károly (Nagy-Ölvedy)

A gyakorlott vadász. A vizslatanítással fáczán és fogolytenyésztéssel ugy minden vad ismertetésével. Több ábrával.

H. é. ny. nélkül. 4 sztl. lev. 227 l. 6 sztl. lev. (Vadász naptár.) 1 t. (Kihajtható kőnyomat, vaddisznó vadász jelenet, a kép jobb alsó sarkában szignálta: Petrovits 903. Mérete: 320 X 410 mm. enyhén sérült, bal- és alsó széle kelleténél jobban körbevágva.)

Ez a változat pontosan még nincs leírva. Előszavában Szombathely, 1878. novembert és decembert jelöl. „A tiszta jövedelmet a vízkárosult Szegedieknek” ajánlja fel, tehát 1879. márciusa után jelent meg. Első kiadása: N.-Kanizsa, 1876. Tettey és tsa. Feltehetőleg 2. kiad. ugyanazokkal a terjedelmi adatokkal. Ádámfi Tamás csak az első kiadást írja le, Torday Gábor bibliográfiájában 987. tétel foglalkozik vele, A magyar vadászirodalom képeskönyvében 612-613. tételek tárgyalják, de pontosan egyikben sem így szerepel.

Meglehetősen ritka, első kiadása már legalább kétszer szerepelt korábbi árveréseken, de ez nem.

Korabeli, lila egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel. Az első kötéstábla betűi is aranyozottak. A gerinc kifakult, napszítta. 175 mm.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  20.000,-                    200.000,-

 

 

 

 

 

563. VÁLYI András

Magyar Országnak leírása Mellyben minden hazánkbéli Vármegyék, Városok, Faluk, Puszták; uradalmak, fabrikák, huták, hámorok, savanyú, és orvosló vizek, fördőházak, nevezetesebb hegyek, barlangok, folyó vizek, tavak, szigetek, erdők, azoknak hollételek, Földes Urok, fekvések történettyek, külömbféle termésbeli tulajdonságaik, a betűknek rendgyek szerént feltaláltatnak.

Készítette -- király magyar universitásbéli profeszszor. I-III. kötet.

Buda, 1796-1799. A Királyi Universitás betűivel. 1 rézm. címkép,10 sztl. lev. 702 l. 1 sztl. lev. ; 1 rézm. címkép, 20 sztl. lev. 736 l. ; 1 rézm. címkép, 8 sztl. lev. 688 l. 207 mm.

A rézmetszetű címképeket Czetter Sámuel készítette.

A három kötet egységes aranyozott, bordázott gerincű korabeli félbőr kötésben, festett lapszélekkel. Megkímélt állapotú, jó példány.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  200.000,-                    360.000,-

 

 

 

 

 

 

 

571. [VERSEGHY Ferenc]

Szövegdoboz:  Patikai Lukátsnak egy meg-lett, próbáltt és okos szántó-vető embernek oktatásai a’ lovaknak, szarvas-marháknak juhoknak és sertéseknek betegségeiről, ‘s azoknak gyógyításáról. A’ Szükségben segétő Könyv’ Olvasóinak.

Pesten és Budán, 1792. Weingand J. M. (özv. Landerer Katalin). 2 sztl. lev.197 l. 180 mm.

A szerző Weingand könyvkereskedő kérésére fordította le a német Hilfreich művét.

Ritka darab, ebben az évezredben csak egyszer futott árverésen (Központi Antikvárium 107/112.)

Korabeli papírkötésben. Dr. Riesz József könyvtárából.

45.000,-                    300.000,-

 

 

582. WERBŐCZI [István] Stephanus

Szövegdoboz:  Decretvm Latino-Hungaricum, Juris consuetudinarij, Inclyti Regni Hungarić & Transylvanić. Az az: Magyar es Erdely Országnak Teorvény Keonyve. VERBEOCZI ISTVAN által iratott, 1514. Eszt. Mostan Deákul és Magyarul, egy szép hasznos Regestrommal egyetemben újobban ki-kibotsáttatott.

Leocsen, Brever Leorintz által. 1660. 42 sztl. lev. 1 kihajtható t. 551 l. 21 sztl. lev. A mű címlapja hiányzik!

Hozzákötve:

Index, Seu Enchiridion Omnium Decretorum & Constitutionum Regni Hungarić, ad Annum 1579. usq3: Per

Causarum locos distinctum, memorić usibusq3 fori maxime utile. Additis Regulis uris Antiqui, Civilis & Canonici.

Leutschoviae, Typis Lauretnii Brever, 1660. 68 sztl. lev.

Colophon: Finis, Soli Deo Laus, Honor & Gloria (fametszet, Magyarország czímere). M.DC.LX.

Szabó Károly 8 példányt ismert. RMK. II. 955-956.

Kéthasábos szedéstükörrel, minőségi nyomdatermék. Későbbi (XVIII. századi, barokkos) aranyozott, bordázott

gerincű egészbőr-kötésben, szép állapotban.

80.000,-                    160.000,-

 

 

588. WINDISCH, Karl Gottlieb

Briefe über den Schachspieler des Hrn. von Kempelen nebst drey Kupferstichen die Briefe berühmte Maschine vorstellen, herausgegeben von Chr. von Mechel.

