21. árverés.
2009. április 18.
46. BENKŐ
Ferentz (ford.)
Werner Ábrahám Urnak a’
köveknek és értzeknek Külső megesmértető jegyeikről Irott szép, és igen hasznos
Könyvetskéje, mellyet, Hazájának, és a’ Tanuló Ifjuságnak, lehető hasznára
Magyarra forditott, és a’ két Magyar Hazabéli, ‘s Idegen Kő ‘s Értz
Nemekkel-is, a’ Példákban megbövitett -- Göttingába 1782. Esztendőbe.
Kolo’sváratt, 1784. Reform.
Koll. Betüivel. 4 sztl. lev. 213 l. 1 sztl. lev. 195 mm.
Az első magyar nyelvű
ásványtani munka. Benkő nevéhez fűződik az első önálló magyar ásványtan, a
Magyar Mineralogia is, amely két évvel később jelent meg. A szerző a magyar
tudománytörténet sokoldalú alakja. Nagyenyeden, Jénában és Göttingában tanult.
Hazaérkezése után nagyszebeni lelkész, majd 1790-től haláláig a természetrajz,
a földrajz és a német nyelv tanára a nagyenyedi kollégiumban (Körösi Csoma
Sándor is tanítványai közé tartozott). Ő kezdett első-ként magyar nyelven
természettudományos tárgyakat oktatni és ő nyitotta meg az első hazai nyilvános
természetrajzi múzeumot
Nagyenyeden, 1796-ban.
A hazai néprajzi kutatások
egyik úttörőjeként
és a magyar nyelvű földrajztud.
megalapítójaként
is emlegetik. Központi
107/8.
Korabeli, sérült
papírborítóban, a címlapon
bélyegző és bejegyzések.
Megérdemel egy gondos
restaurálást.
120.000,- ► 120.000.-
57. BOLDÉNYI M. J. [Ifj. Szabó Pál]
La Hongrie
ancienne et moderne Histoire, arts, littérature, monuments par une société de
littérateurs sous la direction de --. Dessinateurs: Janet-Lange, V. Beaucé, E.
Breton, Catenacci, De Bar, Freeman; Graveurs: Trichon, Brevliére, Fagnion,
Etherington, E. Deschamps, Blaise, Hildibrand, Montigneul, Pothey, Rose.
![]()
Paris, 1853. H.
Lebrun. 1 t. díszcímlap 2 sztl. lev. 239 l. 159 l. 1 sztl. lev. A két részben
összesen 29 fametszetes tábla és 1 térkép található.
Szövegközti
fametszetekkel is gazdagon illusztrálva.
Komplett! 270
mm.
Kiadói félbőr-díszkötésben. Szép példány.
45.000,- ►
Nem
kelt el.

150. Jókai
Mór fotója, Décsey Ede [1870-1895 között alkotott Pesten] műhelyéből. Mérete:
260 X 105 mm.
A sarkainál több
helyen sérült, félalakos portré.
Décsey Ede Jókai fotója a
„Fotótéka” sorozat Jókai Mór összes fényképe című kötetében (Bp. 1981 .NPI.)
nem szerepel. Okkal
feltételezem, hogy fotóritkaságot árverezek.
Korabeli, fekete, igényes
fakeretben. Keretméret: 235 X 180 mm.
15.000,- ►
60.000,-
311. MADÁCH Imre
Az
ember tragédiája. Drámai költemény.
Pest, 1861 [1862.]. Emich
Gusztáv. 1 sztl. lev. 218 l.

A magyar drámairodalom talán
legjelentősebb darabjának első kiadása. A szerző Szontágh Pál
javaslatára küldte el a mű kéziratát Arany Jánosnak elbírálás végett, aki az
első szín elolvasása után félretette azt. Később Jámbor Pál közbenjárására
mégis végigolvasta, és felajánlotta segítségét Madáchnak, aki örömmel fogadta
ezt. A Kisfaludy Társaság 1861. október 31-i ülésén Arany maga mutatta be a
művet, és részleteket olvasott fel a drámai költeményből (később a sajtó alá
rendezést is magára vállalta). A kötet a Társaság támogatásával 1861-es
évszámmal, de 1862. január 16-án hagyta el a nyomdát. A példányszám ismeretlen.
A „második, tetemesen javított” kiadás 1863-ban a Szász Károly által javasolt
módosításokkal látott napvilágot. Ez, a Madách életében kiadott utolsó változat
szolgál alapjául azóta is minden későbbi közlésnek. Szüry: 2872. A Madách
ritkaságot a Központi Antikvárium is megbecsüli, hiszen a 100. árverésén (51.
tétel) szerepeltette nem kis sikerrel (120 e.).
Korabeli félvászon-kötésben, jó példány,
szép állapotban.
60.000,- ► 130.000,-
360. MÉSZÁROS
Ignátz
Buda váranak viszsza
vételekor a keresztények fogsá-gába esett egy Kartigám nevü török
kis-aszszonynak
ritka, es emlékezetes
történeti, Mellyeket némelly különös fel-jegyzésekböl Magyar nyelvbe foglalta
Bodó-Baári
és Nagy-Lútséi - -. 2
[valójában 3]. kiad.
Pozsonyban és Kassán, 1780.
Landerer. 1 t. (címképmetsz.) 5 sztl. lev. 14-497 l. 3 sztl. lev.
Kétszínnyomású
címlappal, a címlapon
korabeli tulajdonosi bejegyzéssel, halvány bélyegzőlenyomattal.
Korabeli, bordázott gerincű
egészbőr-kötésben, kissé sérült, de rendes példány.
30.000,- ► 48.000,-

366. MIKSZÁTH Kálmán
Beszterce ostroma. Egy
különc ember története.
Bp. 1896. Légrády Testvérek.
297 l. Ez is szépen illusztrált, de a művész nevét nem jelzi. 227 mm.
Aranyozott félbőr-kötésben, kaucsukkal
bevont, festett kötéstáblával, piros, festett élmetszéssel.
15.000,- ►
46.000,-

368. MIKSZÁTH
Kálmán
Szent
Péter esernyője. Neogrády Antal rajzaival.
Bp.
é. n. [1895]. Légrády Testvérek. 1 sztl. lev. 341 l. 1 sztl. lev. 227 mm.
Aranyozott félbőr-kötésben, kaucsukkal
bevont, festett kötéstáblával, piros, festett élmetszéssel.
15.000,- ►
50.000,-

391. Militärisches Prachtbilderbuch. Nach den neuesten
Adjustirungsvorschriften bildlich dargestellt.
Wien, é. n. [1880]. Moritz
Perles. 22 litográf tábla, Th. Bannwarth műhelyéből, méretük: 320 X 420 mm.
A 22 db. színes, dekoratív
litográfia első 16 képe az osztrák hadsereg uniformisait mutatja be, köztük
a 4. képen Ferenc József lóháton díszeleg,
Wilhelm, Rudolf, Albrecht, Josef és Rainer társaságában.
A 17-18. litó
rendfokozatokat és öltözeti kiegészítőket ábrázol. Az utolsó 4 kép
a magyar honvéd
gyalogság, huszárok, koronaőrök, katonaorvosok
egészalakos ábrázolásai. Összesen mintegy 170
uniformist mutat be az
album. Ritka!
Kopottas félvászon-kötésben,
az első kötéstábla kissé sérült, belül azonban a képek hibátlanok, épek,
nem foltosak…
80.000,- ► 80.000,-
454. RIPPL-RÓNAI József
- - emlékezései.
Bp. 1911. Nyugat. 159 l. 11 t. (reprodukciók), 2 levélfakszimile
(4 lapon), 10 tusrajz a lapszámozáson belül.
Aláírt példány! Kétszáz
számozottból a 143. számú, kézzel számozva. 253 mm.
Félpergamen-kötésben.
50.000,- ► 50.000,-
464. [Nemesi oklevél]
Mária Terézia német-római
császárnő és magyar királynő (1740-1780), Bécsben, 1770. Július 4-én kelt német
nyelvű, ausztriai lovagi rangra emelő, illetve nemesi előnév- és
címeradományozó oklevelének hiteles másolata Franz Anton Edler von Geramb
részére. Az osztrák eredetű család 1610-óta ismert, amikor birodalmi nemességi
adományban részesültek. (Nagy Iván, Kempelen.)
Aláírásokkal, az első 5
levél egyenként is bélyegzővel hitelesítve, a zsinór-fűzés papírfelzetes viaszpecséttel lezárva.
330 X 230 mm. méretű, 10
levél terjedelmű (a szöveg közt a gyönyörűen
illuminált címerkép), kicsit kopott, zsinórral
fűzött egészbőr mappában.


80.000,- ► 105.000,-
501. SZENTZI
MOLNÁR Albert
Discurcus
de summo bono, a leg-főbb jóról, Mellyre e világ mindenkoron serényen és
valóban vágyódik. A Bibliai és Világi sokféle Históriákért és Példákért
olvasásra kedves és hasznos, Mellyet Deákból Magyarrá fordított Szentzi Molnár
Albert. És most a közönséges haszonra világra botsáttatott harmadszor.
Kolosváratt, 1777. Nyomt. a
Ref. Coll. Betűivel. 1 sztl. lev. 494 l. 1 sztl. lev. 175 mm.
Ritka ez a 3. kiadás is, az
előző nyomtatásokkal (Lőcse, 1630, Brewer,;
Kolozsvár, 1701,
Misztótfalusi.) többször is találkozhattunk árveréseken.
Korabeli, szakszerűen
javított félbőr-kötésben, jó példány.
45.000,- ► 60.000,-

529. [A Temesi
Bánság rézmetszetes térképe]
Tabula bannatus Temesiensis
a geometris S. S. M. M. I. I. et R. A. confecta;
quam in minorem formam
reduxit, gradusque longitudinis, et latitudinis adjecit
Franciscus Griselini.
Vindobonae, 1776. Augustinus
Cipps sc. Mérete: 630 X 570 mm.
Megjelent: Griselini:
Versuch einer Politischen und naturlichen Geschichte des
Temeswarer Banats, Wien,
1780.
A gyönyörű rézmetszet
kartusánál Temesvár látképe bontakozik ki.
Hrenkó Pál könyvtárából.
Szántai: Griselini 1.
Kitűnő állapot, szép erős
levonat. Hajtogatva.
45.000,- ► 135.000,-

570. VERNE, Jules
A Föld felfedezése. A híresebb utazók története a legrégibb
időktől a XVIII-ik századig.
Ford. és függelékkel ellátta Br[ó]ozik Károly. 2. kiad. 1-4. köt.
Bp. 1910-1911. Franklin Társ. 4 db. 205 mm.
Festett, kiadói egészvászon-kötésben, szép állapotban.
30.000,- ► 250.000,-
22. árverés.
2009. november 14.

12. Második ANDRÁS
- - aranybullája, melly
1222. eszt.-ben költ. Kiadta magyarúl Virág Benedek.
Pesten, 1805. Eggenberger J.
39 l. 172 mm.
A könyv felső, gerincnél
lévő sarkát ferdén letépték. Szöveget nem érint.
A lapokat felül (amennyire
lehetett) megvágták, hogy a tépésnyomot eltüntessék.
XX. szd.-eleji csinos kis
félbőr-kötésben. Nagyon ritka.
8.000,- ► 28.000,-
53. [BIRCKENSTEIN, Anthon Ernest Burckhard
von] Pürckenstein, Burckhard von
- -
Weyland Josephi I. Deß Grossen Römischen Kaysers Mathematici. Außerwöhlter
Anfang zu denen höchst-nutzlich Mathematischen Wissenschaften. Worinnen man durch eine gar
leichte und neue Arth sich einen geschwinden Grund zu der Feldmesserey, und
andern daraus entsprigenden Wissen-schafften machen kan. Samt einem Anhang oder Beschreibung. Derer in
denen Geometrischen Kupffer-Figuren … Ungarishen Städten, Festungen und
Schlössern… Mit 125 Kupffern gezieret.
Augspurg, 1713. Daniel
Walders. Rézmetszetes allegorikus címkép, címlap, 184 l. 1 sztl. lev.
(Register.) 118 rézmetszetű tábla, ebből
106 látkép. (110 helyett.) 4 t. hiányzik: Éleskő, Heflan (Nagyhöflány), Tabor
(?) és Vigles (Végles). Kivágás nem látszik, feltehetően ebbe a példányba nem
kötötték bele ezt a négyet.
E. B.von Birckenstein, cseh
származású hadmérnök, részt vett Esztergom megerősítésében, majd Buda
ostromában (1686). 1702-ben az Udvari Haditanács tagja lett. Még az 1680-as
években a trónörökös József főherceg, (Később I. József császár) geometria
tanárává választották. Könyvének illusztrátora, a holland származású Justus
van der Nypoort (1625-?) zsánerképeket, majd csatajeleneteket
készített. Birckenstein mértankönyve először Bécsben jelent meg (1686). A
geometriai feladatok rajzait állítólag maga a trónörökös készítette. A könyv
ajánlása is neki szól. Az ábrázolásokat Nypoort 110 (példányunkban 106) magyar
várról ill. városról készült látképe egészíti ki. A várak előterében a
katonaélet mindennapjai zajlanak, de láthatunk földművelő parasztokat,
cigányokat, török urat és kereskedőt is. Több, azóta elpusztult várról csupán
Birckenstein könyvében maradt fenn ábrázolás. A képek fontos dokumentumai a hadtörténetnek
és a korabeli viseletek tanulmányozói számára is forrásértékűek.
Későbbi
egészpergamen-kötésben, szép példány, a metszetek is tiszták, szépek, erős
levonatok. 199 mm.