Basel, 1783. Mechel. 58 l. 3 kihajtható rézmetszetű t. 194 mm.

Kempelen Farkas (1734, Pozsony, 1804, Bécs) legnevezetesebb találmánya a sakkozógép, melyet 1769-ben talált fel; a gépben állítólag egy ember volt elrejtve, ki a gépet mozgatta; K. bemutatta gépét Angol- és Franciaországban is; 1822-ben a gép Párizsban még megvolt, állítólag 1854-ben Philadelphiában elégett. (Szinnyei). A találmányról érdekes adalékokkal szolgál Tóth Béla is Mendemondák c. könyvében.

A címlap hátoldalán, alul kerek papír van felragasztva, melynek nyomai a címlapon is látszanak.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Későbbi, igénytelen félvászon-kötésben.

20.000,-                    320.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                    X X X X X X

 

 

25. árverés. 2011. április 16.

 

 

Szövegdoboz:  109. FÉNYES Elek

Az Ausztriai Birodalom statistikája és földrajzi leirása. Kidolgozta - -. Két rész egy kötetben.

Pest, 1857. Heckenast Gusztáv [nyomt. Landerer és Heckenast]. 2 sztl. lev. 303 l.; 366 l.

Egyetlen kiadás.

A szerző egyik legritkábban előforduló munkája.

Korabeli félvászon kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Könyvtári duplum, bélyegzővel,

beírásokkal a címlapon, ettől eltekintve jó állapotú példány, a kötet lapjai tiszták, épek.

28.000,-                    50.000,-

 

Szövegdoboz:
 


173. Háboru-könyv.

Az 1866-ki hadjáratok ismertetése. Szerk. Nagy Miklós és Zilahy Imre.

Pest, 1866. Heckenast. IV. 476 l. 1 térk.4 portré, 3 kihajtható csatakép, 3 kihajtható térkép.

Ezek cím szerint: Közép-Európa vasúti vonalainak térképe. Az osztrák-porosz határtartományoknak és

Szászországnak térképe. A Lombard-velencei királyság földképe. (Karacs után Heckenast).

Modern félnyl-kötésben. Nagyon ritka és gazdagon illusztrált militária. 250 mm.

15.000,-                    34.000,-

 

Szövegdoboz:
 


205. HUSZÁR Lajos – PROCOPIUS Béla

Medaillen- und Plakettenkunst in Ungarn. Bearbeitet von --. Mit 60 Lichtdrucktafeln.

Budapest, 1932. Verlag des Vereins der Medaillen-dreunde [Egyetemi nyomda]. 503 l. 60 t. 345 mm.

Korabeli (kiadói?), szép kartonkötésben, gerinc-vignettával. Az eredeti papírborító belekötve.

20.000,-                    80.000,-

 

 

Szövegdoboz:  221. JÓZSEF Attila

Medvetánc. (Válogatott költemények 1922-1934) 1. kiad.

(Bp., 1934.) Révai. 108 l. 2 sztl. lev. 251 mm.

Megjelent a rendes kiadáson kívül száz számozott példányban is, ez „rendes”. De, és most jön a de:

Dedikált példány: „Ignotus Pálnak régi barátsággal és szeretettel Bp. 1935. József Attila”.

Fűzve, kiadói borítóban.

120.000,-                    360.000,-

 

 

 

(Judaika)

235. Tisza-Eszlár. A tisza-eszlári bűnper végtárgyalása alkalmából gyorsírói jegyzetek nyomán kiadja a „Nyírvidék szerkesztősége.

Nyíregyháza, 1883 jún 9 – aug. 3-ig. Teljes!

Hozzákötve:

Vád- és védbeszédek a tisza-eszlári bűnper végtárgyalása alkalmával. Gyorsírói jegyzetek nyomán kiadja a „Nyírvidék” szerkesztősége.

Nyíregyháza, 1883. Piringer és Jóba ny. 68 l.

Szövegdoboz:  Ez a tétel már egyszer szerepelt az ÁKV árverésén 1970-ben és elképesztő eredményt produkált: 500 Ft-ról 3500 Ft-ra futott fel. Az akkori, sokkal józanabb liciteket figyelembe véve (ha egy tétel a dupláját elérte, már megtapsolták…) nagy „durranás” volt…

Korabeli félvászon-kötésben, kifogástalan állapotban. 333 mm.

50.000,-                    210.000,-

 

 

 

 

247. KAZINCZY Ferencz’

- - munkáji. Szép literatúra. I-IX. kötet. Komplett!

Pesten, 1814-1816. Trattner. 2 t. (címképmetszet és metszett díszcímlap) 2 sztl. lev. 379 l. ; 2 t. 7 sztl. lev. 385 l. ; 2 t. 4 sztl. 337 l. 1 sztl. lev. ; 2 t. 2 sztl. lev. 415 l. 4 sztl. lev. ; 2 t. 2 sztl. lev. 238 l. ; 2 t. XXVIII 304 l. ; 2 t. 2 sztl. lev. 344 l. 6 sztl. lev. ; 2 t. 2 sztl. lev. 292 l. 7 sztl. lev. ; 2 t.2 sztl. lev. 390 l. 205 mm.

A szerző műveinek első gyűjteményes kiadása.

Szövegdoboz:  A címképmetszeteken a költő barátai, mecénásai, a kor kiemelkedő személyiségei láthatók (Barkóczy Ferencz, Csehy József, Orczy Lőrincz, Pászthory Sándor, Spissich János, Ráday Gedeon, Révai Miklós,  Teleki József, Wesselényi Miklós).

Egységes, korabeli félbőr-kötésben, jó állapotú sorozat, kompletten elég ritka. Szüry: 2395.

100.000,-                    195.000,-

 

 

 

(Kézirat)

255. EGENHOFFER Teréz (1855-1945) dokumentumok

(A századforduló egyik legjelentősebb hegymászónője. Legjelentősebb eredményei a téli mászással kapcsolatosak, pl. a Jég-völgyi-csúcs negyedik téli megmászása 1903. január 1-én, Kis-Gerlachfalvi-csúcs dny. gerincének megmászása 1903-1904-ben id. Franz Jánossal, próbálkozás a Gerlachfalvi-csúcs első téli megmászására 1903-1904-ben, a Tengerszem-csúcs harmadik téli megmászása 1905. február 18-án.

Nyári mászásairól csak annyit tudunk, hogy 1905. augusztusában sikeresen elvégezte a Lomnici-csúcs tizenötödik női megmászását. Az első tátrai sízők közé tartozott. 1900 előtt a Kaukázusban is járt.

Hegymászó témájú cikkei a Turisták Lapjában (1896-1936), az MKE Évkönyvében (1905-11), a Turistaság és Alpinizmus jelentek meg. A Téry-menedékháznak öt évig volt gondnoka (1902-1906). A Millenium évében a Gerlachfalvi-csúcs Ferenc József-csúcsra való átnevezés kezdeményezője volt, majd saját költségén diorit emléktáblát állíttatott a Gerlachfalvi-csúcson. 1896 és 1916 között minden évben a Gerlachfalvi-csúcson ünnepelte Ferenc József születésnapját (aug.18), az emléktáblához virágot helyezett el. Az emléktáblát, mint a magyar emlékek többségét, a trianoni békediktátum után, 1920-ban rombolták le. Neve az Egenhoffer-csúcs és Egenhoffer-rés tátrai helynevekben maradt meg. Halálának dátumát a szakkönyvek általában elírják, nem 1940-ben, hanem 1945 febr. 1-én halt meg Sashalmon.)

1. Képes levelezőlap: A Ferenc-József csúcs a milleniumi emléktáblával. Kiadta a Stengel és Co. Dresden, 1905 elött, megíratlan, szép állapotban.

2. - - útlevele 1891. nov. 13-iki keltezéssel.

3. - - útlevele 1929. szept. 10-iki keltezéssel.

4. Mauer Irén német nyelvű, az erdőt és természetet dicsérő nyomtatványa, a hátoldalán Eggenhoffer Teréznek dedikálva 1923-ban.

5. „A M. Tátrábani ezredévi emlék története.” - - kéziratos leírása, kilenc A/4-es oldalon. A végén az 1896-os felavatási ünnepen részt vevők név szerinti listája, összesen 35 személy, plusz 7 kalauz.

6. A Magyar Turista Egyesület tagsági jegye - -nek az 1942. évre. Egenhoffer Teréz alapító tag és a 75. sz. tiszteletbeli tagsági jegy tulajdonosa.

7. A Magyar Földrajzi Társaság Hopp Ferencz úr alapítói tag javaslatára a társaság rendes tagjává kinevező okirata - - részére. Kelt 1898. Nov. 10.

8. A MTA levele, mely Budapesten, 1896. jan. 3-án kelt, Szily Kálmán főtitkár sajátkezű aláírásával. Ebben értesítik „Tisztelt Nagysád”-ot,. hogy a gerlachfalvi csúcsra helyezendő emléktábla feliratának szerkesztésével P. Thewrewk Emilt bízták meg.

9. Gyászjelentés, német nyelven. Irene Maurer 1928. Nov. 17-én elhunyt. A Kesmarkon nyomtatott és Tatranska Poliankan (Tátraszéplak) kiadott gyászjelentés hátoldalán a tátrai halottak és személyes ismerősök felsorolása.

10. Emlékezés az 1896. Jan. 10-én Budapesten, a Jánoshegyen tett kirándulásra, ahol a faépítményű kilátóra kitűzték a nemzeti lobogót. A kézzel írt szövegben még Erber Mária vendéglős menüjét is leírták. Mellette kis borítékban 4 cm. széles és 1 m. hosszú nemzeti szalag „Jánoshegy 1896 Jan. 10.” aranyozással.

11. A Magyar Turista Egyesület Sasok Társasága üdvözlő levele - - 80-ik születésnapja alkalmából.

12. Szontagh [Miklós] dr. géppel írt, aláírt levele a Szontagh Sanatórium fejlécével ellátott papíron - - „úrnőnek”. Az 1933. XI. 16-án kelt levélben nagy szeretettel ír a tátrai közös céljaikról, hívja egy újabb látogatásra, mert bár „sok változás, sok újítás történt… egyben nincs változás: a természet szépsége ugyanaz maradt és ugyanaz a napsugár melegít, amely a múltban éltetett.”

13. A Karpathenverein (Kesmark) levélpapírjára, géppel írt, Hefty [Gyula Andor] által aláírt köszöntő levele - - részére 80. születésnapja alkalmából. Kelt 1935. XI. 29-én.