500.000,- ► 620.000,-

89. DESSEWFFY
Jó[z]sef
A' „Hitel" czímű munka'
taglalatja.
Kassán, 1831. Werfer. 260 l.
2 sztl. lev. 198 mm.
A címlap hátoldalán
beragasztva (báró) Csekonics András címeres ex-librise.
Korabeli
félpergamen-kötésben, aranyozott gerincvignettákkal, nemesi minőség, kitűnő
állapot.
15.000,- ► 50.000,-

98. DUGONICS
András
Nevezetes Hadi-Vezérek.
Öszsze-szedte - - Királyi Oktató 1767-ben.
Pesten, 1817. Trattner János
Tamás bet. Rézmetszetes címkép, 220 l. 2 sztl. lev.
Epaminondás. Milciades.
Cimon. Timotheus. Kónon. Tehmistokles. Alcibiades.
Trázibulus. Marcellus.
Hannibal. Afrikai Scipió. (Életrajzok Corn. Nepos és
Plutarchus után.)
Hozzákötve:
MACHIAVELLI [Niccolo] Miklós
A fejedelem. Fordította
Perlaky Sándor.
Pesten, 1848.
Trattner-Károlyi. 114 l.
Ennek különlegessége, hogy Perlaky
az első magyar fordítója A fejedelem-nek!
Későbbi (XIX. szd. végi)
félvászon-kötésben, jó példány. 182 mm. Mindkét mű ritka!!!
40.000,- ► 130.000,-

129. FÉNYES Elek
Magyarország statistikája.
1-3 köt. (2 kötetbe kötve.)
Pesten, 1843. Trattner-Károlyi
tulajd. VII, 306 l. 2 táblázat ; 2 sztl. lev. 199 l.; 2 sztl. lev. 146 l. 217
mm.
Angyal [Dávid] tulajdonosi
bélyegzőjével.
Korabeli félvászon-kötésben,
szerethető, szép példány. Ritka!
40.000,- ► 70.000,-
148. [Fotó]
ADY Endre Maria Grünben.
Winterberg Rudolf fotója,
mérete:.Kb. 230 X 180 mm.
Dedikált példány: „Zubolynak Adyja.”
(ceruzával)
Ady Endre 1913. március
7-től július 6-ig tartózkodott Maria Grünben, a szanatóriumban, ahová
Hatvany Lajos támogatásával
utazott. Ebből az időszakból 2 fotót ismerünk, mindkettőt Winterberg
készítette. E
Csorba Csilla: Ady Endre összes fényképe c. könyvében aukciónk tételét
is bemutatja (50.),
hasonlóan érdekes dedikálásokkal. 12 képet ismer, ezekből hét Ady autográf
kezeírásával. És most itt a
nyolcadik: Zubolynak (Bányai Elemér, 1875-1915) újságíró, író,
Ady hű barátja) ajánlva.
Korabeli, aranyozott, fekete
fakeretben, mérete: 350 X 285 mm.
100.000,- ► 300.000,-

149. [Fotó]
II. Erzsébet és Fülöp edinburghi herceg
fekete-fehér fotója.
A fotó mérete: 230 X 165 mm,
kartonlapra (296 X 218 mm.) ragasztva, melyet mindketten aláírtak.
II. Erzsébet királynő,
Nagy-Britannia uralkodója 1993 májusában férjével, Fülöp edinburghi herceggel
négynapos hivatalos
magyarországi látogatáson vett részt. Ezalatt Morvai József kormányőr egy
Rolls Royce gépkocsival
szállította. Ő kapta e kedves, aláírt fotót.
10.000,- ► 44.000,-

158. HAGN Károly
Háboru és béke cukrász és mézeskalácsos művészete.
Bp. 1943. „Szépmíves Műhely”. 384 l. LXIII l. (Lajos Ferenc:
Díszítőművészet.) 385-400 l. 244 mm.
Félvászon-kötésben.
10.000,- ► 75.000,-
169. GEORGIEUIZ Bartholemaeo - MELANTHON
Philipp
De origine Imperii Turcorum
Eorumque Administratione & disciplina, brevia quaedam capita notationis
loco collecta Cui libellus de Turcorum moribus, collectus a
Bartholemaeo Georgieuiz, adiectus est, cum praefatione reuerendi viri D.
Philippi Melanthonis.
Witebergae, [Krafft], 1560.
96 sztl. lev. Komplett! A fametszetes díszcímlap képe mellett 35 szövegközti török portré fametszettel
illusztrálva. 151 mm.
A címlap sérült, hiányos,
szöveget, képet nem érint, az első 7 levél is kissé sérült és bal felső sarkuk
hiányos, szöveget, képet ez sem érint.

Nagyon becses és ritka!
Korabeli, sérült és kissé
hiányos egészpergamen-kötésben.
150.000,- ► 230.000,-
243. JORDÁNSZKY
Elek
Magyar Országban, s az ahoz
tartozó Részekben lév ő bóldogságos Szűz Mária kegyelem Képeinek rövid leírása.
Néhai nagy nevü Herczeg
[Eszterházy] Eszterás Pálnak, Magyar Országi Palatinusnak két magyar
Könyvei nyomdoka szerint,..
. közrebocsátotta, s a Képek másaival együtt - -. 1. kiadás.
Posonban, 1836. Belnay
örököseinek bet. 1 t. (rézmetsz., címkép; Dorneck) XXIII, 167 l. 89 t.
(rézmetsz.).
A táblák közül 38 Dorneck
szignált rézmetszete, 46 szignálatlan; 5 Kern József (1795-1876) szignált
munkája
(ebből az utolsó lapot
Pataky nem közli /Altare Mariae Virginis in Oppido Znyo-Varallya/.A metszett
táblák erős,
tiszta levonatok. A kötet
végén az utolsó 10 tábla vízfoltos, ez inkább a hátoldalukon látszik kicsit.
Korabeli félvászon-kötésben,
jó példány. 228 mm.
50.000,- ► 80.000,-
263. KAZINCZY Ferenc
Pestre. Töredék - - pesti
útleírásából.
Írta:
ezernyolcszázhuszonnyolcban.
(Sajtó alá rend. és gondozta
Rexa Dezső.)
Bp. 1929. (Bp. székesfőv.
háziny.) 72 l. 4 sztl. lev. 66 t. (képanyag; ebből 11 színes, 3 kihajtható, 1
feliratozott
hártyapapírral). 296 mm.
Kiadói egészbőr-kötésben, a kötéstáblán Pest
város címerével, felül aranyozott élmetszéssel; a
boríték-kiadás borítékja
bekötve. Hibátlan, szép példány.
20.000,- ► 55.000,-

279. PILINSZKY János
Saját kézzel írt, az Új
Ember hetilap számára írt tanulmánya „Levél a
gőgről” címmel.
Hat oldalas kézirat,
javításokkal, aláhúzásokkal, betoldásokkal, 250 X 170 mm. méretű j
egyzetlapokra írva, 3 lapon.
Megjelent az Új Ember 1979.
Június 24-iki számában.
12.000,- ► 100.000,-

323. MADARÁSZ Gyula, dr.
Magyarország madarai. A hazai madárvilág
megismerésének vezérfonala. Anhang: Die Vögel Ungarns.
Auszug in deutscher Sprache.
Bp., 1899-1903.
Magyar Nemzeti Múzeum. XXXIII. 1 sztl. lev. 666 l. IX t. (6 színes) Szövegközti
képekkel.
290 mm. Központi
98/67, Alexandra 2/70.
Aranyozott,
bordázott gerincű, modern félbőr-kötésben. (Ádám Tamás). Szép példány.
120.000,- ►
Nem kelt el.
371. [ERZSÉBET
királyné]
A királyné
honleányi szive midőn Horváth Mihály püspök elbeszéli neki
az 1848-diki eseményeket.
A „Családi Kör”
1868-dik évi műlapja. Litográfia. Mérete: 550 X 700 mm.
Bécsben, 1868.
Gerhart Henrik műintézetében. Kiadja: Emilia. [Kánya Emilia Szegfi Mórné)]
A képet Katzler
Vinzenz 1868-ban festette.
Paszpartuzva, jó példány, a széleinél helyenként kisebb foltok.
25.000,- ►
32.000,-
415. PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Francisc[us]
Dictionarium
latino-hungaricum, succum & medullam purioris latinitatis, ejusque genuinam
in lingvam hungaricam
conversionem,…
jucundis accessionibus locupletatum intentione ac labore Petri Bod…
[Nagyszeben],
Cibinii, 1767. Sumtibus Samuelis Sárdi. 1 rézmetszetes címkép, 1 rézmetszetes
díszcímlap,
8 sztl. lev.
lev., 648 l. 1 táblázat.
Hozzákötve:
PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Francisc[us]
Dictionarium
hungarico-latinum, olim magna cura a ... Alberto Molnár Szentziensi collectum;
tandem
revisum, &
aliquot vocabulorum, in Molnariano desideratorum,… opera Petri Bod, de F.
Tsernáton. Novae
huic editioni
nunc primum solertia typographi addita est lingva germanica.
[Nagyszeben],
Cibinii, 1767.404, 12 l. 2 sztl. lev.
Korabeli, aranyozott, bordázott gerincű egészbőr
kötésben, nagyon szép állapotban. 235 mm.
40.000,- ►
360.000,-
443. REGULY-album
Történeti és
szépirodalmi tartalommal. Jászay, Jókai, Jósika, Lugossy, Petőfi,
Rischel, Szigligeti, Vahot I. és
Venczel által. Megelőzik Reguly
utazásai Toldy Ferenctől.
Pesten, 1850. Emich - Reguly
Társaság. CXXIX. 1 sztl. lev. 394 l. 1 sztl. lev. 175 mm. Reguly portré hiányzik.

Petőfi: Szilaj Pista c.
elbeszélő költeményének érdekessége, hogy az itt olvasható utolsó versszak a
többi Petőfi kiadásból rendre kimaradt.
Kiadói félvászon kötésben.
Szüry 3799.
10.000,- ► 10.000,-

476. SÜE, Eugéne
Les mystères de
Paris. 1-4 rész, 2 kötetben.
Paris, 1843-1844. Libraire
de Charles Gosselin. 2 sztl. lev. IV. 313 l. 1 sztl. lev. ; 2 sztl. lev. 326 l.
1 sztl. lev.
Rendkívül gazdagon, a
szövegközti fametszetek mellett 34 acélmetszetes, 47 fametszetes táblával,
jeles művészek által
(Daumier, Daubigny,
Nanteuil…) illusztrálva. 275 mm.
Kiadói, aranyozott gerincű, szép félbőr-kötésben,
bibliofil példány.
20.000,- ► 105.000,-

484. SZÉCHENYI
István
Politikai
programm töredékek 1847.
Pest,
1847. Trattner-Károlyi. 3 sztl. lev. 168 l. 245 mm.
Első
kiadás. Szentkirályi 138.
Korabeli
félvászon-kötésben.
30.000,- ►
55.000,-

485. SZÉCHENYI István
Véleményes
jelentés a tiszaszabályozási ügy fejlődésérül.
(Pozsonyban, 1848. Belnay
örökösei.) 1 sztl. lev. 70 l.
Első kiadás. A Széchenyi neve alatt
megjelent művet munkatársa, Kovács Lajos írta Clark Ádám és
mások közreműködésével. A
könyv a Tisza-szabályozás addigi eredményeiről számol be, és a
szükséges intézkedésekre
tesz javaslatot. Központi 105/116.
Aranyozott gerincű, kicsit
kopott félbőr kötésben. Ritka! 240 mm. Szentkirályi: 139.
50.000,- ► 115.000,-
573. VÉRTES
[Marcell]
L’Heure Exquise. 20 Feuille.
Paris. 1920. Édition Aux
Frais de L. Auteur. Címlap, hátoldalán a 20 rézkarc felsorolása, alul a mester
aláírásával. 20 rézmetszetű, megsorszámozott
és egyenként aláírt erotikus kép. Megjelent összesen 200 számozott
példányban, ezt a számozás helyén a művész aláírta.
Rendkívül ritka erotikus
gyűjtemény, tudtommal csak a Studio Antikvárium 17. árverésén (2005 Dec.)
bukkant fel egy hiányos (18 lap) példány.
Modern, félbőr-kötésű
mappában, (311 X 232 mm.) művészi kötéstáblával mely az egyik kép
felhasználásával készült. (Petró Dávid munkája.)

100.000,- ► 175.000,-

583. WESSELÉNYI
Miklós
Balitéletekről.
Írta B. - -. 1831-ben.
[Lipcse]
Bukarest, 1833. [Wigand]. XXXVI, 323 l.
Első
kiadás.
Korabeli,
kék, márványozott kartonkötésben, gerincvignettával, jó példány. 208 mm.
12.000,- ►
38.000,-
23. árverés.
2010. április 17.
43. [BESSENYEI György]
Béts, 1779. ny.n. 378 [helyesen
386]l.
Első kiadás. A magyar
felvilágosodás vezéralakjának, Bessenyei Györgynek [1747-1811] egyik
legfontosabb műve vegyes tartalmú kötet: hol-mi. Legelöl ismeretelméleti - tehát
filozófiai - és lélektani fejtegetések állnak esszészerű formában, aminek akkor
többnyire a „Jegyzés” műfaji elnevezést adták. Másik kiemelkedő témaköre a
saját hivatására, „felébredésére” vonatkozó dialógusokban jelölhető meg. Szüry
580. Borda: 603.
Hozzákötve:
[BESSENYEI György]
H. n. [1779], ny. n. 62 l.
Első kiadás.
A Magyar néző központi gondolata az anyanyelv fejlesztésének szükségessége. Bessenyei felfogásában a cél a közjó, a
közboldogság elérése, ennek eszköze pedig, a felvilágosodás szellemében a
tudomány. A tudományt kell tehát magyar nyelven terjeszteni. Felismeri, hogy a
nemzetnek igazodnia kell az állandóan változó világhoz, s be kell kapcsolódnunk
az európai kultúra vérkeringésébe: Sürgeti az új, világi magyar irodalom
megteremtését. A múlt nyomasztó elveitől és irodalmának szinte az egészétől (de
Tinódi, Koháry, Zrínyi és Gyöngyösi kivételével, lásd 57. laptól) el kell
szakadnunk, induljunk meg „a nagy világ után”, kövessük az angol és francia
írókat, fordítsunk minél többet műveikből, csak így, a felvilágosult nyugat
irodalmi műveltségének átültetésével tudjuk megteremteni az új, világi tartalmú
magyar irodalmat.
Mindkét mű nagyon ritka. A
holmi azonban többször szerepelt az utóbbi évek árverésein is. A magyar nézőt
Szüry nem tudta beszerezni, kétszer fordult elő a Múzeum (XIII/20) és a Mike
(29/30) árverésén.
Korabeli félbőr-kötésben, a gerincén, felül
kisebb hiánnyal, A holmi címlapján könyvtári duplum-bélyegzővel. 172 mm.


360.000,- ► Nem kelt el.
155. [Fotó]
JÓKAI Mór fényképe.
„Emlékül 1894. jan. 6. Jókai
Mór”, sajátkezű írásával. Készült Strelisky cs. és kir. udv.
fényképész műhelyében. M.:
178 X 112 mm.
Nagyon szép állapotban.
25.000,- ► 80.000,-
184. [GIOVIO,
Paolo]
Pauli IOVII Novoco mensis episcopi Nucerini
Historiarum sui temporis.
Tom. 1-3.
Venetiis, 1553. Tridino
Montisferrati. A második kötet impresszumán Gualterus Scottus a kiadó. 8 sztl.
lev. 416 l.; 680 l. 24 sztl. lev.; 618 l. 15 sztl. lev.
Giovio Paolo, olasz történész,
orvosdoktor, (Comó, 1483 – Firenze, 1552) Padovában filozófiát, Dániában
orvostant tanult, majd Comóban és Milanóban orvoskodott. 1517-ben Rómába ment,
ahol VII. Kelemen pápa Nocera püspökévé nevezte ki.
Fő műve: árverésünk tétele,
mely kora történetét (1494-1547) dolgozta fel 45 könyvben (3 kötetben).
Munkáját hamarosan (1553) olaszra is lefordították (Dominichi).
Korabeli, kézzel festett, művészi
egészpergamen-kötésben, aranyozott gerincvignettával, az első kötéstáblákon
nyílvesszővel megsebzett szökellő szarvast ábrázoló címer? képekkel. Szép
példány, a harmadik kötet kicsit kopottabb.

200.000,- ► 230.000,-
233 Házi és uti uj Kalendariom, Kristus urunk születése után. 1771-dik esztendőre ...
Magyar-Országra, Erdélyre, és rész-szerént az ő szomszéd Tartományaira
alkalmaztatott; Dubranowski Stanislaus Mathematicus által… A Lőtsei formára.
Győrbe, Streibig Gergely
által. 44 (+ 9 üres) sztl. lev. (45 (+ 9) helyett, 1 lev. hiányzik: D2.). E-től
E6-ig a levelek tövében szakadás, hiány. Az ívjelek változó terjedelmet
mutatnak: A6, B8, C4, D8, E7, F8, és a végén 4 ívjel nélküli lev. Az
őrszavakkal ellenőrizve azonban csak a D2 hiányt találtam. A naptárrészbe + 9
üres levél (ebből egynek fele hiányzik) van belekötve, nagy részük korabeli
jegyzetekkel.
A győri kalendárium 1754-től
1873-ig Streibig Gergely kiadásában jelent meg, majd Streibig József folytatta
1813-ig. Korabeli, sérült papírkötésben. 132 mm.
20.000,- ► 32.000,-
234. Új és Ó Kalendariom Kristus Urunk Születése után 1803-dik esztendőre Melly
365 napokból álló közönséges esztendő. A régi Lőtsei formára.
Győrben, Streibig Jóۥsef priv. Könyvnyomtat
által. 54 (+ 11 üres) sztl. lev. (A12-D12, E6.). Hiánytalan. Az első 12 lev.
jobb felső sarkából 2 cm. rész levágva.
Fűzve, korabeli
papírborítóban, rendes példány.
128 mm.
25.000,- ► 50.000,-
259. „Sz.
Mihállyi Unitária Ecclesia Oskolája” Vizsgáló Bizottsági jegyzőkönyve.
[Székely]szentmihály (Udvarhely vármegye,
székelykeresztúri járás.)
Kézirat, egy iskola félszázados
(1834-1888) története, sok kéz által vezetve és sok tanár, iskolafelügyelő,
jegyző, vizsgálati biztos, által aláírva. A vizsgálati biztosok rendszerint
Csehátfalváról, Kadácsról, Siménfalváról (Székelykeresztúr környéke) érkeztek.
1834-től 1888-ig vezetve a
„régi rendnek megfelelően I-III. osztályig” a tanulók névsorával, a tárgyév
iskolát érintő legfontosabb eseményeinek leírásával. A diákok létszáma 50 körül
mozgott, ezek 10-20%-a volt leány. Kézírást olvasók, nyomtatást olvasók, szó
taglók és leányok.
„Érdem sorozás” kimutatás
csak az 1858/59, 1859/60, 1860/61, 1861/62. tanévekben volt részletezve, nevek,
tantárgyak szerint, a fiúknál I-III. osztályig, a lányoknál I-II. osztályig.
A ”jegyző könyv” tartalmaz
47 sztl. levelet sűrűn teleírva (Ez 1917. október 11-én Kádár Balázs tanító
által lezárattatott), utána 36 üres levél következik.
Korabeli félbőr-kötésben,
nagyon jó állapotban, mérete: 372 X 230 mm. Az első kötéstáblán ez olvasható:
Oskolai visgálat, Jegyzőkönyv, mely készíttetett …Unitária Ecclésia
…Tisztelendő Kolosvári …Varga Jósef Curátorságában, 1834-dik esztendőben.
Pedagógiatörténeti
kordokumentum és gazdag személyi adattár.
20.000,- ► 42.000,-
263. A Király
Könyve.
Lipcse - Budapest - Bécs,
[1899.] Herzig Miksa. XXIV (ebből 1 lith. díszcímlap és 1 lith. műmell., mely
Koloman Moser munkája), 322 l. 35 t.(heliogr., Ferenc József monogramjának
szárazbélyegzésével, feliratozott hártyapapírral). A díszmunkát Sigmund
Ajdukiewicz, Rudolph Bacher, Benczúr Gyula, Julius Blaas, Joseph Engelhardt,
Garay Ákos, Wilhelm Gause, Halmi Arthur, Joseph Hoffmann, Koloman Moser, br.
Myrbach Felicián, Pap Henrik, Tichy János, Ottokar Walter és Theodor Zasche
illusztrálták.
Kiadói, álbordás,
dombornyomásos egészbőr díszkötésben, a festett, aranyozott kötéstáblán Ferencz
József tűzzománc monogramjával, ékkővel díszített magyar koronával, körül
sodrott fémkerettel, hátsó tábláján sárgaréz könyvvédő rózsákkal, körül
aranyozott élmetszéssel. A kötésről a könyvet záró díszcsat hiányzik, illetve
az első kötéstáblára sodrott fémkeret 2 saroknál is elvált, ettől eltekintve
szép példány.
120.000,- ► 120.000,-
385. PALATIO,
Io [PALAZZI, Giovanni 1640-1703]
Gesta pontificum romanorum, a
Sancto Petro apostolorum principe usque ad Innocentium XI P. O. M. 1-5 kötet
(4 kötetbe kötve). Teljes!
Venetiis, 1687-1690. Apud Ioannem
Parè, sub Signo Fortunae. 1 rézmetszetes előzéklap, 2 sztl. lev. 426 l.;
2 sztl.
lev. 112 l. 113-tól áttér hasábszámozásra:
113-760 h.; 2 sztl. lev. 804 h. 1 sztl. lev.; 2 sztl. lev. 666 h.; 2 sztl. lev.
76 h.
77-től visszatér a lapszámozásra: 77-192
l. 2 sztl. lev. 197-től újra hasáb: 197-208 h.
A pápák története Szent Pétertől XI. Ince
pápa (1676-1689) uralkodásáig. Az 5. kötet végén a 197-208. hasábon még
bemutatja VIII. Sándor (1689-1791)
időszakát is.
A 4 kötet 243 szövegközti, pápakép
rézmetszettel illusztrálva.
Korabeli, aranyozott gerincű
egészbőr-kötésben, az első kötet gerincén alul-felül apróbb sérülések, ettől
eltekintve szép állapotban.
390 mm.
150.000,- ► 170.000,-
392. PÁZMÁNY
Péter
Hodoegus. Igazsagra vezerlő kalauz.
Mellyet irt, es most sok helyen jobbitván ki-bocsatott, cardinal - -. 3., jav.
kiad.
Pozsony, 1637. ny. n. XII,
1073 l. 3 sztl. lev. 287 mm.
Keretdíszes címlappal, első
11 levele gondosan és szakszerűen restaurálva. Folio. Harmadik kiadás, A variáns.
(Lásd az RMNy-ben V. Ecsedy
Judit tanulmányát.)
RMNy. 1697. RMK I. 673.
Borda 6441.
Korabeli
egészpergamen-kötésben, nagyon jó példány.
200.000,- ► Nem kelt el.
475. SZÉCHENYI
István
Néhány szó a’ lóverseny
körül.
Pesten, 1838. Heckenast.
(Egyetemi ny.) 2 sztl. lev. 240 l. 210 mm.
Első kiadás. A könyv megírásának
indítékául August Friedrich Marmont: „Reise durch Ungarn, Siebenbürgen”
című könyve szolgált.
Marmont könyvében rendkívül lekicsinylően nyilatkozik a pesti lóversenyekről. E
vélemény
kapóra jött Orosz Józsefnek
és Pesti Lajosnak, akik ezt a Hírnök című lapban feldagasztva tálalták a
közönségnek. Erre felel
munkájában Széchenyi István.
Szentkirályi 123, Krisztina
24/425, Studio 22/123.
Korabeli, zöld,
egészvászon-kötésben, jó példány, nagyon ritka.
120.000,- ► 185.000,-
503. LIPSZKY
[János] Joannem
Tabula Generalis Regni
Hungariae Croatiae et Slavoniae nec non Magni Principatus Transylvaniae
conspectum Mappae Generalis in IX. sectiones moduli majoris distributae
Civitates, Oppida, Stationes et vias Postales. Rézmetszet. Készítette Prixner
Gottfried és Karacs Ferenc.
Pest. 1810. Mérték: 1:1.440000. Méret: 556 X 710 mm.
Lipszky János (Szedlicsna,
1766. ápr. 10. – Szedlicsna, 1826. máj. 2.): térképész, katonatiszt. Fiatalon
katonai pályára lépett, lovaskapitány, 1808-ban ezredes lett, 1809-ben a
Napóleon elleni háború idején József nádor hadsegéde. A Helytartótanács
rendeletére 1798-ban Bogdanich Imre Dániel csillagásszal – aki munkájához
földrajzi helymeghatározásokat végzett – felmérte Magyarország határait és
belső területének egy részét (kb. 500 helységet). Magyarországról és Erdélyről
kiadott mappája az első felmérésen alapuló megbízható térképe az országnak, a
mellé kiadott mutató pedig az első teljes helységnévtár.
A Tabula generalis a Mappa
generalis egyharmadára kicsinyített változata.
Lipszky munkásságát Reisz T.
Csaba: Magyarország általános térképének
elkészítése a 19. század
első évtizedében (Bp. 2002.) c. könyvében dolgozta fel.
Vászonra vonva, hajtogatva,
jó példány, Hrenkó Pál könyvtárából.
45.000,- ► 50.000,-

512. Sz. kir. Pest városának átnézeti térképe. Übersichtsplan der königl
Freistadt Pest.
H. ny. é. n. Fabó – Holló:
Bp. térképeinek kataló-gusában a kiadás évét 1860-ra teszi (872.).
A 90 fokkal elforgatott
ábrázolás szerint a Duna alul a 3-4. szelvényen folyik, felette bontakozik
ki Pest városa. Budából csak
a Szent Gellért hegy látszik.
Jelentősége: „Főbb épületek
alaprajza, helyrajzi számok,
telektulajdonosok neve,
tervezett közterületek”
4 szelvényre osztva, 4 X 650 X 950 mm.
(összesen: 1300 X 1900 mm.) méretű térképlap. Vászonra vonva,
hajtogatva, szép állapotban. Hrenkó Pál könyvtárából. Nagyon ritka!
40.000,- ► 70.000,-
557. VERNE,
[Jules] Gyula
A bundák hazája. Regény 2
kötetben. Egyedül jogosított magyar képes [első!] kiadás. Fordította Gaál
Mózes.
Bp. 1899. Franklin. 384 l.
203 mm.
Festett, kiadói, barna
egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon
Gottermayer
Nándor könyvkötő is jelzi.
20.000,- ► 170.000,-
558. VERNE,
[Jules] Gyula
Dél csillaga. A gyémántok
hazája. Francziából fordította György Aladár. Második, jogosított kiadás.
Ötvenkilencz
képpel.
Bp., 1896. Franklin. 334 l.
1 sztl. lev. 203 mm.
Festett, kiadói, barna
egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon
Gottermayer
Nándor könyvkötő is jelzi.
20.000,- ► 80.000,-
559. VERNE,
[Jules] Gyula
A Robinsonok iskolája.
Regény. Francziából fordította Visi Imre. Második, egyedül jogosított magyar
kiadás 50 képpel.
Bp. 1896. Franklin. 285 l. 1
sztl. lev. 203 mm.
Festett, kiadói, barna
egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon
Gottermayer
Nándor könyvkötő is jelzi.
20.000,- ► 125.000,-
560. VERNE,
[Jules] Gyula
Az úszó város. Az
ostrom-záron keresztül! Francziából Zigány Árpád. Egyedül jogosított magyar
képes kiadás.
Férat eredeti rajzaival.
Budapest, é. n. Franklin.
238 l. 1 sztl. lev. 203 mm.
2. kiadás, 1899-ből, lásd
Schneller 25. l.
Festett, kiadói, barna
egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon
Gottermayer
Nándor könyvkötő is jelzi.
20.000,- ► 95.000,-