14. „Folyamodvány” a Magyar Tudományos Akadémiához. Egenhoffer Teréz kézzel írt levele, melynek tisztázata 1895. nov. 16-án lett feladva. Ebben a Gerlachvalvi csúcsra felállítandó emléktáblához kér támogatást.

15. [Iglón], 1895. Október 25-én kelt, a Magyarországi Kárpátegyesület fejléces papírjára, saját kézzel írt, aláírt levél Fischer Miklós alelnök tollából Egenhoffer Teréznek. Ebben őszinte szívvel támogatásáról biztosítja - -t az emléktábla tervében és kéri, hogy vegye fel a kapcsolatot a MTA –val a szöveg szerkesztése tárgyában.

16. [Iglón], 1895. November 10-én kelt, a Magyarországi Kárpátegyesület fejléces papírjára, saját kézzel írt, aláírt levél Fischer Miklós alelnök tollából Egenhoffer Teréznek. Ebben szintén a Gerlachfalvi csúcsra felállítandó emlékmű lehetőségeit tárgyalja: az egyesület egy kereszt felállítását tervezi és ez nem zárja ki az emléktábla elhelyezését sem...

17. Két darab üres boríték. Bélyeggel postabélyegzővel, az egyiken a Magyar Turista Egyesület bélyegzőlevonatai, a másik az Egyesület 50 éves jubileumára kiadott boríték.

18. 2 db. Schreib-Buch - - részére, 1867. Magyar és német nyelvű gyakorló füzet a 12 éves kislány írásával.

19. A Magyarországi Kárpátegyesület 1896. aug. 2-án Ó-Tátrafüreden tartott XXIII. közgyűlésének jegyzőkönyve, melynek VII. pontja az Eggenhofer (sic!) Terézia úrnő által készíttetett milleniumi emléktábla felállítása.

20. Egenhoffer Teréz fotója, Budapesten készült „Koller Károly tanár utódai 1891.” műhelyében. 110 X 670 mm.

21. Két db. Bérletjegy az 1885. évi budapesti átalános (sic!) országos kiállításra.  A fényképes igazolványok - - és Egenhoffer Péterné (édesanyja) számára lettek kiállítva.

Szövegdoboz:  22. Három db. fotó, - - két közeli barátnőjét ábrázolja. Ebből kettő Kozmata Ferencz műhelyében készült 1890 körül Budapesten, a harmadik kép E. Bieber (Berlin und Hamburg) fotója 1906-ból.

A fentieken kívül még 15 db. érdekes dokumentum Egenhoffer Teréz hagyatékából.

A gyűjtemény kikiáltási ára:

30.000,-                    110.000,-

 

 

(Kézirat)

266. SZÁLASI Ferenc (1897-1946)

A Magy. Kir. Honvédelmi Miniszter 92163. sz. parancsa. Szálasi Ferenc ny. áll. őrgy. elbocsátása rendfokozatából.

„Szigorúan bizalmas! Parancsnok /Főnök/ Sajátkezű Felbontására!

A m. kir. szegedi V. honvéd hadtest parancsnokságnak Szeged.

Budapest 1938. évi december hó 16-án.

Szövegdoboz:  A Kormányzó Úr Ő Főméltósága… legfelsőbb elhatározásával Szálasi Ferenc ny. áll. őrnagy, budapesti lakósnak, az A-46. Hü. Szab. 4. §. 1/a. és 3. bekezdései szerint lefolytatott eljárás eredményeként, tiszti rendfokozatából történő elbocsátását elrendelni méltóztatott. Ennek alapján nevezettet tiszti rendfokozatából elbocsátottam. Kapják: I-VII. hadt. pság. Hfp.ur. Vkf.ur. H.M. I. és II. Csf.”

Bartha Károly honvédelmi miniszter sajátkezű aláírásával.

A/4-es levélpapír, felül a miniszter vaknyomásos pecsétjével.

50.000,-                    75.000,-

Szövegdoboz:
 

 


285. KÖLCSEY Ferencz’

- - munkáji. Kiadta Szemere Pál. Első kötet. Versek. [Unicus, több nem jelent meg]

Pesten, 1832. Hartleben Konrád Adolf. 1 t. (kőnyomatú díszcímlap) 1 sztl. lev. 208 l 1 sztl. lev.

Első kiadás. Szüry 2666. OSZK duplum, védett példány, Nagy János könyvtárából!

Korabeli, szép félvászon- kötésben, szerethető darab. 211 mm.

20.000,-                    65.000,-

 

 

309. MADARÁSZ Gyula, dr.

Magyarország madarai. A hazai madárvilág megismerésének vezérfonala. Anhang: Die Vögel Ungarns. Auszug in deutscher Sprache.

Szövegdoboz:  Bp., 1899-1903. Magyar Nemzeti Múzeum. XXXIII. 1 sztl. lev. 666 l. IX t. (6 színes) Szövegközti képekkel. 285 mm. Központi Antikvárium 98/67, Alexandra Antikvárium 2/70.

Dedikált példány: „A gógai Királyságnak [Fónagy Józsefnek] emlékül alattvalói hódolattal a Szerző. 909. ápr. 4.”