561. VERNE,
[Jules] Gyula
Utazás a Föld középpontja
felé. Fordította Beöthy Leo. Egyedül jogosított képes [első!] kiadás.
Bp. 1897. Franklin-Társulat
336 l. 203 mm.
Festett, kiadói, barna
egészvászon kötésben, Aufrecht és Goldschmied műhelyéből. A hátoldalon
Gottermayer
Nándor könyvkötő is jelzi.
20.000,- ► 170.000,-
24. árverés. 2010. november 13.
39. Szent Biblia, az az Istennec O es Wy
testamentumanac prophétác es apostoloc által meg iratott szent könyuei. Magyar
nyelwre fordittatott egészlen és wijonnan Az Istennec Magyar országban való
Anya szent Egyházánac épülésére.
Visolban, 1590.
Nyomtattatott Mantskovit Balint altal. 110-686 lev. ; címlap, 275 lev. ;
címlap, 118 lev.
Hiányok: Az Ószövetség első
részéből: címlap, 7 sztl. lev. 1-109 lev. és a 228. lev. Az Ószövetség második
része hiánytalan, itt a címlap negyede hiányzik, ez a jobb alsó sarkot érinti.
Az Újszövetségből a kihajtható nemzetségi tábla hiányzik, majd a 118. levélnél
megszakad. Itt tehát hiányzik a 119-232 lev.
Sérülések: Az Ószövetség első
részénél a 110-120. levelek szélei erősen sérültek, az Ószövetség második
részénél a címlap és az utolsó 3 levél sérült, az Újszövetség első 4 levele csúnyán
restaurált, az utolsó 7 levele erősen sérült a szélénél.
Ezeken a hiányokon és
sérüléseken kívül a Biblia többi lapja jó állapotban.
(A mű 80 %-a megvan, hiszen 1200 számozott levélból 960 számozott levél áll
rendelkezésünkre!)
A „Vizsolyi Biblia” a magyar
művelődés-, nyomdászat- és egyháztörténet mérföldkövének tekinthető, első
teljes magyar bibliafordítás. A mű három, önálló címlappal és levélszámozással
bíró részből áll. Az első címlap a teljes műre vonatkozik, hátlapján az első
rész tartalomjegyzékével. Ez az Ószövetség első 28 könyvét öleli fel. Károli
Gáspár 1563-tól haláláig Göncön működött lelkészként. A munkában legalább három
segítőtársa volt, de az Újtestamentumot valószínűleg teljesen egyedül fordította.
A szöveget terjedelmes magyarázó és utaló széljegyzetek kísérik. A Károli-féle
fordítás többé-kevésbé átdolgozott kiadásai évszázadokon keresztül a
legolvasottabb magyar könyvek közé tartoztak és a magyar nyelv alakulásában is
igen jelentős szerepet játszottak. Erdős Károly a Károlyi emlékkönyvben (1940)
közölt tanulmányában 293 teljes vagy részbeni kiadását ismerteti. A feltehetően
lengyel származású Mantskovit Bálint (latinosan Valentinus Farinola)
Bornemissza Péter műhelyében dolgozott, majd annak halála után Galgócra
költözött a mester hátrahagyott készletével. Itt jelentős felszereléssel
gyarapodott, és részben már megjelentek azok az új betűk, amelyekkel később a
Bibliát nyomtatták. A kiadás fő támogatói kezdetben Mágocsy Gáspár és András,
majd haláluk után Rákóczi Zsigmond voltak. Németországból hozattak betűket,
Lengyelországból pedig a papírt. A nyomtatás másfél évet vett igénybe, 1590.
július 20-án fejeződött be. Ehhez feltehetően négy sajtóra volt szükség,
amellyel Vizsoly az akkori magyar műhelyek közül kimagaslik. A könyv terjedelme
603 ív, ez a XVI. század legnagyobb hazai nyomdászati teljesítménye.
Példányszámát a szakirodalom 700-800-ra becsüli. 1592 elején Károlyi
hagyatékában 20 biblia szerepelt. Bár viszonylag sok példánya maradt fenn,
népszerűsége és használtsága miatt ezek többsége nagyon hiányos. Az
RMNy szerint hazai közgyűjteményben jelenleg három teljes Vizsolyi Biblia
található. RMNy 652.; RMK I 236. Központi 94/50 és 107/60.
Példányunk eredete
bizonytalan: Az Újszövetség címlapjának verzóján, 1883-ban 6 soros tintás
bejegyzés Bereg vármegyére utal.(Latorca folyó és Oroszvég? község)
800.000,- ► 1.800.000,-
64. CSAPÓ Jó(z)sef
Orvosló könyvetske, melly betegeskedö szegény sorsu
ember számára és hasznára készült – által.
Posonyban és Pesten, 1791.
Füskúti Landerer Mihály 382 l. 176 mm.
Korabeli félbőr-kötésben, jó
példány. Ritka! Győry: 199. l.
45.000,- ► 100.000,-
68. [Csemegi-kódex]
Törvényjavaslat. A magyar
büntetőtörvénykönyv a bűntettekről és a vétségekről. Közzéteszi a Magyar
Királyi Igazságügyi Ministerium.
Bp. 1874. M. Kir. Egyet.
Könyvnyomda. 1 sztl. lev. 112 l. 354 l. (Indokok.) 25 l. (Első függelék a …
halálbüntetésről.) 70 l. (Második függelék a határozott idejű
szabadságbüntetésről.) 58 l. (Harmadik függelék.)
Az első modern magyar büntető
törvénykönyv az 1878. évi V. törvénycikk e művön alapult. A szakirodalom a
kodifikátora, Csemegi Károly után Csemegi-kódexnek
nevezi. A kódex a börtönügy szabályozását is tartalmazta, oly módon, hogy a
büntetési rendszerről szóló fejezetébe vette fel a szabadságvesztés büntetésre
és annak végrehajtására vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket.
Korabeli félbőr-kötésben, jó
példány. Ritka jogtörténeti dokumentum!
20.000,- ► 44.000,-
104. [ESZTERHÁZY
Pál]
Trophaeum Nobilissimae Ac
Antiquissimae Domus Estorianae In Tres Divisum Partes…
I. Exhibet pervetustam
Illustrissimae hujus Familiae Genealogiam, Imagines Personarum ad eandem pertinentium,
cum adjecto ad quamlibet rerum ab iisdem praeclare gestarum Elogio.
II. Continet Commentarium
partis prioris.
III. Complectitur
Donationes, Officiorum, Honorumque Collationes, ac Privilegia, a variis
Hungariae Regibus, ac postmodum Romanis Imperatoribus concessa, quibus ea, quae
in prioribus circa vetustatem ac Nobilitatem Inclytae hujus Domus dicta sunt,
insigniter approbantur, confirmaturque.
Viennae Austriae, 1700. Typ.
Leopoldi Voigt. CLXV lev 163 t.(165 helyett.) ; 96 l. 9 sztl. lev. ; 87 sztl.
lev. 4 nemzedékrendi táblával. 302 mm.
Hiányok: Címkép, címlap,
címer, 6 sztl. lev. + III. lev. és az első 2 metszet (Atila, Heriche). A 13,
21, 100. metszetek fele hiányzik.
A 4 kihajtható nemzedékrendi
tábla sérült, a másodiknak csak az alsó fele van meg, a negyedik is hiányos, de
csak felül a címből hiányzik.
Az Esterházyak családfája és
családtörténete. A reprezentatív kiadvánnyal a XVII. században gyorsan és
látványosan felemelkedő família saját ősei eredetét, régi előkelőségét, dicső
múltját kívánta igazolni, a már a középkorban is ranggal és politikai
befolyással bíró arisztokrata nemzetségekkel szemben. Összeállításának
közvetlen oka Eszterházy Pál birodalmi hercegi rangra emelése volt, amely
egyúttal a családtörténet adatainak kancelláriai hitelesítését is jelentette.
Ennek érdekében kapcsolták össze és egészítették ki a történelmi tényeket,
valós forrásokat, létező családtagokat és ősöket, kitalált személyekkel,
dokumentumokkal. Olyan családi eredet mítoszt hoztak létre, amely a korabeli nemesi
gondolkodásnak megfelelően, a hun-magyar közös történelem értelmében, az
Esterházyak őseit Attilától eredeztette. Eszerint a család első tagja, Estoras
pedig Eurs (Örs) vezértől származik.
A mű a történelmi családok
nemzetségkönyveinek szokásos rendjét követi. Megtalálható benne a család
hercegi címének leírása, heraldikai jeleinek költői méltatása, az ősök és a
kortárs családtagok portréja. Mindezt követik a genealógiai jegyzetek, az egyes
személyek életrajzát, származását megadó „commentarium”. Majd a családi
oklevéltár ismertetése, a kiváltságokra és a birtokokra vonatkozó (jobbára
fiktív) királyi adománylevelek, Eszterházy Pál fontosabb – az aranygyapjas
rend, valamint a birodalmi hercegi rang elnyerésekor kapott – diplomái, végül
genealógiai leszármazások. A kötetet Eszterházy Pál (1635–1713) nádor
szerkesztette, szövegét pedig Paulus Ritter állította össze.
A könyv különleges becsét
rézmetszetei adják. Az egészalakban megjelenő portrékhoz az ábrázolt címerének,
nevének, főbb méltóságának, házastársának, esetleg apjának megnevezése járul.
Több lap a Nádasdy-féle Mausoleum illusztrációit követi. Ezen kívül forrásaik
között hasonló témájú külföldi munkák szerepelnek, amelyek akár közvetlenül,
vagy sok esetben a család fraknói várában lévő „ősgaléria” képein keresztül
hatottak a metszetekre. A képsorozat érdekessége, hogy a női családtagok a
férfiakkal azonos jelentőséggel szerepelnek, bizonyítva, hogy a házasságok
útján az Esterházyak milyen mértékben fonódtak össze, már „ősidőktől kezdve”
Európa régi fejedelmi és arisztokrata családjaival, valamint a középkori magyar
főnemességgel. Esetükben a heroikus póz helyett nagy szerepet kap a történeti,
viselettörténeti hitelességre való törekvés. A kötet portréit, címlapját, a
családi címert ábrázoló metszetet, valamint a négy családfát Esterházy Pál
udvari rézmetszője, Johann Jacob Hoffmann készítette Jacob Hermundttal közösen.
RMK III. 4171. Apponyi 2790. Studio 22/26.

Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos
egészbőr kötésben. A kötésen több helyen kisebb sérülések. Sokat forgatott,
több helyen sérült példány, de minden hibájával együtt nagyon ritka és becses
könyv.
200.000,- ►
320.000,-
208. HIRSCH, August
Biographisches lexikon der
hervorragenden Aerzte aller Zeiten und Völker. Herausgegeben von - -. 1-6
kötet. Komplett!
Wien und Leipzig, 1884-1888.
Urban & Schwarzenberg. 6 db. 255 mm.
Kiadói, aranyozott gerincű félbőr-kötésben,
szép állapotban. Becses és ritka alapmű, bibliográfia.
(Még a reprintje is ritka.)
Dr. Riesz József könyvtárából.
45.000,- ► 75.000,-
212. Honpolgárok
könyve. Szerkeszti Vereby Soma. 1-9. évfolyam. (Egybekötve!)
Pest-Budapest, 1866-1874.
Idősb. Poldini Ede ny. 11 sztl. lev. 10 t. ; 9 sztl. lev. 12 t. , 7 sztl. lev.
9 t. ; 9 sztl. lev. 9 t. ; 9 sztl. lev. 10 t. 9 sztl. lev. 9 t. ; 10 sztl. lev.
9 t. ; 10 sztl. lev. 9 t. ; 9 sztl. lev. 8 t. Imp. Folio. 482 mm.
A táblákon a kor neves
közéleti személyeinek, politikusainak, köztisztviselőinek, főnemeseinek... stb.
egész oldalas, kőnyomatú portréi. Az első három évfolyam képeihez az eredeti
rajzokat Barabás Miklós készítette. Összesen 85 portré-litográfiát tartalmaz.
Az ábrázolt személyek kötetenként:
1.: Deák Ferenc, Tisza Kálmán, Gr. Festetics
György, Lónyai Menyhért, Sina Simon, Korizmics László, Érkövy Adolf, Balassa
János, Vigyázó Antal, Horváth Boldizsár.
2.: Cséry Lajos, Kautz
Gyula, Gombos Bertalan, Térey Pál, Tallián János, Kisfaludy Lipthay Endre,
Szőnyi Pál, Bókai János, Strohmayer Ferencz, Hamar Pál, Bartakovics Flóris,
Simon Elek.
3.: Kralovánszky György, Gr.
Nádasdy Lipót, Szilágyi Gáspár, Raisz Szilárd, Pázsitzky Ede, Schalkház Lipót,
Sziklay Ede, Gr. Karátsonyi Guidó, Lovász Miklós.
4.: Majláth György, Somssich
Pál, Deáky Zsigmond, Prileszky Tádé, Czilchert Róbert, Fogarasy János, Hondlik
János, Szaniszló Ferenc , Péchy Emánuel,
5.: Eötvös József, Zalka Ev.
János, Bárczay Albert, Gr. Széchenyi János, Schey Frigyes, Bedekovich Kálmán,
Göndöcs Benedek, Mihálik János, Gr. Forgách Antal, Mayer Antal.
6.: Gorove István, Pauler
Tivadar, Gr. Esterházy Antal, Szepesi Imre, Schey Fülöp, Samarjai Károly, Kiss
Zsigmond, Kovács Zsigmond, Atzél Péter.
7.: Bittó István, Kruesz
Chrysostom, Lipovniczky Vilmos, Major Pál, Voigt Aladár, Aul József, Gyurkovich
Jenő, Reitz Frigyes, Laczkó Pál.
8.: Trefort Ágoston,
Mihálovics József, Lipovniczky István, Breuer József, Nendtvich Károly, Hampel Antal, , Bubics Zsigmond, Tömöry Jenő
Ágoston, Hauszmann Alajos.
9.: Andrássy Gyula, Szász-Coburg
Ágoston, Ghyczy Kálmán, Samassa József, Gr. Zichy József, Edelsheim-Gyulay
Lipót, Kamermayer Károly, Gr. Esterházy Pál.
A litogáf portrék mérete:
470 X 320 mm. Mindegyik hártyapapírral védve, kifogástalan állapotban.

Rendkívül ritka sorozat,
könyvészetileg szinte feldolgozatlan, árverésen egyszer szerepelt: 2003-ban a
Studio árverésén (13/180.). Az 10 évfolyamos volt 87 metszettel. Az
évfolyamokat összehasonlítva a mienk több helyen is eltér attól, hiszen nálunk
9 évfolyam tartalmaz 85 portrét…
Korabeli, masszív
félvászon-kötésben.
240.000,- ► 550.000,-
231. JÓZSEF Attila
Nagyon
fáj. - - versei.
(Bp. 1936). Cserépfalvi. 95
l. 2 sztl. lev. 210 mm.
Első kiadás. 50 számozott
példányból ez a 34-es géppel számozva, József
Attila aláírásával!
A borítékot Nemes György
tervezte.
Modern, félvászon-kötésben,
az eredeti borító bekötve.
50.000,- ► 380.000,-
247. [JUHÁSZ Máté]
Házi különös orvosságok, mellyek Az Orvosok nélkül
szükölködö betegeskedöknek vigasztalásokra következö-képpen a’ betük rende
szerént külön Nyomtatásokból, és Irásokból szedettek egybe. Negyedszer.
Kolosváratt, 1770. Az Jésus
Társasága Akadémiájának betüivel. 148 l. 8 sztl. lev.
A mű először 1761-ben látott
napvilágot. Győry 60., 72. l. Studio 25/58.
Korabeli félbőr-kötésben, a
gerincén alul kisebb sérüléssel, hiánnyal.
36.000,- ► 80.000,-
255. (Képes levelezőlap)
A diadalmas óceánrepülés
emlékére.
„Justice for Hungary”
felirattal Endresz György és Magyar Sándor repülőgépen 1931. Jul. 15-16-án
Harbour Grace (Kanada) és Bicske közötti utat (5170 km.) 25 óra és 40 perc
alatt tette meg. A nagy tett a pusztán technikai és emberi bravúron túlmenően,
hazafias célokat is szolgált, felhívni kívánva ezzel a világ közvéleményét Trianon igazságtalanságára.

Ennek emlékét örökíti meg ez
a képes, irredenta levelezőlap (kiadja a Magyar Nemzeti Szövetség) melynek alsó
szélén papírforgó kis repülőgépet „repít” New York és Budapest között. Nemzeti
színű szalag gyűrűjében három portré: a két pilóta és köztük Szalay Emil
amerikai magyar iparos, aki 25.000 dollárral segítette a vállalkozást.
Hibátlan, szép állapotban.
6.000,- ► 15.000,-
262. Das Grosskreuz des Ordens vom Deutschenadler…
In Namen des Deutschen
Reiches verleiche ich seiner Excellenz dem königlich ungarischen
Landwirtschaftsminister Graf Dr. Michael Teleki - - Berlin den 4. April 1940
der Deutsche Reichskanzler. (A Német Birodalom nevében a magyar királyi
földművelésügyi miniszternek gróf Teleki Mihálynak a Német Sasrend Nagykeresztjét
adományozom. Berlin, 1940. április 4.) A Nagykereszt nincs meg.
Adolf Hitler birodalmi
kancellár, Joachim von Ribbentrop külügyminiszter és Meixner
államtitkár sajátkezű aláírásával.
360 X 250 mm. méretű oklevél
aláírásokkal és vaknyomásos birodalmi pecséttel hitelesítve. Hátoldalán
keresztben, felül, végig celluxszal ragasztva. Fekete tokban.
300.000,- ► 500.000,-
270. WEÖRES Sándor (1913-1989)
Pécsett, 1941. nov. 16-án kelt 9 oldalas
(208 X 170 mm.) autográf levele Veres Sándor zeneszerzőhöz. A Kedves Sanyikám megszólítással kezdődő
levélben „örülök, hogy vállalod a Holdbeli csónakos megzenésítését.”
Ezután részletesen leírja, hogyan képzeli el a darab zenéjének vázlatát
(„persze elgondolásomat nem akarom Rád-oktrojálni”) A levél 2-7 oldalán
képről-képre pontosan leírja, részletezi elgondolásait a zenei feldolgozáshoz.
2008. áprilisában 19.
aukciónkon árvereztük a Holdbeli csónakos teljes gépiratát nem kis sikerrel,
már ott felhívtuk a figyelmet, hogy eredetileg Weöres 21 képben írta meg
bábjátékát, ellentétben a nyomtatásban megjelent 20 képpel. Nos Vereshez írt
levelében is 21 kép megzenésítését elemzi.
A végén „Mégegyszer is
nagyon köszönöm, hogy foglalkozol ennek a játéknak a megzenésítésével;
mondhatatlanul örülök, hogy éppen a Te kezedbe került… Leveledet várva ölel
barátod Sanyi.”
Árverésünk tétele eddig
publikálatlan, Weöres Sándor: Egybegyűjtött levelek 1-2. köteteiben nem
található. A 364. számú, Kodályhoz írt levelében örömmel írja, hogy „Veress
Sanyi druszám kitartóan támogat a munkámban…” Ezek fényében érdekes, hogy végül
a Holdbeli csónakos megzenésítést (Maros Rudolf neve is fölmerült) Takács Jenő
zeneszerző végezte el.

Megismétlen 19. árverésem
230. tételének záró mondatát: „nem túlzás kijelenteni, hogy egy Weöres Sándor
összes művei, kritikai kiadásához árverésünk tétele megkerülhetetlen, becses
dokumentum.”
120.000,- ► 280.000,-
281. A koronázási ünnepély emléklapjai
Pesten, [1867]. Leitner M.
L.
Leporelló album 8 litográf
képpel, a koronázás jeleneteiről. Méretük: 175 X 130 mm. A hátsó táblán a
következő szöveg olvasható: A koronázási történet mellékelve van. (Ha volt
„történet” akkor ez nincs meg.)
Mivel az albumról semmilyen
bibliográfiai adatot nem találtam, (egyedül Gerszi ismeri a Leitner nevet),
hasznos, ha felsorolom a képek címeit:
Koronázási halom,
Ferencz-József téren.
Eskületételi emelvény a
belvárosi plébánia-téren.
A koronázás A budai
plébánia-templomban.
Lovaggá-ütés A budai
helyőrségi templomban.
Eskületétel A belvárosi
plébánia-téren.
Kardvágás A koronázási
halmon.
Gerszitől tudjuk (73. l.),
hogy a Leitner M. L.-féle kőnyomda egy évig működött, a következő évben Kunossy
Vilmos vásárolta meg.
Kiadói papírmappában, a gerince ragasztócsíkkal megerősítve, Lestyán Sándor könyvtárából. Ez tényleg ritka!20.000,- ► 95.000,-
326. Magyarország képekben. Honismertető album. Szerkeszti Nagy Miklós.
I-II. rész (egybekötve).
Pest, 1870. Heckenast
Gusztáv. 2 sztl. lev. 392 l. ; 2 sztl. lev. 384 l. 292 mm.
Lapszámozáson belül számos
egészoldalas táblával és szövegközti illusztrációkkal. Fametszetekkel rendkívül
gazdagon illusztrált, ritka helytörténeti munka. Nagy Miklós a Vasárnapi Újság
szerkesztője volt, a műhöz sikerült megnyernie a kor legnagyobb neveit. A
szerzők között található Jókai, Arany János, Szász Károly, Szilágyi Sándor,
Deák Farkas, Ipolyi Arnold, Rómer Flóris, Fényes Elek, Kővári László, Kriza
János A számos illusztrátor közül Székely Bertalan, Jankó János és Keleti
Gusztáv méltó külön említésre.
Korabeli félvászon-kötésben, a kötéstáblára és
a gerincre az eredeti borító ráragasztva.
90.000,- ► 140.000,-
370. NÁNÁSI
L[ovász] István
Szű titka. Az az: Az ember
szivének természetszerént valo romlotságábol, és annak követéséböl származott
ezer csalárdságinak ki-nyilatkoztatása és orvoslása...
Colosvarat, 1670.
Veres-Egyhazi Szentyel Mihaly. 20 sztl. lev. 767 [helyesen 768] l. 7 sztl. lev.
Egyetlen kiadás.
A szerző református egyházi
író, Nagybányán lelkész. Aukciónkon szereplő egyetlen nyomtatásban megjelent,
83 prédikációra osztott könyvét (Daniel Dyke angol puritánus munkájának
fordítását) más szerzőktől vett részletekkel megtoldva tolmácsolja. RMK I.
1103. Studio 11/92.
Korabeli bordázott gerincű,
vaknyomásos egészbőr-kötésben, a gerincén szúrágások nyomaival (Szű-t megrágta
a szú.) Viccet félretéve, szép példány!!!
120.000,- ► 230.000,-
410. OSVÁT Ernő
Az
elégedetlenség könyvéből.
Gyoma,
1930. Kner. XIII, 72 l. 2 sztl. lev. 242 mm.

Ezt a
könyvet az 1930. évben 200 példányban nyomtatta Kner Izidor könyvnyomtató
mester Gyomán; bekötötte Kner Erzsébet Budapesten. Ez a 29. számú példány, kézzel számozva.
Bordázott gerincű félbőr-kötésben.
24.000,- ► 40.000,-
452. [SCHMITTH,
Nicol.] (Miklós)
Imperatores Ottomanici a
capta Constantinopoli, cum epitome principum turcarum. 1-4 rész (egybekötve).
Tyrnaviae (Nagyszombat),
1747-1749. Typ. Acad. Soc. Jesu. 6 sztl. lev. 340 l.; 1 sztl. lev. 325 l.; 1
sztl. lev. 344 l.; 1 sztl. lev. 295 l. Fejezetkezdő, szövegközti
rézmetszetekkel. 170 mm.
Ritka első kiadás. (A
második 1760-61-ben jelent meg, azt többször árverezték már…)
A szerző (jezsuita
bölcseleti és teológiai doktor, 1707-1767.) a Török Birodalom történetét írja
le az uralkodóin keresztül: II. Amurat uralkodásának végéig 9 oldalon
összefoglalja a Porta Bizánc elfoglalása előtti történetét, majd II. Mohamedet
az első ottomán császárnak nevezve 1451-től 1718-ig, a 17. ottomán császár,
III. Achmed uralkodásáig követi az eseményeket. Makkai–Horváth 2709, Pastinszky
28/156.
Korabeli bordázott
aranyozott egészbőr-kötésben, ráragasztott címkével, festett lapszélekkel,
rendes példány.
45.000,- ► 46.000,-
463. STÖRCK Antal
Orvos
könyv mellyet - - ...az austriai német tartományokban lévő tábori, és falusi
borbélyok számára, német nyelven írott. ...magyar nyelvre fordított Milesz
Josef... professor. 1-2. köt. (egybekötve.)
Bétsben,
1778. Trattner Tamás. 15 sztl. lev. 339 l.; 208 l. 18 sztl. lev. 117 l. 2 sztl.
lev. 193 mm.
A
második kötet végén 117 lapon „ezen orvos könyvben elő fordulo orvosságok”
olvashatók.
Korabeli
egészbőr-kötésben, a gerincén kisebb hiányokkal. Sokkal ritkább, mint a
Rácz
Sámuel féle fordítás. Dr. Riesz József könyvtárából.
50.000,- ► 120.000,-
478. SZÉCHENYI István - ANDRÁSSY
György
Gróf Andrásy György és gróf
Széchenyi Istvánnak a’ Budapesti
Híd-Egyesülethez irányzott jelentése midőn külföldrül visszatérének.
Pozsonban, 1833. Füskúti
Landerer. 1 sztl. lev. 114 l. 1 sztl. lev. (Tudnivalók). 220 mm.
Első kiadás.
A címlaptól eltérően
Széchenyi István egyedül írta pár nap alatt 1832. dec. 29-1833. jan. 1. között.
Széchenyi a Híd-egyesület 1833. márc. 8-án tartott ülésén nyújtotta be a híd
ügyében tett londoni útjáról írt jelentést. Széchenyi gyűjteményes kiadásaiban
nem jelent meg. Szentkirályi 120.a.