Korabeli, egyszerű félvászon-kötésben.      

50.000,-                    155.000,-

 

 

332. Magyarország műemlékei. 1-3 kötet.

Szerkeszti báró Forster Gyula.

Szövegdoboz:  Budapest, 1905–1913. Hornyánszky Viktor.

I. kötet. (1905). Forster Gyula: Magyarország műemlékei. 603 l., 10 tábla.

II. kötet. (1906). Gerecze Péter: A műemlékek helyrajzi jegyzéke és irodalma. XII. 1411 l.

III. kötet. (1913). Forster Gyula: Magyarország műemlékei. 314 l. 18 tábla.

/A Műemlékek Országos Bizottságának kiadványai./

A mű IV. kötete (1915-ből) hiányzik!

Kiadói, festett, aranyozott egészvászon-kötésben, jó állapotban. Könyvtári duplum. 345 mm.

36.000,-                    48.000,-

 

 

(Metszet)

357. Pest und Ofen

[Pest és Buda a Gellérthegyről nézve.]

[Franz] X[avér] SANDMANN színezett litográfiája, kiadta Reiffenstein és Rösch Bécsben [1853-ban].

Teljes lapméret: 560 X 880 mm. Képméret: 425 X 760 mm.

Csillag: 325. Rózsa: Bp. legszebb 110. Rózsa leírja, hogy ez a kép második kiadása, ahol „öt évvel korábbi látképét korszerűsítette a hajóhíd elhagyásával és az egyes épületek változásainak feltüntetésével (pl. a Vigadó esetében).”

A kép a Gellérthegy tetejéről ábrázolja az alatta elterülő fővárost. Előtérben hölgyek és urak. Bal oldalán a Budai vár, közepén a két várost elválasztó Duna, az új, nemrég átadott Lánchíddal, háttérben a Margitsziget. A pesti oldal épületei is tisztán kivehetők.

Szövegdoboz:  Budapest egyik legszebb látképe, sajnos van néhány kisebb sérülés a képmezőben. A jobb szélső sarkában kisebb hiány de ez csak az üres szegélyt érinti, a képmezőtől 25 mm-re van.

Paszpartuzva.

250.000,-                    275.000,-

 

 

 

 

 

Szövegdoboz:  367. MOLNÁR Borbála, [parnói]

- - munkáji. 1-4 darab, egybekötve, komplett!

Első darab. Második nyomtatás. Posonyban és Pesten, 1794. Landerer. 69 l.

Második darab. Második nyomtatás. Posonyban és Pesten, 1794. Landerer. 2 sztl. lev. 76-176 l.

Harmadik darab. Kassán, 1794. Landerer. 178 l. (Valójában 200 l., a 191. lap után hibás lapszámozás.)

Negyedik darab. Kassán, 1795. Landerer. 152 l.

Molnár Borbála költőnő (1760. Sátoraljaújhely – 1825 Hajdúbagos). 14 évig tartó házasság után 1791-ben

megözvegyült. Ezután Mikes Anna grófnő társalkodónője volt Erdélyben 22 éven át. Versei sok elismerést

szereztek számára; korának ismert íróival (köztük Édes Gergellyel, Ráday Gedeonnal, Gvadányi Józseffel és

Kazinczy Ferenccel) is kapcsolatban állt.

Későbbi (1850 körüli), aranyozott gerincű félvászon-kötésben, szép példány.176 mm.

28.000,-                    55.000,-

Szövegdoboz:
 

 


417. [Plakát]

Igéretek ne vezessenek félre! Függöny mögött a vörös rém! Szavazzatok a Keresztény Községi Pártra!

Felelős kiadó: Vranovits Imre.

Nyomtatta Klösz György és Fia, Budapest.

Színes, kőnyomatos lap, mérete: 940 X 620 mm.

A Párt 1920-tól 1939-ig működött, utódja a Magyar Élet Pártja lett.

Hibátlan lap, hajtogatva.

Szövegdoboz:  20.000,-                    55.000,-

 

 

418. [Plakát]

Tíz éve küzd a vörös ököl ellen a Keresztény Községi Párt. Szavazz rá!

Felelős kiadó: Nagy Ferenc.

Nyomtatta Klösz György és Fia, Budapest.

Színes, kőnyomatos lap, mérete: 940 X 620 mm.

Hibátlan lap, hajtogatva.

20.000,-                    36.000,-

 

 

436. [RÉVAI Miklós] világosvári MIKLÓSFI János

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Versegi Ferentznek tisztasággal kérkedő tisztátalan magyarsága. Mellyet nyilvánvaló egyenes okokkal tisztán megmutat Révai Miklósnak hív tanítványa, ’s igaz jó barátja, világosvári Miklósfi János.

Pesten, 1805. Trattner Mátyás’ betűivel. 120 l. Egyetlen kiadás. Szüry 3830.

Hozzákötve:

[RÉVAI Miklós] fényfalvi KARDOS Adorján

Versegi Ferentznek megtsalatkozott illetlen motskolódásai a' tiszta magyarságban.

mellyeket valóságok szerént nyilván megmutat, és méltán megdorgál, Révai Miklósnak

buzgó hív tanítványa, s igaz tisztelője

- -.

Pesten, 1806. Trattner. 219 l. 3 sztl. lev. Szüry 3829.