Fűzve, kiadói borítékban; körülvágatlan, gyűjtői
példány.
80.000,- ► 220.000,-
489. SZENDREI
János
Magyar
hadtörténelmi emlékek az ezredéves országos kiállításon. Szerk. - -. Kilencszáz
képpel.
Bp. 1896. (Franklin ny.) 915 l. 6 t. (kihajtható) 275 mm.
Rendkívül
gazdag szövegközti képanyaggal.
Kiadói,
aranyozott, bibliofil egészbőr-kötésben, apró sérülésekkel, körül aranyozott
élmetszéssel.
50.000,- ► 160.000,-
505. Földgömb.
A legújabb és legjobb
források szerint készített földgömb. Magyarította Gönczy Pál.
Kiadja Schotte Ernő és társa
Berlinben. Év nélkül, 1890 körüli kiadás.
Mértéket nem ad meg.
Kerülete kb. 98 cm. Magassága talpazattal együtt kb. 58 cm.
Háromágú lábazaton, melynek
egyik ágába precíz kis iránytű van beépítve. Szép példány.
60.000,- ► 260.000,-
546. ÖLVEDI Károly (Nagy-Ölvedy)
A gyakorlott vadász. A
vizslatanítással fáczán és fogolytenyésztéssel ugy minden vad ismertetésével.
Több ábrával.
H. é. ny. nélkül. 4 sztl.
lev. 227 l. 6 sztl. lev. (Vadász naptár.) 1 t. (Kihajtható kőnyomat, vaddisznó vadász jelenet, a kép
jobb alsó sarkában szignálta: Petrovits 903. Mérete: 320 X 410 mm. enyhén
sérült, bal- és alsó széle kelleténél jobban körbevágva.)
Ez a változat pontosan még
nincs leírva. Előszavában Szombathely, 1878. novembert és decembert jelöl. „A
tiszta jövedelmet a vízkárosult Szegedieknek” ajánlja fel, tehát 1879. márciusa
után jelent meg. Első kiadása: N.-Kanizsa, 1876. Tettey és tsa. Feltehetőleg 2.
kiad. ugyanazokkal a terjedelmi adatokkal. Ádámfi Tamás csak az első kiadást
írja le, Torday Gábor bibliográfiájában 987. tétel foglalkozik vele, A magyar
vadászirodalom képeskönyvében 612-613. tételek tárgyalják, de pontosan egyikben
sem így szerepel.
Meglehetősen ritka, első
kiadása már legalább kétszer szerepelt korábbi árveréseken, de ez nem.
Korabeli, lila
egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel. Az első kötéstábla betűi
is aranyozottak. A gerinc kifakult, napszítta. 175 mm.

20.000,- ► 200.000,-
563. VÁLYI András
Magyar Országnak leírása Mellyben minden hazánkbéli
Vármegyék, Városok, Faluk, Puszták; uradalmak, fabrikák, huták, hámorok,
savanyú, és orvosló vizek, fördőházak, nevezetesebb hegyek, barlangok, folyó
vizek, tavak, szigetek, erdők, azoknak hollételek, Földes Urok, fekvések
történettyek, külömbféle termésbeli tulajdonságaik, a betűknek rendgyek szerént
feltaláltatnak.
Készítette -- király magyar
universitásbéli profeszszor. I-III. kötet.
Buda, 1796-1799. A Királyi
Universitás betűivel. 1 rézm. címkép,10 sztl. lev. 702 l. 1 sztl. lev. ; 1
rézm. címkép, 20 sztl. lev. 736 l. ; 1 rézm. címkép, 8 sztl. lev. 688 l. 207
mm.
A rézmetszetű címképeket
Czetter Sámuel készítette.
A három kötet egységes aranyozott, bordázott gerincű korabeli
félbőr kötésben, festett lapszélekkel. Megkímélt állapotú, jó példány.

200.000,- ► 360.000,-
571. [VERSEGHY Ferenc]
Patikai
Lukátsnak egy meg-lett, próbáltt és okos szántó-vető embernek oktatásai a’ lovaknak,
szarvas-marháknak juhoknak és sertéseknek betegségeiről, ‘s azoknak
gyógyításáról. A’ Szükségben segétő Könyv’ Olvasóinak.
Pesten és Budán, 1792.
Weingand J. M. (özv. Landerer Katalin). 2 sztl. lev.197 l. 180 mm.
A szerző Weingand
könyvkereskedő kérésére fordította le a német Hilfreich művét.
Ritka darab, ebben az
évezredben csak egyszer futott árverésen (Központi Antikvárium 107/112.)
Korabeli papírkötésben. Dr.
Riesz József könyvtárából.
45.000,- ► 300.000,-
582. WERBŐCZI
[István] Stephanus
Decretvm Latino-Hungaricum,
Juris consuetudinarij, Inclyti Regni Hungarić & Transylvanić. Az az: Magyar
es Erdely Országnak Teorvény Keonyve. VERBEOCZI ISTVAN által iratott, 1514.
Eszt. Mostan Deákul és Magyarul, egy szép hasznos Regestrommal egyetemben
újobban ki-kibotsáttatott.
Leocsen, Brever Leorintz
által. 1660. 42 sztl. lev. 1 kihajtható t. 551 l. 21 sztl. lev. A mű címlapja
hiányzik!
Hozzákötve:
Index, Seu Enchiridion
Omnium Decretorum & Constitutionum Regni Hungarić, ad Annum 1579. usq3: Per
Causarum locos distinctum,
memorić usibusq3 fori maxime utile. Additis Regulis uris Antiqui, Civilis &
Canonici.
Leutschoviae, Typis
Lauretnii Brever, 1660. 68 sztl. lev.
Colophon: Finis, Soli Deo
Laus, Honor & Gloria (fametszet, Magyarország czímere). M.DC.LX.
Szabó Károly 8 példányt
ismert. RMK. II. 955-956.
Kéthasábos szedéstükörrel,
minőségi nyomdatermék. Későbbi (XVIII. századi, barokkos) aranyozott, bordázott
gerincű egészbőr-kötésben,
szép állapotban.
80.000,- ► 160.000,-
588. WINDISCH,
Karl Gottlieb
Briefe über den
Schachspieler des Hrn. von Kempelen nebst drey Kupferstichen die Briefe berühmte Maschine
vorstellen, herausgegeben von Chr. von Mechel.
Basel, 1783. Mechel. 58 l. 3
kihajtható rézmetszetű t. 194 mm.
Kempelen
Farkas (1734, Pozsony, 1804, Bécs) legnevezetesebb találmánya a sakkozógép, melyet 1769-ben
talált fel; a gépben állítólag egy ember volt elrejtve, ki a gépet mozgatta; K.
bemutatta gépét Angol- és Franciaországban is; 1822-ben a gép Párizsban még
megvolt, állítólag 1854-ben Philadelphiában elégett. (Szinnyei). A találmányról
érdekes adalékokkal szolgál Tóth Béla is Mendemondák c. könyvében.
A címlap hátoldalán, alul
kerek papír van felragasztva, melynek nyomai a címlapon is látszanak.

Későbbi, igénytelen
félvászon-kötésben.
20.000,- ► 320.000,-
25. árverés. 2011. április 16.
109. FÉNYES Elek
Az
Ausztriai Birodalom statistikája és földrajzi leirása. Kidolgozta - -. Két rész
egy kötetben.
Pest,
1857. Heckenast Gusztáv [nyomt. Landerer és Heckenast]. 2 sztl. lev. 303 l.;
366 l.
Egyetlen
kiadás.
A
szerző egyik legritkábban előforduló munkája.
Korabeli
félvászon kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Könyvtári duplum,
bélyegzővel,
beírásokkal
a címlapon, ettől eltekintve jó állapotú példány, a kötet lapjai tiszták, épek.
28.000,- ► 50.000,-

173. Háboru-könyv.
Az 1866-ki hadjáratok
ismertetése. Szerk. Nagy Miklós és Zilahy Imre.
Pest, 1866. Heckenast. IV.
476 l. 1 térk.4 portré, 3 kihajtható csatakép, 3 kihajtható térkép.
Ezek cím szerint:
Közép-Európa vasúti vonalainak térképe. Az osztrák-porosz határtartományoknak
és
Szászországnak térképe. A
Lombard-velencei királyság földképe. (Karacs után Heckenast).
Modern félnyl-kötésben.
Nagyon ritka és gazdagon illusztrált militária. 250 mm.
15.000,- ► 34.000,-

205. HUSZÁR
Lajos – PROCOPIUS Béla
Medaillen- und Plakettenkunst
in Ungarn. Bearbeitet von --. Mit 60 Lichtdrucktafeln.
Budapest, 1932. Verlag des
Vereins der Medaillen-dreunde [Egyetemi nyomda]. 503 l. 60 t. 345 mm.
Korabeli (kiadói?), szép
kartonkötésben, gerinc-vignettával. Az eredeti papírborító belekötve.
20.000,- ► 80.000,-
221. JÓZSEF
Attila
Medvetánc. (Válogatott
költemények 1922-1934) 1. kiad.
(Bp., 1934.) Révai. 108 l. 2
sztl. lev. 251 mm.
Megjelent a rendes kiadáson
kívül száz számozott példányban is, ez „rendes”. De, és most jön a de:
Dedikált példány: „Ignotus
Pálnak régi barátsággal és szeretettel Bp. 1935. József Attila”.
Fűzve, kiadói borítóban.
120.000,- ► 360.000,-
(Judaika)
235. Tisza-Eszlár.
A tisza-eszlári bűnper végtárgyalása alkalmából gyorsírói jegyzetek nyomán
kiadja a „Nyírvidék szerkesztősége.
Nyíregyháza, 1883 jún 9 –
aug. 3-ig. Teljes!
Hozzákötve:
Vád- és védbeszédek a tisza-eszlári
bűnper végtárgyalása alkalmával. Gyorsírói jegyzetek nyomán kiadja a
„Nyírvidék” szerkesztősége.
Nyíregyháza, 1883. Piringer
és Jóba ny. 68 l.
Ez a tétel már egyszer szerepelt
az ÁKV árverésén 1970-ben és elképesztő eredményt produkált: 500 Ft-ról 3500
Ft-ra futott fel. Az akkori, sokkal józanabb liciteket figyelembe véve (ha egy
tétel a dupláját elérte, már megtapsolták…) nagy „durranás” volt…
Korabeli félvászon-kötésben,
kifogástalan állapotban. 333 mm.
50.000,- ► 210.000,-
247. KAZINCZY Ferencz’
- - munkáji. Szép
literatúra. I-IX. kötet. Komplett!
Pesten, 1814-1816. Trattner.
2 t. (címképmetszet és metszett díszcímlap) 2 sztl. lev. 379 l. ; 2 t. 7 sztl.
lev. 385 l. ; 2 t. 4 sztl. 337 l. 1 sztl. lev. ; 2 t. 2 sztl. lev. 415 l. 4
sztl. lev. ; 2 t. 2 sztl. lev. 238 l. ; 2 t. XXVIII 304 l. ; 2 t. 2 sztl. lev.
344 l. 6 sztl. lev. ; 2 t. 2 sztl. lev. 292 l. 7 sztl. lev. ; 2 t.2 sztl. lev.
390 l. 205 mm.
A szerző műveinek első
gyűjteményes kiadása.
A címképmetszeteken a költő
barátai, mecénásai, a kor kiemelkedő személyiségei láthatók (Barkóczy Ferencz,
Csehy József, Orczy Lőrincz, Pászthory Sándor, Spissich János, Ráday Gedeon,
Révai Miklós, Teleki József, Wesselényi
Miklós).
Egységes, korabeli félbőr-kötésben, jó
állapotú sorozat, kompletten elég ritka. Szüry: 2395.
100.000,- ► 195.000,-
(Kézirat)
255. EGENHOFFER
Teréz (1855-1945) dokumentumok
(A századforduló egyik legjelentősebb hegymászónője.
Legjelentősebb eredményei a téli mászással kapcsolatosak, pl. a Jég-völgyi-csúcs
negyedik téli megmászása 1903. január 1-én, Kis-Gerlachfalvi-csúcs dny.
gerincének megmászása 1903-1904-ben id. Franz Jánossal, próbálkozás a
Gerlachfalvi-csúcs első téli megmászására 1903-1904-ben, a Tengerszem-csúcs
harmadik téli megmászása 1905. február 18-án.
Nyári mászásairól csak annyit tudunk, hogy 1905.
augusztusában sikeresen elvégezte a Lomnici-csúcs tizenötödik női megmászását.
Az első tátrai sízők közé tartozott. 1900 előtt a Kaukázusban is járt.
Hegymászó témájú cikkei a Turisták Lapjában (1896-1936), az MKE Évkönyvében (1905-11), a Turistaság és Alpinizmus jelentek meg. A Téry-menedékháznak öt
évig volt gondnoka (1902-1906). A Millenium évében a Gerlachfalvi-csúcs Ferenc
József-csúcsra való átnevezés kezdeményezője volt, majd saját költségén diorit
emléktáblát állíttatott a Gerlachfalvi-csúcson. 1896 és 1916 között minden
évben a Gerlachfalvi-csúcson ünnepelte Ferenc József születésnapját (aug.18),
az emléktáblához virágot helyezett el. Az emléktáblát, mint a magyar emlékek többségét,
a trianoni békediktátum után, 1920-ban rombolták le. Neve az Egenhoffer-csúcs
és Egenhoffer-rés tátrai helynevekben maradt meg. Halálának dátumát a
szakkönyvek általában elírják, nem 1940-ben, hanem 1945 febr. 1-én halt meg
Sashalmon.)
1. Képes levelezőlap: A
Ferenc-József csúcs a milleniumi emléktáblával. Kiadta a Stengel és Co.
Dresden, 1905 elött, megíratlan, szép állapotban.
2. - - útlevele 1891. nov.
13-iki keltezéssel.
3. - - útlevele 1929. szept.
10-iki keltezéssel.
4. Mauer Irén német nyelvű,
az erdőt és természetet dicsérő nyomtatványa, a hátoldalán Eggenhoffer Teréznek
dedikálva 1923-ban.
5. „A M. Tátrábani ezredévi
emlék története.” - - kéziratos leírása, kilenc A/4-es oldalon. A végén az
1896-os felavatási ünnepen részt vevők név szerinti listája, összesen 35
személy, plusz 7 kalauz.
6. A Magyar Turista
Egyesület tagsági jegye - -nek az 1942. évre. Egenhoffer Teréz alapító tag és a
75. sz. tiszteletbeli tagsági jegy tulajdonosa.
7. A Magyar Földrajzi
Társaság Hopp Ferencz úr alapítói tag javaslatára a társaság rendes tagjává
kinevező okirata - - részére. Kelt 1898. Nov. 10.
8. A MTA levele, mely
Budapesten, 1896. jan. 3-án kelt, Szily Kálmán főtitkár sajátkezű aláírásával.
Ebben értesítik „Tisztelt Nagysád”-ot,. hogy a gerlachfalvi csúcsra helyezendő
emléktábla feliratának szerkesztésével P. Thewrewk Emilt bízták meg.
9. Gyászjelentés, német
nyelven. Irene Maurer 1928. Nov. 17-én elhunyt. A Kesmarkon nyomtatott és
Tatranska Poliankan (Tátraszéplak) kiadott gyászjelentés hátoldalán a tátrai
halottak és személyes ismerősök felsorolása.
10. Emlékezés az 1896. Jan.
10-én Budapesten, a Jánoshegyen tett kirándulásra, ahol a faépítményű kilátóra
kitűzték a nemzeti lobogót. A kézzel írt szövegben még Erber Mária vendéglős menüjét
is leírták. Mellette kis borítékban 4 cm. széles és 1 m. hosszú nemzeti szalag
„Jánoshegy 1896 Jan. 10.” aranyozással.
11. A Magyar Turista
Egyesület Sasok Társasága üdvözlő levele - - 80-ik születésnapja alkalmából.
12. Szontagh [Miklós] dr.
géppel írt, aláírt levele a Szontagh Sanatórium fejlécével ellátott papíron - -
„úrnőnek”. Az 1933. XI. 16-án kelt levélben nagy szeretettel ír a tátrai közös
céljaikról, hívja egy újabb látogatásra, mert bár „sok változás, sok újítás
történt… egyben nincs változás: a természet szépsége ugyanaz maradt és ugyanaz
a napsugár melegít, amely a múltban éltetett.”
13. A Karpathenverein
(Kesmark) levélpapírjára, géppel írt, Hefty [Gyula Andor] által aláírt köszöntő
levele - - részére 80. születésnapja alkalmából. Kelt 1935. XI. 29-én.
14. „Folyamodvány” a Magyar
Tudományos Akadémiához. Egenhoffer Teréz kézzel írt levele, melynek tisztázata
1895. nov. 16-án lett feladva. Ebben a Gerlachvalvi csúcsra felállítandó
emléktáblához kér támogatást.
15. [Iglón], 1895. Október
25-én kelt, a Magyarországi Kárpátegyesület fejléces papírjára, saját kézzel
írt, aláírt levél Fischer Miklós alelnök tollából Egenhoffer Teréznek. Ebben
őszinte szívvel támogatásáról biztosítja - -t az emléktábla tervében és kéri,
hogy vegye fel a kapcsolatot a MTA –val a szöveg szerkesztése tárgyában.
16. [Iglón], 1895. November
10-én kelt, a Magyarországi Kárpátegyesület fejléces papírjára, saját kézzel
írt, aláírt levél Fischer Miklós alelnök tollából Egenhoffer Teréznek. Ebben
szintén a Gerlachfalvi csúcsra felállítandó emlékmű lehetőségeit tárgyalja: az
egyesület egy kereszt felállítását tervezi és ez nem zárja ki az emléktábla
elhelyezését sem...
17. Két darab üres boríték.
Bélyeggel postabélyegzővel, az egyiken a Magyar Turista Egyesület
bélyegzőlevonatai, a másik az Egyesület 50 éves jubileumára kiadott boríték.
18. 2 db. Schreib-Buch - -
részére, 1867. Magyar és német nyelvű gyakorló füzet a 12 éves kislány
írásával.
19. A Magyarországi
Kárpátegyesület 1896. aug. 2-án Ó-Tátrafüreden tartott XXIII. közgyűlésének
jegyzőkönyve, melynek VII. pontja az Eggenhofer (sic!) Terézia úrnő által
készíttetett milleniumi emléktábla felállítása.
20. Egenhoffer Teréz fotója,
Budapesten készült „Koller Károly tanár utódai 1891.” műhelyében. 110 X 670 mm.
21. Két db. Bérletjegy az
1885. évi budapesti átalános (sic!) országos kiállításra. A fényképes igazolványok - - és Egenhoffer
Péterné (édesanyja) számára lettek kiállítva.
22. Három db. fotó, - - két
közeli barátnőjét ábrázolja. Ebből kettő Kozmata Ferencz műhelyében készült
1890 körül Budapesten, a harmadik kép E. Bieber (Berlin und Hamburg) fotója
1906-ból.
A fentieken kívül még 15 db.
érdekes dokumentum Egenhoffer Teréz hagyatékából.
A gyűjtemény kikiáltási ára:
30.000,- ► 110.000,-
(Kézirat)
266. SZÁLASI
Ferenc (1897-1946)
A Magy. Kir. Honvédelmi
Miniszter 92163. sz. parancsa. Szálasi Ferenc ny. áll. őrgy. elbocsátása
rendfokozatából.
„Szigorúan bizalmas! Parancsnok /Főnök/ Sajátkezű
Felbontására!
A m. kir. szegedi V. honvéd
hadtest parancsnokságnak Szeged.
Budapest 1938. évi december
hó 16-án.
A Kormányzó Úr Ő
Főméltósága… legfelsőbb elhatározásával Szálasi Ferenc ny. áll. őrnagy,
budapesti lakósnak, az A-46. Hü. Szab. 4. §. 1/a. és 3. bekezdései szerint
lefolytatott eljárás eredményeként, tiszti rendfokozatából történő elbocsátását
elrendelni méltóztatott. Ennek alapján nevezettet tiszti rendfokozatából
elbocsátottam. Kapják: I-VII. hadt. pság. Hfp.ur. Vkf.ur. H.M. I. és II. Csf.”
Bartha Károly honvédelmi miniszter sajátkezű
aláírásával.
A/4-es levélpapír, felül a
miniszter vaknyomásos pecsétjével.
50.000,- ► 75.000,-