(Révai a magyar nyelvújítás jeles alakja volt. Ellenfelével, Verseghy Ferenccel,

sok kérdésben kemény polémiát folytatott.)

Korabeli félbőr-kötésben, jó példány. 203 mm.

20.000,-                    42.000,-

 

 

486. SZÉCHENYI István, g[róf]

Magyarország kiváltságos lakosihoz. [Röpirat.]

[Pest, 1844. Beimel József.] 36 l.

Szövegdoboz:  Első kiadás. A közadózás és a telekdíj mellett érvelő politikai röpirat az Adó és két garas című cikksorozat folytatásaként jelent meg a Társalkodó című folyóirat mellékleteként, önállóan is forgalomba került. Még ugyanebben az évben, azonos címmel egy folytatása is napvilágot látott. Szentkirályi: 134. Központi: 98/100.

A gerinc papírcsíkkal megerősítve. 208 mm.

30.000,-                    38.000,-

 

 

 

 

 

 

526. [Zala vármegye térképe]

Comitatus Zaladiensis jussu inclytorum statuum et ordinum ichonographice delineatus, per Johannem Tomasich, ejusdem com. jur. geometram. Et aeri inc. per Chris. Junker.

Zala vármegye rézmetszetű térképe a Balatonnal, díszes kartussal, a jelmagyarázatot allegorikus kép ékesíti. Bécsben jelent meg 1792-ben. Készítője, Tomasich János a vármegye mérnöke volt. Nevéhez fűződik a Mura és a Dráva folyók feltérképezése. A lap bekerült a Görög-féle atlaszba is. A rézmetszet Christian Junker munkája. Mérete: 640 x 960 mm. Fodor: 118. l. Központi Antikvárium 117/14.

Szövegdoboz:  Kitűnő állapotú példány, Hrenkó Pál könyvtárából.

50.000,-                    150.000,-

 

 

 

 

 

 

 

554. BÁRSONY István

Víg világ. Mulattató történetek, kalandok, adomák a vadász-, erdész- és gazdaéletből, a falu és a puszta világából.

Minta kötet! Érdekessége a kötése: Az első kötéstábla a Víg világé, a hátsó pedig az Erdőn mezőn köteté.

Bp. [1897], Athenaeum. 9-135 l. 25 t. (Garai Ákos és Neogrády Antal képei.)

Majdnem teljes mű, mind a 25 melléklet belekötve és a 149 lapból sem sok hiányzik. Az Erdőn mezőn kötetből a fél kötéstáblán kívül azonban semmit sem mutat be.

Szövegdoboz:  Festett, aranyozott, kiadói egészvászon-kötésben. A Víg világ kiadói papírborítójában. 320 mm.

12.000,-                    30.000,-

 

 

 

 

 

571. [VERGILIUS, Publius Maro]

Magyar Virgilius. Első darab. Máro Virgilius Publiusnak eklogái az az: válogatott pásztori versei. Fordította Kőszegi Rájnis Jó[s]zef.

Po[s]zonyban, 1789. Füskúti Landerer Mihály. 1 t. (címképmetszet), 7 sztl. lev. 238 l. 10 t. (rézmetszet) + 92 l. A' Magyar Virgiliushoz tartozó sisakos paizos kardos mentö-írás.

Hozzákötve:

(RÁJNIS József)

Tóldalék, mellyben a' Magyar Virgiliusnak szerzője a' Kassai Magyar Múzéumról jelesbben pedig az abban foglaltatott fordítás' mesterségének regulairol-való itéletét ki nyilatkoztatja.

Po[s]zonyban, 1789. Füskúti Landerer Mihály. 32 l.

Szövegdoboz:  A könyv belső kötéstábláján bejegyzések: Csanády Samu 1854-től Ravasz László püspök úrig terjed a tulajdonosok köre. A rézmetszetű címképmetszet hátoldalán Ravasz László beragasztott ex-librise.

Korabeli, kopottas, a gerincénél hiányos papírkötésben. 203 mm.

30.000,-                    70.000,-

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                    X X X X X X

 

26. árverés. 2011. november 19.

 

Szövegdoboz:
 


45. Szent Biblia. Az egesz keresztyénségben bé-vött régi deák bötüből magyarra forditotta.. . Káldi György.

Béchben, 1626. Formika Máté. 1t. (metszett címlap) 1 sztl. lev. 1176 l. 16 sztl. lev. 44 l. 1 sztl. lev. 300 mm.

Az első teljes magyar nyelvű katolikus biblia. Fordítója, Káldi György jezsuita szerzetes volt. Pázmány felszólítására

kezdett hozzá a munkához 1605-ben. Első kéziratát, feltehetően korábbi kísérletek felhasználásával, két év alatt

készítette el. A végleges változat Pázmány, Bethlen Gábor és a bécsi udvar támogatásával jelent meg.

A műnek rézmetszetű címlevele van, amelynek díszes keretén Mózes, Dávid, az evangélisták és magyar

szentek képe látható. A magyar nyelvre gyakorolt hatása a Károlyi-féle

fordításéhoz mérhető. A XX. század közepéig használták, több kiadást megért. RMNy 1352., RMK I 551.

Bordázott gerincű, korabeli disznóbőr kötésben, két bőrrel kombinált rézcsattal, egyik ép, a másik hiányos.

A Biblia nagyon szép állapotban van.

280.000,-                    750.000,-

 

 

64. Constitutio Criminalis Theresiana oder der Römisch-Kaiserl. zu Hungarn und Böheim a. a. Königl. Apost. Majestät Märia Theresiä Erzherzogin zu Oesterreich, a. a. peinliche Gerichtsordnung.

Wien, 1769. Trattner. 8 sztl. lev. 282 l. LVI (XV-XXX, XXXIII-XLII, XLV-XLVII rézmetsz., ebből 3 kihajtható). A XLI-XLII. t. a címlap elé kötve, a XLV-XLVI. t. hiányzik.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  A leginkább használt büntető nemek, a kornak megfelelően: vesszőzés, deresre húzás, kalodába zárás, kerékbe törés és akasztás voltak. Mária Terézia császárnő 1769-es, a felvilágosodás jegyében készült, (hazánkban hivatalosan hatályba nem lépett) büntetőjogi törvénykönyve: a "Constitutio Criminalis Theresiana", melyet 1770-től alkalmaztak, már a törvényesség betartásának fontosságát szorgalmazza a büntetés végrehajtásban is. Fékezi a kínzók túlkapásait, de ez nem jelenti a kínzások teljes kiiktatását a kihallgatásoknál. A kínzást ugyanis törvényes megszorítási eszközként határozza meg a törvénykönyv, amely által egy személyt, aki felett súlyos vétség gyanúja lebeg, kényszerítenek, hogy ismerje be bűnét, vagy, hogy ellenkezőleg, mentesítse magát minden gyanú alól. A kínzások viszont csak igen súlyos bűncselekmények esetében voltak alkalmazhatók, amelyekre halálos ítélet volt kiszabva, például súlyos gyilkosságoknál, amikor a bűnös dossziéjában lévő próbák kellőképpen bizonyították már az illető személy bűnösségét, ő azonban nem ismerte be bűnét, vagyis tagadott. Ebben az esetben az ügyész kérhette a törvény-széktől a bizonyítékok bemutatásával a

kínzás megkezdésének a jóváhagyását. Jóváhagyás nélkül tilos volt

a kínzás, sőt az azzal való fenyegetés is. Amikor már minden jóváhagyás

megtörtént, még akkor sem vetették alá a gyanúsítottat a kínoknak,

csupán "megfélemlítették a kínzással" (Territion). Ekkor már szóban

enyegették a kínzással, leírták neki részletesen, hogy mi vár rá, ha

tovább tagad. Ha pedig mégis ezt tette, akkor következett a

megfélemlítés második fázisaként a kínzóeszközök előkészítése,

bemutatása. Ha ez sem járt sikerrel és a gyanúsított tovább tagadott,

akkor kezdődött el a tulajdonképpeni fizikai kínzás, amely szigorú szabályok,

előírások szerint történt.

Nagyon ritka. Múzeum Antikvárium 15/39.

Későbbi, 1850 körüli félvászon-kötésben, jó példány.

100.000,-                    115.000,-

 

 

Szövegdoboz:  121. Kossuth Lajos és fiai (Lajos, Ferenc) fotója közös keretben, 3 ovális paszpartukivágásban. . A képek alatt 35 X 65 mm. méretű papír felragasztva, rajta Kossuth Lajos írása: „autograph June 1874 Kossuth”.

A keretet nem bontottam ki, így a fotós nevének megfejtését szakértőre bízom…

185 X 250 mm. méretű fakeretben.

20.000,-                    95.000,-

 

 

 

 

 

 

124. Liszt Ferenc korabeli fotója. Mérete: 220 X 175 mm, ovális alakú.

Liszt Ferenc által aláírt példány!

Paszpartu, keret, mérete: 425 X 320 mm.

20.000,-                    280.000,-

Szövegdoboz:   

 

 


174. [GVADÁNYI József]

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  Egy falusi nótáriusnak budai utazása mellyet önnön maga abban esett viszszontagságaival egygyütt az elaludt vérű magyar szívek felserkentésére és mulatságára e versekbe foglaltt.

(Békéscsaba, 1918), Tevan. 1 sztl. lev. 157 l. 1 sztl. lev. 235 mm.

Kéziratul az 1790-iki Wéber Simon Péter-féle kiadás szolgált. A címlap, könyvdíszek és szövegképek

Divéky József eredeti fametszetei. 580 számozott példányból a 74. kézzel számozva, kanadai

papiroson készült példány. Kétszínnyomású címlappal; kézzel festett előzéklapokkal.

/”Ötödik amatőr Tevan kiadás.”/

Korabeli, gerincén díszesen aranyozott félpergamen-kötésben, az eredeti boríték bekötve.

30.000,-                    30.000,-

 

 

204. HUNFALVY János – ROHBOCK Lajos

Magyarország és Erdély eredeti képekben. Történelmi és helyirati szöveggel. I-III. kötet. (2 kötetbe kötve.)

Darmstadt, 1856-1864. G. G. Lange. 1t. (díszcímlap) 292 l. ; 1t. (díszcímlap) 427 l. ; 1t. (díszcímlap) 135l. 6 sztl. lev. A teljes mű 201 acélmetszetet és 3 acélmetszetes díszcímlapot tartalmaz. Példányunkból hiányzik 3 kép: Balatonfüred, Szomolnok és Törcsvár.