285. KÖLCSEY Ferencz’
- -
munkáji. Kiadta Szemere Pál. Első kötet. Versek. [Unicus, több nem jelent meg]
Pesten, 1832. Hartleben
Konrád Adolf. 1 t. (kőnyomatú díszcímlap) 1 sztl. lev. 208 l 1 sztl. lev.
Első kiadás. Szüry 2666. OSZK duplum,
védett példány, Nagy János könyvtárából!
Korabeli, szép félvászon-
kötésben, szerethető darab. 211 mm.
20.000,- ► 65.000,-
309. MADARÁSZ
Gyula, dr.
Magyarország madarai. A hazai madárvilág
megismerésének vezérfonala. Anhang: Die Vögel Ungarns. Auszug in deutscher
Sprache.
Bp.,
1899-1903. Magyar Nemzeti Múzeum. XXXIII. 1 sztl. lev. 666 l. IX t. (6 színes)
Szövegközti képekkel. 285 mm. Központi Antikvárium 98/67, Alexandra Antikvárium
2/70.
Dedikált példány: „A gógai
Királyságnak [Fónagy Józsefnek] emlékül alattvalói hódolattal a Szerző. 909.
ápr. 4.”
Korabeli,
egyszerű félvászon-kötésben.
50.000,- ► 155.000,-
332. Magyarország műemlékei. 1-3 kötet.
Szerkeszti báró Forster
Gyula.
Budapest, 1905–1913.
Hornyánszky Viktor.
I. kötet. (1905). Forster
Gyula: Magyarország műemlékei. 603 l., 10 tábla.
II. kötet. (1906). Gerecze
Péter: A műemlékek helyrajzi jegyzéke és irodalma. XII. 1411 l.
III. kötet. (1913). Forster
Gyula: Magyarország műemlékei. 314 l. 18 tábla.
/A Műemlékek Országos
Bizottságának kiadványai./
A mű IV. kötete (1915-ből)
hiányzik!
Kiadói, festett, aranyozott egészvászon-kötésben,
jó állapotban. Könyvtári duplum. 345 mm.
36.000,- ► 48.000,-
(Metszet)
357. Pest
und Ofen
[Pest és
Buda a Gellérthegyről nézve.]
[Franz]
X[avér] SANDMANN színezett
litográfiája, kiadta Reiffenstein és Rösch Bécsben [1853-ban].
Teljes
lapméret: 560 X 880 mm. Képméret: 425 X 760 mm.
Csillag: 325.
Rózsa: Bp. legszebb 110. Rózsa leírja, hogy ez a kép második kiadása,
ahol „öt évvel korábbi látképét korszerűsítette a hajóhíd elhagyásával és az
egyes épületek változásainak feltüntetésével (pl. a Vigadó esetében).”
A kép a Gellérthegy
tetejéről ábrázolja az alatta elterülő fővárost. Előtérben hölgyek és urak. Bal
oldalán a Budai vár, közepén a két várost elválasztó Duna, az új, nemrég
átadott Lánchíddal, háttérben a Margitsziget. A pesti oldal épületei is tisztán
kivehetők.
Budapest
egyik legszebb látképe, sajnos van néhány kisebb sérülés a képmezőben. A jobb
szélső sarkában kisebb hiány de ez csak az üres szegélyt érinti, a képmezőtől
25 mm-re van.
Paszpartuzva.
250.000,- ► 275.000,-
367. MOLNÁR
Borbála, [parnói]
- - munkáji. 1-4 darab,
egybekötve, komplett!
Első darab. Második
nyomtatás. Posonyban és Pesten, 1794. Landerer. 69 l.
Második darab. Második nyomtatás.
Posonyban és Pesten, 1794. Landerer. 2 sztl. lev. 76-176 l.
Harmadik darab. Kassán,
1794. Landerer. 178 l. (Valójában 200 l., a 191. lap után hibás lapszámozás.)
Negyedik darab. Kassán,
1795. Landerer. 152 l.
Molnár Borbála költőnő (1760. Sátoraljaújhely – 1825 Hajdúbagos). 14
évig tartó házasság után 1791-ben
megözvegyült. Ezután Mikes Anna grófnő társalkodónője volt Erdélyben 22
éven át. Versei sok elismerést
szereztek számára; korának ismert íróival (köztük Édes Gergellyel, Ráday
Gedeonnal, Gvadányi Józseffel és
Kazinczy Ferenccel) is kapcsolatban állt.
Későbbi (1850 körüli),
aranyozott gerincű félvászon-kötésben, szép példány.176 mm.
28.000,- ► 55.000,-

417. [Plakát]
Igéretek ne vezessenek
félre! Függöny mögött a vörös rém! Szavazzatok a Keresztény Községi Pártra!
Felelős kiadó: Vranovits
Imre.
Nyomtatta Klösz György és
Fia, Budapest.
Színes, kőnyomatos lap,
mérete: 940 X 620 mm.
A Párt 1920-tól 1939-ig
működött, utódja a Magyar Élet Pártja lett.
Hibátlan lap, hajtogatva.
20.000,- ► 55.000,-
418. [Plakát]
Tíz éve küzd a vörös ököl
ellen a Keresztény Községi Párt. Szavazz rá!
Felelős kiadó: Nagy Ferenc.
Nyomtatta Klösz György és
Fia, Budapest.
Színes, kőnyomatos lap,
mérete: 940 X 620 mm.
Hibátlan lap, hajtogatva.
20.000,- ► 36.000,-
436. [RÉVAI Miklós] világosvári
MIKLÓSFI János

Versegi
Ferentznek tisztasággal kérkedő tisztátalan
magyarsága. Mellyet nyilvánvaló egyenes okokkal tisztán megmutat Révai
Miklósnak hív tanítványa, ’s igaz jó barátja, világosvári Miklósfi János.
Pesten, 1805. Trattner
Mátyás’ betűivel. 120 l. Egyetlen kiadás. Szüry 3830.
Hozzákötve:
[RÉVAI Miklós] fényfalvi KARDOS Adorján
Versegi
Ferentznek megtsalatkozott illetlen
motskolódásai a' tiszta magyarságban.
mellyeket
valóságok szerént nyilván megmutat, és méltán megdorgál, Révai Miklósnak
buzgó
hív tanítványa, s igaz tisztelője
- -.
Pesten, 1806. Trattner. 219
l. 3 sztl. lev. Szüry 3829.
(Révai a magyar nyelvújítás
jeles alakja volt. Ellenfelével, Verseghy Ferenccel,
sok kérdésben kemény
polémiát folytatott.)
Korabeli félbőr-kötésben, jó
példány. 203 mm.
20.000,- ► 42.000,-
486. SZÉCHENYI István, g[róf]
Magyarország
kiváltságos lakosihoz. [Röpirat.]
[Pest, 1844. Beimel József.]
36 l.
Első kiadás. A közadózás és a
telekdíj mellett érvelő politikai röpirat az Adó és két garas című cikksorozat
folytatásaként jelent meg a Társalkodó című folyóirat mellékleteként, önállóan
is forgalomba került. Még ugyanebben az évben, azonos címmel egy folytatása is
napvilágot látott. Szentkirályi: 134. Központi: 98/100.
A gerinc papírcsíkkal
megerősítve. 208 mm.
30.000,- ► 38.000,-
526. [Zala
vármegye térképe]
Comitatus
Zaladiensis jussu inclytorum statuum et ordinum ichonographice delineatus, per
Johannem Tomasich, ejusdem com. jur. geometram. Et aeri inc. per Chris. Junker.
Zala vármegye rézmetszetű
térképe a Balatonnal, díszes kartussal, a jelmagyarázatot allegorikus kép
ékesíti. Bécsben jelent meg 1792-ben. Készítője, Tomasich János a vármegye
mérnöke volt. Nevéhez fűződik a Mura és a Dráva folyók feltérképezése. A lap
bekerült a Görög-féle atlaszba is. A rézmetszet Christian Junker munkája.
Mérete: 640 x 960 mm. Fodor: 118. l. Központi Antikvárium 117/14.
Kitűnő állapotú példány,
Hrenkó Pál könyvtárából.
50.000,- ► 150.000,-
554. BÁRSONY István
Víg
világ. Mulattató történetek, kalandok, adomák a vadász-, erdész- és
gazdaéletből, a falu és a puszta világából.
Minta
kötet! Érdekessége a kötése: Az első kötéstábla a Víg világé, a hátsó pedig az
Erdőn mezőn köteté.
Bp.
[1897], Athenaeum. 9-135 l. 25 t. (Garai Ákos és Neogrády Antal képei.)
Majdnem
teljes mű, mind a 25 melléklet belekötve és a 149 lapból sem sok hiányzik. Az Erdőn
mezőn kötetből a fél kötéstáblán kívül azonban semmit sem mutat be.
Festett,
aranyozott, kiadói egészvászon-kötésben. A Víg világ kiadói papírborítójában.
320 mm.
12.000,- ► 30.000,-
571. [VERGILIUS,
Publius Maro]
Magyar Virgilius. Első darab.
Máro Virgilius Publiusnak eklogái az az: válogatott pásztori versei. Fordította
Kőszegi Rájnis Jó[s]zef.
Po[s]zonyban, 1789. Füskúti
Landerer Mihály. 1 t. (címképmetszet), 7 sztl. lev. 238 l. 10 t. (rézmetszet) +
92 l. A' Magyar Virgiliushoz tartozó sisakos paizos kardos mentö-írás.
Hozzákötve:
(RÁJNIS József)
Tóldalék, mellyben a' Magyar
Virgiliusnak szerzője a' Kassai Magyar Múzéumról jelesbben pedig az abban
foglaltatott fordítás' mesterségének regulairol-való itéletét ki
nyilatkoztatja.
Po[s]zonyban, 1789. Füskúti
Landerer Mihály. 32 l.
A könyv belső kötéstábláján
bejegyzések: Csanády Samu 1854-től Ravasz László püspök úrig terjed a
tulajdonosok köre. A rézmetszetű címképmetszet hátoldalán Ravasz László
beragasztott ex-librise.
Korabeli, kopottas, a
gerincénél hiányos papírkötésben. 203 mm.
30.000,- ► 70.000,-
26. árverés. 2011. november 19.