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  A XIX. századi illusztrált magyar topográfiai irodalom főműve. Hunfalvy János (1820-1888) jogban, filozófiában, teológiában és földrajzban egyaránt járatos tudós, a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt. Ludwig Rohbockkal közösen készített műve 1856 és 1864 között Darmstadtban jelent meg folytatásokban. Több mint 200 acélmetszeten mutatja be az

ország egykorú képét. Szövege baedeker jellegű, így egyben a hazánkról készült első

olyan útikönyvként is felfogható, mely az országról teljes áttekintést nyújt történeti és

helyismereti adatokkal együtt. Az első kötet Budapest és környéke, a második

Magyarország, a harmadik Erdély nevezetességeit tárgyalja.

Kiadói, kopottas egészvászon-kötésben. Több helyen kijáró lapok, a metszetek

azonban szépek, rozsdafolt kevés. 255 mm.

400.000,-                    400.000,-

 

 

 

403. ORTELIUS, Hieronymus

Chronologia oder Historische Beschreibung aller Kriegs empörungen unnd belägerungen der Stätt und Vestungen… in Ober und Ander Ungern auch Sibenbürgen mit dem Türcken von A. 1395 biss auff gegenwertige Zeit denckhwürtig geschehen. Alles gründlich unnd ordenlich (dergleichen vorniemals in Truck aussgangen) zusammen verfast und beschrieben.

Nürnberg, 1615. (Lochner, Ludwig). 4 sztl. lev. 613 l. 21 sztl. lev. 49 t. (ebből 25 portré és 24 látkép).

Hiány: 1 lev. (17-18. l.) és 6 látkép, az 509. lap alja hiányos. Sajnos a látképek nagy része a hajtásnál sérült, ezeket tévesen celluxszal javították.

A kötetben található kihajtható látképek: Belgrád, Bécs, Buda, Eger, Esztergom, Fülek, Győr (2 db.), Gyula, Hatvan, Kanizsa, Kanizsa és Babócsa, Komárom, Palota és Veszprém, Pápa (csak a harmada van meg), Szigetvár, Sziszek, Szolnok, Temesvár, Tergovist (Újvidék), Tokaj, Tolna (harmada hiányzik), Vác, Visegrád.

A kötetből hiányzó látképek: Buda és Pest, Nagyvárad, Petrina, Székesfehérvár, Tata és „Graven von Hardeck” (N. W. 462/11.)

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  A török háborúk Magyarország területén lezajló eseményei élénken érdekelték a külföldi, elsősorban a német, az olasz és francia kortársakat. A tőlünk nyugatabbra elterülő országokban a töröktől való félelem indokolta a megszámlálhatatlan magyar vonatkozású röplap és könyv kiadását. A XVI-XVII. század fordulóján a megelőző korszak viszonylagos békéjét újra rendszeres hadjáratok, az úgynevezett hosszú, tizenöt éves török háború harcai váltották fel. A Habsburg uralkodó, a tehetetlen Rudolf császár részben félt a törökök további terjeszkedésétől, másrészt a további külföldi segélyek érdekében kézzelfogható katonai eredményeket kellett felmutatnia. Ezért került sor a hadjáratra, amely azonban csak a magyar nép sorsát tette még nehezebbé, a három részre szakított ország helyzetében nem hozott lényeges változást. Ennek a hosszú hadjáratnak első felével foglalkozik Hieronymus Ortelius német nyelvű krónikája, amely 1602-ben jelent meg először, Nürnbergben. A történetíró Ortelius Augsburgban született 1543-ban, és Nürnbergben halt meg, 1614-ben. Művében 1395-től tárgyalja az eseményeket, de a régebbi történelemre vonatkozólag egyszerűen átveszi más szerzők megállapításait. Az 1590-es évektől kezdve elbeszélése részletezőbbé válik, hivatalos jelentésekre támaszkodó szövege az egykorú eseményekre forrásértékű. A török háborúk iránti nagy érdeklődés kielégítésére a könyvet különféle bővítésekkel többször is kiadták. A műben szereplő illusztrációkat Ortelius sógora, Johann Sibmacher (lásd: Szalai Béla 3. kötet 103. laptól.) nürnbergi festő és rézkarcoló készítette. Az illusztrációk a XVII. századi magyarországi látképek (veduták) jobb darabjai közé tartoznak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ez a híres krónika negyedik (1602, 1603, 1604, 1615, 1620) kiadása. Apponyi Ø. Nebehay-Wagner 462, 463.

Későbbi (1900 körüli?), igényes félpergamen-kötésben. 190 mm.

280.000,-                    300.000,-

 

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:  480. Szerelmes versek.Világirodalmi antológia két évezred költészetéből. Képes Géza, Radnóti Miklós, Szemlér Ferenc, Vas István műfordításai.

Bp. 1941. Szukits. 139 l. 1 sztl. lev.195 mm.

Boldizsár Iván részére Radnóti Miklós által dedikált példány, Vas István és

Képes Géza aláírásával!

Kiadói, javított papírborítóban.

80.000,-                    190.000,-

 

 

Szövegdoboz:  Szövegdoboz:
 

 


494. [SZENTKÚTY] DRESCHER Pál