45.
Szent Biblia. Az egesz
keresztyénségben bé-vött régi deák bötüből magyarra forditotta.. . Káldi
György.
Béchben, 1626. Formika Máté. 1t. (metszett
címlap) 1 sztl. lev. 1176 l. 16 sztl. lev. 44 l. 1 sztl. lev. 300 mm.
Az első teljes magyar nyelvű katolikus
biblia. Fordítója, Káldi György jezsuita szerzetes volt. Pázmány felszólítására
kezdett hozzá a munkához 1605-ben. Első
kéziratát, feltehetően korábbi kísérletek felhasználásával, két év alatt
készítette el. A végleges változat
Pázmány, Bethlen Gábor és a bécsi udvar támogatásával jelent meg.
A műnek rézmetszetű címlevele van,
amelynek díszes keretén Mózes, Dávid, az evangélisták és magyar
szentek képe látható. A magyar nyelvre
gyakorolt hatása a Károlyi-féle
fordításéhoz mérhető. A XX. század közepéig
használták, több kiadást megért. RMNy 1352., RMK I 551.
Bordázott gerincű, korabeli disznóbőr
kötésben, két bőrrel kombinált rézcsattal, egyik ép, a másik hiányos.
A Biblia nagyon szép állapotban van.
280.000,-
► 750.000,-
64. Constitutio Criminalis Theresiana oder
der Römisch-Kaiserl. zu Hungarn und Böheim a. a. Königl. Apost. Majestät Märia
Theresiä Erzherzogin zu Oesterreich, a. a. peinliche Gerichtsordnung.
Wien, 1769. Trattner. 8 sztl. lev. 282 l.
LVI (XV-XXX, XXXIII-XLII, XLV-XLVII rézmetsz., ebből 3 kihajtható). A XLI-XLII.
t. a címlap elé kötve, a XLV-XLVI. t. hiányzik.

A leginkább
használt büntető nemek, a kornak megfelelően: vesszőzés, deresre húzás,
kalodába zárás, kerékbe törés és akasztás voltak. Mária Terézia császárnő
1769-es, a felvilágosodás jegyében készült, (hazánkban hivatalosan hatályba nem
lépett) büntetőjogi törvénykönyve: a "Constitutio
Criminalis Theresiana", melyet 1770-től alkalmaztak, már a törvényesség
betartásának fontosságát szorgalmazza a büntetés végrehajtásban is. Fékezi a
kínzók túlkapásait, de ez nem jelenti a kínzások teljes kiiktatását a
kihallgatásoknál. A kínzást ugyanis törvényes megszorítási eszközként határozza
meg a törvénykönyv, amely által egy személyt, aki felett súlyos vétség gyanúja
lebeg, kényszerítenek, hogy ismerje be bűnét, vagy, hogy ellenkezőleg,
mentesítse magát minden gyanú alól. A kínzások viszont csak igen súlyos
bűncselekmények esetében voltak alkalmazhatók, amelyekre halálos ítélet volt
kiszabva, például súlyos gyilkosságoknál, amikor a bűnös dossziéjában lévő
próbák kellőképpen bizonyították már az illető személy bűnösségét, ő azonban
nem ismerte be bűnét, vagyis tagadott. Ebben az esetben az ügyész kérhette a törvény-széktől
a bizonyítékok bemutatásával a
kínzás megkezdésének a jóváhagyását.
Jóváhagyás nélkül tilos volt
a kínzás, sőt az azzal való fenyegetés is.
Amikor már minden jóváhagyás
megtörtént, még akkor sem vetették alá a
gyanúsítottat a kínoknak,
csupán "megfélemlítették a
kínzással" (Territion). Ekkor már szóban
enyegették a kínzással, leírták neki
részletesen, hogy mi vár rá, ha
tovább tagad. Ha pedig mégis ezt tette,
akkor következett a
megfélemlítés második fázisaként a
kínzóeszközök előkészítése,
bemutatása. Ha ez sem járt sikerrel és a
gyanúsított tovább tagadott,
akkor kezdődött el a tulajdonképpeni
fizikai kínzás, amely szigorú szabályok,
előírások szerint történt.
Nagyon ritka. Múzeum Antikvárium 15/39.
Későbbi, 1850 körüli félvászon-kötésben,
jó példány.
100.000,-
► 115.000,-
121. Kossuth Lajos és fiai (Lajos,
Ferenc) fotója közös keretben, 3 ovális paszpartukivágásban. . A képek alatt 35
X 65 mm. méretű papír felragasztva, rajta Kossuth Lajos írása: „autograph June
1874 Kossuth”.
A keretet nem bontottam ki, így a fotós
nevének megfejtését szakértőre bízom…
185 X 250 mm. méretű fakeretben.
20.000,-
► 95.000,-
124. Liszt
Ferenc korabeli fotója. Mérete: 220 X 175 mm, ovális alakú.
Liszt Ferenc által aláírt példány!
Paszpartu, keret, mérete: 425 X 320 mm.
20.000,-
► 280.000,-
174.
[GVADÁNYI József]

Egy falusi
nótáriusnak budai utazása mellyet önnön maga abban esett viszszontagságaival egygyütt
az elaludt vérű magyar szívek felserkentésére és mulatságára e versekbe
foglaltt.
(Békéscsaba, 1918), Tevan. 1 sztl. lev.
157 l. 1 sztl. lev. 235 mm.
Kéziratul az 1790-iki Wéber Simon
Péter-féle kiadás szolgált. A címlap, könyvdíszek és szövegképek
Divéky József eredeti fametszetei. 580
számozott példányból a 74. kézzel számozva, kanadai
papiroson készült példány. Kétszínnyomású
címlappal; kézzel festett előzéklapokkal.
/”Ötödik amatőr Tevan kiadás.”/
Korabeli, gerincén díszesen aranyozott félpergamen-kötésben, az eredeti boríték
bekötve.
30.000,-
► 30.000,-
204.
HUNFALVY János – ROHBOCK Lajos
Magyarország és Erdély eredeti képekben.
Történelmi és helyirati szöveggel. I-III. kötet. (2 kötetbe kötve.)
Darmstadt, 1856-1864. G. G. Lange. 1t.
(díszcímlap) 292 l. ; 1t. (díszcímlap) 427 l. ; 1t. (díszcímlap) 135l. 6 sztl.
lev. A
teljes mű 201 acélmetszetet és 3 acélmetszetes díszcímlapot tartalmaz.
Példányunkból hiányzik 3 kép: Balatonfüred, Szomolnok és Törcsvár.

A XIX. századi
illusztrált magyar topográfiai irodalom főműve. Hunfalvy János (1820-1888)
jogban, filozófiában, teológiában és földrajzban egyaránt járatos tudós, a
Magyar Tudományos Akadémia tagja volt. Ludwig Rohbockkal közösen készített műve
1856 és 1864 között Darmstadtban jelent meg folytatásokban. Több mint 200
acélmetszeten mutatja be az
ország egykorú képét. Szövege baedeker
jellegű, így egyben a hazánkról készült első
olyan útikönyvként is felfogható, mely az
országról teljes áttekintést nyújt történeti és
helyismereti adatokkal együtt. Az első
kötet Budapest és környéke, a második
Magyarország, a harmadik Erdély
nevezetességeit tárgyalja.
Kiadói, kopottas egészvászon-kötésben. Több helyen kijáró
lapok, a metszetek
azonban szépek, rozsdafolt kevés. 255 mm.
400.000,-
► 400.000,-
403.
ORTELIUS, Hieronymus
Chronologia oder Historische Beschreibung
aller Kriegs empörungen unnd belägerungen der Stätt und Vestungen… in Ober und
Ander Ungern auch Sibenbürgen mit dem Türcken von A. 1395 biss auff
gegenwertige Zeit denckhwürtig geschehen. Alles gründlich unnd ordenlich
(dergleichen vorniemals in Truck aussgangen) zusammen verfast und beschrieben.
Nürnberg, 1615. (Lochner, Ludwig). 4 sztl.
lev. 613 l. 21 sztl. lev. 49 t. (ebből 25 portré és 24 látkép).
Hiány: 1 lev. (17-18. l.) és 6 látkép, az
509. lap alja hiányos. Sajnos a látképek nagy része a hajtásnál sérült, ezeket
tévesen celluxszal javították.
A kötetben található kihajtható látképek:
Belgrád, Bécs, Buda, Eger, Esztergom, Fülek, Győr (2 db.), Gyula, Hatvan,
Kanizsa, Kanizsa és Babócsa, Komárom, Palota és Veszprém, Pápa (csak a harmada
van meg), Szigetvár, Sziszek, Szolnok, Temesvár, Tergovist (Újvidék), Tokaj,
Tolna (harmada hiányzik), Vác, Visegrád.
A kötetből hiányzó látképek: Buda és
Pest, Nagyvárad, Petrina, Székesfehérvár, Tata és „Graven von Hardeck” (N. W.
462/11.)

A török háborúk
Magyarország területén lezajló eseményei élénken érdekelték a külföldi, elsősorban
a német, az olasz és francia kortársakat. A tőlünk nyugatabbra elterülő
országokban a töröktől való félelem indokolta a megszámlálhatatlan magyar
vonatkozású röplap és könyv kiadását. A XVI-XVII. század fordulóján a megelőző
korszak viszonylagos békéjét újra rendszeres hadjáratok, az úgynevezett hosszú,
tizenöt éves török háború harcai váltották fel. A Habsburg uralkodó, a
tehetetlen Rudolf császár részben félt a törökök további terjeszkedésétől,
másrészt a további külföldi segélyek érdekében kézzelfogható katonai
eredményeket kellett felmutatnia. Ezért került sor a hadjáratra, amely azonban
csak a magyar nép sorsát tette még nehezebbé, a három részre szakított ország
helyzetében nem hozott lényeges változást. Ennek a hosszú hadjáratnak első felével
foglalkozik Hieronymus Ortelius német nyelvű krónikája, amely 1602-ben jelent
meg először, Nürnbergben. A történetíró Ortelius Augsburgban született
1543-ban, és Nürnbergben halt meg, 1614-ben. Művében 1395-től tárgyalja az
eseményeket, de a régebbi történelemre vonatkozólag egyszerűen átveszi más
szerzők megállapításait. Az 1590-es évektől kezdve elbeszélése részletezőbbé
válik, hivatalos jelentésekre támaszkodó szövege az egykorú eseményekre
forrásértékű. A török háborúk iránti nagy érdeklődés kielégítésére a könyvet
különféle bővítésekkel többször is kiadták. A műben szereplő illusztrációkat
Ortelius sógora, Johann Sibmacher (lásd: Szalai Béla 3. kötet 103. laptól.)
nürnbergi festő és rézkarcoló készítette. Az illusztrációk a XVII. századi
magyarországi látképek (veduták) jobb darabjai közé tartoznak.
Ez a híres krónika negyedik (1602, 1603,
1604, 1615, 1620) kiadása. Apponyi Ø. Nebehay-Wagner 462, 463.
Későbbi (1900
körüli?), igényes félpergamen-kötésben.
190 mm.
280.000,- ► 300.000,-

480. Szerelmes versek.Világirodalmi
antológia két évezred költészetéből. Képes Géza, Radnóti Miklós, Szemlér
Ferenc, Vas István műfordításai.
Bp. 1941. Szukits. 139 l. 1 sztl. lev.195 mm.
Boldizsár Iván
részére Radnóti Miklós által dedikált példány,
Vas István és
Képes Géza
aláírásával!
Kiadói, javított papírborítóban.
80.000,-
► 190.000,-


494. [SZENTKÚTY] DRESCHER Pál